Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Dzieci świętowały swoje prawa w Rudce i Wielbarku (zdjęcia)


Szkoła Podstawowa w Rudce brała udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypadła wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do tegorocznych jubileuszowych obchodów Dnia Praw Dziecka włączyło się również i Przedszkole Samorządowe im. Jana Brzechwy w Wielbarku.Rudka

 

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Do akcji przystąpiła także podstawówka z Rudki, która w ramach obchodów zabarwiła się na... niebiesko. Takim kolorem udekorowana została szkoła, takie były ubiory dzieci i nauczycieli.

 

Przygotowana też została galeria prac konkursowych pt. „Dziecka prawa – poważna sprawa”, a w każdej klasie odbyły się zajęcia dotyczące praw dzieci oraz warunków życia dzieci w różnych krajach (np. Syria, Niger, Jemen, Sudan Południowy, Nepal, Mali i inne). Odbyło się także spotkanie uczniów, rodziców i mieszkańców wsi, podczas którego uczniowie klasy V B i kl. II przypomnieli wszystkim, czym jest Konwencja o prawach dziecka, jakie są prawa dziecka, śpiewali piosenki, deklamowali wiersze i rozdawane były ulotki zawierające prawa dziecka oraz numery telefonów, które warto zapamiętać.


Reklama

 

Małgorzata Szlegel, koordynator Szkolnego Klubu UNICEF

 

 

 

Wielbark

 

Do tegorocznych jubileuszowych obchodów Dnia Praw Dziecka włączyło się również i Przedszkole Samorządowe im. Jana Brzechwy w Wielbarku. Dzieci wraz ze swoimi wychowawcami wzięły udział w zorganizowanym przez przedszkole „Marszu Praw Dziecka”. Fala maluchów z niebieskimi balonami wzbudziła żywe zainteresowanie mieszkańców Wielbarka.

 

Podczas przemarszu przez miasto, najmłodsi mieszkańcy Wielbarka wręczali przechodniom przygotowane ulotki z prawami, śpiewając przy tym wesołe piosenki z przedszkolnego repertuaru. Wyjście dzieci poza teren placówki było okazją do pokazania, że prawa dziecka i ich przestrzeganie jest bardzo ważną sprawą oraz symbolem jedności z dziećmi na całym świecie.

Reklama

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  na budowę grodu pieniądze unijne to 90%, ale żeby złożyć wniosek trzeba mieć kompletną dokumentację z projektem, I tu jest problem skąd to wziąć.

  Adam


  2020-11-27 22:11:28