Czwartek, 22 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -

Reklama


Reklama

Dzień Bibliotekarza i Działacza Kultury


Zarówno Szczytno, jak i region plasuje się w wojewódzkiej czołówce bibliotek - powiedział o szczycieńskich placówkach Andrzej Marcinkiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie podczas corocznego spotkania z okazji Dnia Bibliotekarza i Działacza Kultury.2 czerwca odbyły się uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Działacza Kultury. W tym szczególnym dla bibliotekarzy i animatorów kultury dniu zaproszonych gości oraz władze samorządowe przyjął w gospodarstwie agroturystycznym w Głuchu Wójt Gminy Wielbark, którego w zorganizowaniu spotkania  wspomagał Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku. W uroczystości uczestniczyli bibliotekarze ci czynni i emerytowani, jak również działacze kultury z terenu powiatu szczycieńskiego.
W swych wystąpieniach zarówno starosta szczycieński, jak i wójt Gminy Wielbark w szczególny sposób podkreślali znaczenie pracy bibliotekarza, co było bardzo miłym akcentem świadczącym o tym, iż zawód ten jest zauważany i doceniany przez władze samorządowe. Głos zabrał również Andrzej Marcinkiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. – Wszystkim bibliotekarzom zwykle życzę wymagających czytelników, to znaczy takich, którzy będą nas bibliotekarzy stymulować do lepszej pracy i większego zaangażowania w swoją książkową służbę, abyśmy się doskonalili i z roku na rok byli coraz lepsi w swoje działalności.
Po zakończeniu wystąpień, starosta szczycieński, jak i wójt Gminy Wielbark wręczyli wyróżnienia bibliotekarzom i działaczom kultury powiatu szczycieńskiego. Jak twierdzi Andrzej Marcinkiewicz: – Jeśli chodzi o czytelnictwo, to tendencja utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie. W województwie warmińsko-mazurskim istnieje ponad 305 placówek włącznie z filiami w których jest zatrudnionych około 800 osób. W wymienionych wcześniej bibliotekach jest do wypożyczenia łącznie ponad 5 milionów woluminów. – Szczycieńskie biblioteki plasują się w czołówce krajowej czołówki, ponieważ takie miejsce zajmuje województwo warmińsko mazurskie – mówi z nieukrywaną dumą dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Szczycieński region jest jednym z najlepszych w województwie, o ile nie najlepszy. Wpływ ma na to niewątpliwie bardzo dobra współpraca z lokalnymi samorządami, którzy nie żałują środków na zakup nowych książek, oraz oddolne inicjatywy szefów poszczególnych bibliotek i placówek.
Na pytanie, jak się mają do papierowych wydań audiobooki i czy je nie wyprą, Andrzej Marcinkiewicz na zakończenie rozmowy stwierdził, że trzeba iść z duchem czasu. – Nie zawsze możemy czytać książkę, np. podczas prowadzenia pojazdu lub w też innych licznych przypadkach. Najważniejsze jest to, aby odbiorca poznał treść książki, pokochał jej wartość i na pewno wówczas po jej odsłuchaniu sięgnie po jej papierowe wydanie. Nawet dziś, jadąc do Głuchu na spotkanie z bibliotekarzami i działaczami kultury, miałem przy sobie na smartfonie trzy tytuły – kończy rozmowę ze śmiechem dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.


Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze