Sobota, 4 Lipiec, Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda -

Reklama


Reklama

Edukują, ostrzegają - by... młodzi nie ginęli na drogach


W czerwcu 2016 roku na przejeździe kolejowym na obrzeżach Szczytna zginęły dwie 18-latki, w 2018 roku w wypadku zginęła 16-latka, a w tym roku życie w wypadku drogowym stracił 18-latek. Coraz więcej młodych ludzi, tuż po ukończeniu zaledwie 18 roku życia, korzysta z samochodów. Wystarczy spojrzeć na przyszkolne parkingi. Niestety, w naszym powiecie to oni też coraz częściej są sprawcami i ofiarami najgroźniejszych wypadków drogowych. Policjanci ze Szczytna, z myślą o nich, przygotowali specjalną konferencję, która odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie.- Była to konferencja, podczas której oprócz teorii zaistniały też elementy praktyczne – mówi podkomisarz Jakub Sylwestrzak. - Pojawił się na przykład specjalny samochód symulujący dachowanie. Każdy na własnej skórze mógł poczuć, co dzieje się wówczas wewnątrz auta i jak reaguje jego ciało. Można było sprawdzić, co dzieje się z naszymi odruchami pod wpływem alkoholu, bo to doskonale symulują alkogogle, które każdy mógł założyć. Pojawił się też policyjny sprzęt, aby uzmysłowić młodym ludziom na czym polega nasza praca i jakie mamy możliwości walki z piratami drogowymi.

 

 

Tylko w tym roku na drogach powiatu szczycieńskiego doszło do trzech wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Pod Pasymiem zginął 18-letni chłopak ze Szczytna. W Lemanach życie stracił pieszy potrącony przez samochód, do podobnego zdarzenia doszło pod Giślem, tam też zginął pieszy.


Reklama

 

Reklama

Policyjne statystyki są nieubłagane. Tylko w tym roku doszło do 18 wypadków (dane za pierwsze pół roku),w których poważnie rannych zostały 23 osoby. Dla porównania pierwsze półrocze ubiegłego roku to 23 wypadki z 23 rannymi, a dwa lata wcześniej - 24 (23 osoby ranne).

 

 

- Główną przyczyną wypadków, od lat niezmienną, pozostaje niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – mówi podkomisarz Sylwestrzak. - Równie częstym powodem jest brak doświadczenia, wyobraźni w kierowaniu pojazdem, umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze. Dotyczy to właśnie głównie młodych ludzi. Często po odebraniu dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami uważają się za królów szos. Popisują się, chcą zaimponować swoim kolegom i bywa, że kończy się to tragicznie. Nasza konferencja skierowana do młodych ludzi ma im uzmysłowić te zagrożenia. Nawet jeśli dotrze to do jednej osoby na dziesięć to warto o tym mówić, bo to kilka ocalonych istnień więcej.

 

 Komentarze do artykułu

olek

Główną przyczyną wypadków jest zwykła głupota. Myślenia za kierownicą nic nie jest w stanie zastąpić. Wydaje się, że 18-letni człowiek nie powinien mieć już z tym większych problemów. Szkoda tylko, że cena za bezmyślność jest tak wysoka.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09
 • Lidzbarska i Gdańska blisko tragedii?
  Furczak na jedno skrzyżowanie kierować ruchem, Grzegorczyk na drugie. Potem Zmiana. Nadzór proponuję Rybińskiej.

  Ha Ha


  2020-07-03 10:52:11
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Seniorów seniorów seniorów, wszędzie wszystko dla seniorów. Ja się pytam co miasto oferuje młodzieży? I od razu odpowiadam - NIC. Chodzi mi o młodzież w wieku 18 +. Poza pójściem do baru, na ławkę do parku, uprawianiem sportu nic tu się nie dzieje. Wiem, że teraz covid, ale nie było covida i też d**a była. DiN raz że tragedia, dwa słabe od kilku lat i tylko 3 dni. Dla seniorów budowane są świetlice a biblioteki przenoszone w mniejsze lokale..., mają miejsca do spotkań. Później dziwne że na ławkach w parku bronxy są pite

  kjjgdvjhasv


  2020-07-03 10:35:49
 • 22-latek wpadł w szał - wyrwał ławkę, rzucał krzesłami i płytami betonowymi
  Jak taki silny , dać mu pracę społeczne do wykonania przez miesiąc.

  Temida


  2020-07-03 10:32:42
 • 22-latek wpadł w szał - wyrwał ławkę, rzucał krzesłami i płytami betonowymi
  Siła ,, jabola\'\' jest duża Ѽ

  hrabia


  2020-07-03 09:30:58
 • Lidzbarska i Gdańska blisko tragedii?
  Czy ta ulicą nie ma radnego ? Tam przecież Furczak i Grzegorczyk urzędują ale już po wyborach to ciężko ich znaleźć zajęci bardzo. Ciekawe czy będą mieli pokorę i odwagę znów od drzwi do drzwi pukać przed wyborami ? Zapewne tak bo pokora i pracowitość to słowa z języka Chińskiego.

  Darek


  2020-07-03 08:48:18