Środa, 20 Listopad, Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Edukują, ostrzegają - by... młodzi nie ginęli na drogach


W czerwcu 2016 roku na przejeździe kolejowym na obrzeżach Szczytna zginęły dwie 18-latki, w 2018 roku w wypadku zginęła 16-latka, a w tym roku życie w wypadku drogowym stracił 18-latek. Coraz więcej młodych ludzi, tuż po ukończeniu zaledwie 18 roku życia, korzysta z samochodów. Wystarczy spojrzeć na przyszkolne parkingi. Niestety, w naszym powiecie to oni też coraz częściej są sprawcami i ofiarami najgroźniejszych wypadków drogowych. Policjanci ze Szczytna, z myślą o nich, przygotowali specjalną konferencję, która odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie.- Była to konferencja, podczas której oprócz teorii zaistniały też elementy praktyczne – mówi podkomisarz Jakub Sylwestrzak. - Pojawił się na przykład specjalny samochód symulujący dachowanie. Każdy na własnej skórze mógł poczuć, co dzieje się wówczas wewnątrz auta i jak reaguje jego ciało. Można było sprawdzić, co dzieje się z naszymi odruchami pod wpływem alkoholu, bo to doskonale symulują alkogogle, które każdy mógł założyć. Pojawił się też policyjny sprzęt, aby uzmysłowić młodym ludziom na czym polega nasza praca i jakie mamy możliwości walki z piratami drogowymi.

 

 

Tylko w tym roku na drogach powiatu szczycieńskiego doszło do trzech wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Pod Pasymiem zginął 18-letni chłopak ze Szczytna. W Lemanach życie stracił pieszy potrącony przez samochód, do podobnego zdarzenia doszło pod Giślem, tam też zginął pieszy.

 

Policyjne statystyki są nieubłagane. Tylko w tym roku doszło do 18 wypadków (dane za pierwsze pół roku),w których poważnie rannych zostały 23 osoby. Dla porównania pierwsze półrocze ubiegłego roku to 23 wypadki z 23 rannymi, a dwa lata wcześniej - 24 (23 osoby ranne).


 

 

- Główną przyczyną wypadków, od lat niezmienną, pozostaje niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – mówi podkomisarz Sylwestrzak. - Równie częstym powodem jest brak doświadczenia, wyobraźni w kierowaniu pojazdem, umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze. Dotyczy to właśnie głównie młodych ludzi. Często po odebraniu dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami uważają się za królów szos. Popisują się, chcą zaimponować swoim kolegom i bywa, że kończy się to tragicznie. Nasza konferencja skierowana do młodych ludzi ma im uzmysłowić te zagrożenia. Nawet jeśli dotrze to do jednej osoby na dziesięć to warto o tym mówić, bo to kilka ocalonych istnień więcej.

 

 Komentarze do artykułu

olek

Główną przyczyną wypadków jest zwykła głupota. Myślenia za kierownicą nic nie jest w stanie zastąpić. Wydaje się, że 18-letni człowiek nie powinien mieć już z tym większych problemów. Szkoda tylko, że cena za bezmyślność jest tak wysoka.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Za taki bałagan tylko pouczenie ? Widocznie policjanci nie szanują naszego miasta i zlitowali się nad kowbojami, co myślą, że im wszystko na drodze wolno. To, że wiozą duży ładunek to ich od niczego nie zwalnia. A wręcz przeciwnie powinni wykazać się większą kreatywnością i odpowiedzialnością.
  Autor: Zawiedzony
  2019-11-20 09:47:13
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Do tygodnik.szczytno.pl . TIR, dwa TIRy???? .TIR - Transport International Routier porozumienie z 1975 roku o przewożeniu towarów transportem drogowym, tabliczka zabezpieczająca uiszczenie opłaty celnej przez przewoźnika. Polska jako państwo członkowskie UE nie używa tych tablic, stosujemy je tylko gdy pojazd Wywozi , przywozi towar poza UE do kraju objętego poroz. Z 14.11. 1975r . Poprawnie - Ciągnik siodłowy z naczepa . Wiem że się czepiam, ale nie jestem TIRowcem, tylko kierowcą ciężarówki , a z TIRówek korzystają głównie przedstawiciele handlowi ????
  Autor: Kierowca Ciężarówki
  2019-11-20 09:37:44
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Przypomina mi to czasy minione. I sekretarz na kopalni do górników /towarzysze, nasi bracia towarzysze w Gdańsku marzną, zimno jest, trzeba więcej wyngla fedrować/. Chłopy narobili się, całe noce fedrowali, nie jedli, nie pili i 100 ton węgla więcej urobili. Węgiel na wagony załadowano i opisano kartką / dla marznących towarzyszy w Gdańsku/. Skład dojechał do Gdańska, już mają go rozładowywać a tamtejszy I sekretarz do swych towarzyszy /towarzysze jest nam zimno, w zimie zawsze jest zimno, towarzysze w Warszawie marzną, pokażmy im, że jesteśmy mężczyznami, pomożecie?-pomożemy/. W ten sposób skład z węglem pojechał do Warszawy. Tam kolejarz zerwał kartkę z opisem nadawcy i odbiorcy i przykleił następną o treści/dla towarzyszy w Moskwie w ramach solidarności narodów/. W ten oto sposób wszyscy mieli węgiel za darmo. Pieniędzy za węgiel nikt nie zobaczył. Przypadkiem tylko i mocą natury, węgiel ten słabo grzał bo i zima szczególnie mroźna była. Widać już wtedy ekonomistów mieliśmy nie od parady.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:36:12
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Jakie zmniejszenie wymiaru zatrudnienia? Jakie wypowiedzenia pracy? Wszystko się zgadza. Zamiast ciężkiej pracy na cały etat w szkole, będzie 3/4 etatu w szkole i 1/4 etatu na lodowisku. Niby mniejsze wynagrodzenie za pracę ale za jaka pracę. Trud i przyjemność w jednym. Przedmiotowy ubytek wynagrodzenia też jest wyłącznie pozorny. Ślizgawka kosztuję 200 tys zł.Z ekonomicznego punktu widzenia rachunek się spina. Nikt nie traci, no może niektórzy zyskują ale, nie bądźmy hejterami. Nie ładnie zazdrościć komuś, że ma więcej.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:11:37
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Sołtys który nawet nie wychodzi z domu i znając życie nawet nie zna wszystkich mieszkańców
  Autor: Mieszkaniec!
  2019-11-19 22:28:00
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Otóż to taka prawda , co za sołtys , podstawiony ? Śmiech na sali!
  Autor: Mieszkanka ...
  2019-11-19 22:22:58
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Nie mogę sobie wyobrazić, że lata lecą a w Szczytnie bez zmian. Wszyscy dookoła jakoś mogą, posiadają czy budują obwodnicę a u nas ogólna niemoc…… Ciekawy jestem, po co są wybory ?
  Autor: Ogólna Niemoc.
  2019-11-19 20:41:10
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Przecież to wcale nie chodzi o Pana D. czy innego. To chodzi o to, że wydano decyzję, która skrzywdziła wszystkich mieszkańców Szczytna, pana D. też, tylko on tego jeszcze nie rozumie! Ludzie!!! Jacyś niedouczeni decydenci zabrali wam wasz widok, waszą piękną panoramę miasta. Z jakiejkolwiek strony dojeżdżasz do miasta, to widzisz tego cudaka! Już nie da się zrobić miastu ładnego zdjęcia. Ani z daleka, ani od jeziora. Zajrzyjcie na stare widokówki. Na nich jezioro, dalej domki, a nad nimi wieże. Każda inna! Pięknie było, prawda? To wy wszyscy dostaliście po dupie. Piękne widoki teraz, to ma tylko ten, kto na to szkaradstwo wlezie. ????
  Autor: Ewa
  2019-11-19 18:50:48
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Nie mogę sobie wyobrazić jak duży musiał być pojazd który zepchnął ciągnik z takim ładunkiem. Czy to normalne że pasy dojazdowe do ronda nie zostały zamknięte przez pilotów podczas jazdy pod prąd?
  Autor: Łukasz A
  2019-11-19 18:17:10
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Z wpisów poniżej wynika że jak zawsze w Szczytnie: NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ. Ciekawe że w tak potężnej aglomeracji miejskiej jak Chorzele jakoś się da i można budować nawet obwodnicę. Ciekawe bardzo. Nic dziwnego że Szczytno gospodarczo stoi w miejscu, z taką mentalnością ludzi, że nic się nie da i nic nie można poradzić. Tylko płakać. Nic się w tym mieście nie zmienia.
  Autor: Wrocek56
  2019-11-19 15:52:22