Reklama


Reklama

Duchowny zakażony, sanepid w Szczytnie apeluje o spokój


Służby sanitarne ze Szczytna wygaszają szpitalne ognisko koronawirusa. Niestety na horyzoncie pojawia się nowe. Może ono dotyczyć Domu Pomocy Społeczne w Szczytnie. Zakażone wirusem są duchowny i osoba z personelu medycznego, które miały kontakt z mieszkańcami DPS. Obie te osoby są już w izolacji. - Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie – mówi Tomasz Liwartowski, dyrektor szczycieńskiego sanepidu. - Osobiście kontaktujemy się z osobami, które mogłyby być narażone. Jeśli się nie skontaktowaliśmy, to oznacza, że taka osoba nie jest zagrożona koniecznością objęcia kwarantanną – uspokaja dyrektor.W najbliższym czasie dojdzie do spotkania powiatowego sztabu kryzysowego. Włodarze samorządów i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie będą rozmawiali z powiatowym inspektorem sanitarnym o sytuacji i procedurach działania.


Reklama

 

Reklama

- Zbyt dużo narosło wokół zakażeń osoby duchownej nieprawd, które powodują niepotrzebne zamieszanie i niepokój wśród mieszkańców – wyjaśnia dyrektor Liwartowski. - Samo uczestnictwo w celebracji, różańcu, czy mszy bądź uroczystości pogrzebowej nie kwalifikuje wszystkich osób do kwarantanny. Jeśli uczestnicy mieli odpowiedni dystans, środki ochrony indywidualnej, czyli maseczki, przyłbice, ryzyko zakażenia jest znikome. Dotyczy to tak samo przyjmowania komunii świętej od tego duchownego. Wirus nie przenosi się drogą pokarmową. Nie ma żadnych potwierdzonych naukowo na to dowodów. Wirus rozprzestrzenia się za pomocą aerozolu powietrza, czyli drogą kropelkową. Oddech, kichnięcie - tak. Pokarm - nie. Uczestnicy uroczystości z tą osobą duchowną muszą wiedzieć, że aby były przesłanki do uznania, że doszło do zakażenia musiałoby zostać złamanych kilka zasad: uczestnicy musieliby być bez środków ochrony osobistej, dystans pomiędzy nimi a osobą zakażoną musiałby być mniejszy niż 1,5 metra i być dłuższy niż 15 minut. Jako sanepid prowadzimy postępowanie epidemiologiczne i sami kontaktujemy się z tymi osobami, które według naszych procedur mogły być narażone na ten niebezpieczny kontakt. Dotyczy to na przykład osób, które ubierały duchownego w zakrystii (kościelny, wikary) bądź osób, które na przykład zamawiały msz albo omawiały szczegółowo inne losowe sytuacje z tym duchownym i miały z nim indywidualny, bezpośredni kontakt. Mamy listę takich osób, kontaktujemy się z nimi. Są objęte przez nas kwarantanną. Jeśli nie skontaktowaliśmy się z kimś, to oznacza, że te osoby nie są w grupie ryzyka. Jednocześnie apeluję do osób, które stwierdzą u siebie objawy charakterystyczne dla koronawirusa. Proszę o kontakt telefoniczny ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalem zakaźnym w Ostródzie lub Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

 Komentarze do artykułu

Ptychu

Bojcie sie wirusa hahaha

J16

JEŚLI MIAŁ WYNIK POZYTYWNY, TO KWARANTANNA OBOWIĄZKOWA, CO ON PIERD..., ŻE MIMO POZYTYWNEGO MOŻNA SIĘ UDZIELAĆ SPOŁECZNIE. TEN KSIĄDZ BYŁ W URZĘDACH, UDZIALAŁ KOMUNII W DPS I UDZIELIŁ KULKU CHRZTÓW, TU PARAGRAF GROZI A NIE SZTABY. ALE OCZYWIŚCIE TO KSIĄDZ, WIEC TRZEBA TO WYCISZYĆ.

As

Wszyscy wiedzą kim jest M.

Krajan

Jak czytam - zamieszczone w papierowym wydaniu TS - wypowiedzi niektórych obywateli naszego miasta ws. koronawirusa, to włos jeży mi się na głowie! Jak można tak lekceważyć podstawowe zasady bezpieczeństwa?! I gdyby to chodziło o Wasze własne bezpieczeństwo - to pal licho! zachorujecie - Wasza sprawa i Waszych rodzin! Ale mnie chodzi o MOJE BEZPIECZEŃSTWO! MNIE CHODZI O TO - ŻEBYŚCIE MNIE NIE ZARAŻALI! A JA - ABYM NIE PRZENIÓSŁ WIRUSA NA OSOBY MI BLISKIE. Czy to tak trudno zrozumieć? Ta dezynwoltura, aby nie powiedzieć dosadniej - całkowita ignorancja - poraża mnie. Jestem w tzw. grupie ryzyka (choroby przewlekłe). Muszę przewidywać pobyt w szpitalu, pobyt w tamtejszym laboratorium. Ale dzięki Wam - ignoranci - mogę tam przynieść Bóg wie co! Was to nie obchodzi! Najwyżej szpital zostanie zamknięty. A ja, i podobni do mnie wylądują w Olsztynie, w Biskupcu, no i oczywiście w Ostródzie, albo Elblągu. Bardzo mi miło, że mam takich współobywateli. Zastanawiam się, jak mogę się im odwdzięczyć? Może zacznę kichać na to wszystko?

Andrzej

Też o tym pomyślałem, aczkolwiek obrażasz nie tą osobę, redaktor zacytował tylko wypowiedź dyrektora Sanepidu

Ksiądz biznesmen

Ale idioci piszą artykuły. Skoro można zarazić się przed oddech , to ksiądz dając opłatek nie oddychał ?

miśka

a co ze szkółką policji tam było najpierw? ? a organista tam pracuje i plebania zaraził !!!!! ????

sztabowiec

Ciekawe czy spotkanie powiatowego sztabu kryzysowego zrobią online czy wszyscy zasiądą do stołu i będzie kolejne źródło

Maria w.

Od kiedy duchowni kròcej niź 45 minut i sprawiają msze. O jakich 15 minutach kontaktu piszecie!

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  na budowę grodu pieniądze unijne to 90%, ale żeby złożyć wniosek trzeba mieć kompletną dokumentację z projektem, I tu jest problem skąd to wziąć.

  Adam


  2020-11-27 22:11:28
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Śmieszne do imentu. I co z tego, ze zamieściliście ostatni post? A co z poprzednimi, które - niczym koronawirus w statystykach - zostały przez TS utajnione? Jednym z nich był tekst :\" koronowairus zejdzie do podziemia\". Innym był komentarz o tym, ze miejscowa gazeta czyści wypowiedzi, które - nie wiadomo - albo i wiadomo - komu przeszkadzają. No ale taki jest przywilej czwartej władzy czwartej klasy.

  Śmieszek


  2020-11-27 20:35:33
 • Do wzięcia 15 tys. zł, dopłacą do oczyszczalni i szamb
  Bardzo dobry pomysł. Niedługo zamierzam wrócić na swoje śmieci, a przedtem oprócz instalacji solarnej chciałbym odłączyć się od wspólnego szamba, zainstalować zbiornik retencyjny na deszczówkę a temat oczyszczalni musiałbym przedyskutować z fachowcem. Faktycznie zawartość szamb z reguły ląduje w głębie, i to trzeba zmienić. Obecnie trudno mi powiedzieć jakiej wielkości jest to problem. Wywóz każdej beczki do oczyszczalni to dodatkowe min. 100%kosztów. Czy gminę stać na dopłaty do transportu? Wątpię Zakup dużej beki 12tyś.l. lub większej i systematyczne opróżnienie kilu szamb we wsi i podział kosztów?

  Stanisław Obrębski


  2020-11-27 16:36:28
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Dla mnie świetnym przykładem jak rządzi pan burmistrz, są sytuacje z początku kadencji: sex ankieta, czy afera ze skażeniem wodociągów. Pan burmistrz najpierw twierdził, że nic się nie stało, potem obwiniał wszystkich ale swojej winy nie widział, a na koniec grał ofiarę. Ale słowa przepraszam nie padły. No i te angażowanie się polityczne, a niby taki niezależny. I tu uważam, że niepotrzebnie dzieli mieszkańców.

  Taki Tam


  2020-11-27 13:04:54
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czy nie można zrobić darmowego parkingu przy rynku? I tak ten parking jest pusty a ludzie parkują gdzie sìę tylko da. Zyski z parkingu są niewielkie więc po co to komu. I w końcu może Pan Burmistrz przyzna się do poraszki z tymi stanowiskami wędkarskim wokół jeziora i rozbierze je. Te płyty tak szpecą jezioro aż wstyd. Wszyscy znajomi z poza Szczytna śmieją się z tego. Jak można zepsuć tak ładny krajobraz. Czas najwyższy to rozebrać.

  Mieszkaniec


  2020-11-27 12:13:34
 • Wspaniały człowiek i lekarz...
  Odszedł też jeden z ostatnich dżentelmenów... Nie było wizyty w w naszym oddziale, żeby pan doktor nie przywitał się z ogromnym szacunkiem. Mimo, że jestem (byłam) tyle lat młodsza.

  Beata


  2020-11-27 12:03:47
 • 36-latek stanął w obronie kobiety, efekt... został pobity
  Już nie długo tam trafi, a wtedy kukułka do przeglądu

  Suweren


  2020-11-27 07:47:12
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  podsumuję to tak: Chyba żyjemy w dwóch różnych miastach. Narzekaliśmy na Panią Górską- pamiętam jak ktoś mądry powiedział- zobaczycie co się będzie działo jak przyjdzie Pan Mańkowski, no i dzieje się tzn. nic się nie dzieje poza mnóstwem fotek i słowotokiem Pana Burmistrza.

  dr


  2020-11-27 07:30:05