Niedziela, 5 Lipiec, Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny -

Reklama


Reklama

Dzik ze świnią lepsze od Dni i Nocy? (zdjęcia)


Wyjątkowe potrawy, niezwykły klimat – sołectwa gminy Świętajno i koła łowieckie połączyły siły, a wyszła z tego niesamowita biesiada. „Dzik kontra Świnia” to bez wątpienia jedna z najlepszych imprez w naszym regionie. - Przepyszne jedzenie, mili ludzie, znakomite koncerty. Już dawno tak dobrze się nie bawiłam – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Aleksandra Tworkowska. - Jestem tu po raz pierwszy, ale już wiem, że nie ostatni. - Takiego wydarzenia może Świętajnu pozazdrościć nawet Szczytno – ocenia Teresa Kołodziej.Główną ideą wydarzenia jest prezentacja kuchni, w której króluje wieprzowina i dziczyzna.

 

- Staramy się pokazać, jak bardzo bogaty kulinarnie jest nasz region – mówi Małgorzata Walas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie, organizatorka i współpomysłodawczyni imprezy. - Dziczyzna, rodzinne kuchenne tajemnice i tradycje, które pokazały sołectwa to nasze skarby, które powinniśmy pielęgnować. Temu głównie służy nasze wydarzenie. Bardzo się cieszę, że z roku na rok zyskuje ono coraz większą popularność. Choć nie będę ukrywała, że dla nas, jako organizatorów, jest to coraz większe wyzwanie.

 

 

 

Turystów kusi dziczyzna, zachwyca... klimat

 

W tym roku sołectwa i myśliwi przygotowywali gulasz. Była to potrawa konkursowa. Sołectwa wieprzowy, a myśliwi - oczywiście z dziczyzny. Ale trzeba dodać, że biesiadne stoły dosłownie uginały się od innych potraw, które były do dyspozycji uczestników wydarzenia.

 

 

 

- Po raz pierwszy w życiu jadłem kiełbasę z jelenia, spróbowałem też surowego mięsa jelenia – opowiada zachwycony Mateusz Budzikur. - Wraz z rodziną przyjechaliśmy do Świętajna specjalnie na „Dzika kontra świnia” aż z Giżycka. I przyznam, że nie sądziłem, że jest to zrobione z aż takim rozmachem. Urzekło mnie to, że na każdym stoisku, czy sołeckim, czy myśliwskim wszędzie byli uśmiechnięci, skorzy do rozmów ludzie. Tłumaczyli, wyjaśniali, częstowali i jedzeniem, i swoimi cudownymi nalewkami. Było to niesamowite. Gościnne.

 


Reklama

 

 

Gulasze godne... ekskluzywnych menu

 

Przygotowanymi konkursowymi gulaszami zachwyceni byli też sami jurorzy konkursu.

 

 

- Powiem szczerze, że budowanie karty w swojej restauracji zacząłbym od gulaszu przygotowanego przez Koło Łowickie Jeleń – mówił oceniając potrawy Janusz Wojtaś, kucharz z Folwarku Żuławskiego, członek honorowy Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, żywa legenda elbląskiej gastronomii, znawca i wielbiciel kuchni polskiej i myśliwskiej, który był przewodniczącym jury w Świętajnie. - Jest to po prostu zjawiskowo przepyszna potrawa. Z kolei gulasz sołectwa Piasutno na pewno znalazłby się w karcie mojej restauracji i byłby daniem w stylu szef kuchni poleca. Kieruję moje wielkie uznanie w stronę uczestników tego konkursu, bo wszystkie dania były naprawdę przepyszne.

 

 

W podobnym tonie wypowiadali się pozostali członkowie jury, czyli: Michał Denesiuk, członek Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, ekspert i trener kulinarny, kucharz w Gospodzie „Bulwar” w Jerutkach, nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych w Zespole Szkół nr 2 im Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie, laureat, medalista, zwycięzca jako opiekun i trener uczniów licznych konkursów kulinarnych na szczeblu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym, Romuald Amborski - Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie, Grzegorz Winiarek – Właściciel Zajazdu Tusinek, gdzie znajduje się znana z serwowania wyśmienitych regionalnych potraw restauracja oraz Bartosz Gołębiowski – właściciel Targowskiego Dworu Mazury w Targowie.

 

Reklama

 

W kategorii gulasz myśliwski wygrało Koło Łowieckie Jeleń. Drugie miejsce zajęli mysliwi z „Rogacza”, a trzecie - ze „Żbika”.

 

Wśród sołectw wygrało sołectwo Piasutno, drugie miejsce zajęło Świętajno, a trzecie Biały Grunt.

 

Jadło najlepsze ze... świetną zabawą

 

Organizatorzy biesiady myśliwskiej z EKOwspólnotą „Dzik kontra świnia” zadbali nie tylko o żołądki uczestników, ale też o inne doznania. Na biesiadzie zaprezentowali się rycerze ze Spychowa, leśnicy, były zjeżdżalnie i animacje dla dzieci, konkursy dla dorosłych. Wieczorem na scenie pojawili się artyści z górnej półki, a wśród nich między innymi Papa D, czy Kobranocka i Żuki.

 

- Takiego wydarzenia może Świętajnu pozazdrościć nawet Szczytno – ocenia Teresa Kołodziej. - Fajnie byłoby, aby w naszym mieście pojawiły się tego typu wydarzenia, które promują lokalną kuchnię. Ale musiałoby być to właśnie na takim poziomie, jak w Świętajnie.

 

 

 

 

 

Dyrektor GOK w Świętajnie dziękuje:

Sołectwom z gminy Świętajno, kołom łowieckim, wszystkim którzy pomagali nam przy przygotowaniach tej biesiady, jurorom, wykonawcom muzycznym, mobilna scena, OSP Świętajno, Firmie Ochroniarskiej Fokus, Nadleśnictwu Spychowo, Stowarzyszeniu Przyjazne Spychowo, służbom medycznym, Fundacji Autrimpus, Policji, ZGK Świętajno, Kreolii i Spółdzielni Bulwar,

Radio Olsztyn, Tygodnikowi Szczytno i Andrzejowi Ałajowi za muzykę do spotu reklamowego, 8 Szczycieńskiemu Batalionowi Radiotechnicznemu z Lipowca, a przede wszystkim uczestnikom Biesiady.Komentarze do artykułu

Jaśnie pan z gorszego sortu

Dni i noce już dawno upadły. W tym roku sięgnęły już całkowitego dna. Widać brak pomysły, a o to właśnie chodzi. Jak burmistrz chce przyciągnąć turystów i mieszkańców. Gdyby nie okoliczne kurpiaki nie byłoby nikogo. Bazariada i chłam na każdym kroku. Artyści na poziomie odpustu w Wąchocku.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07
 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09