Reklama


Reklama

Drogi w Jedwabnie, Kocie, Lipnikach częściowo po przetargach


Jeśli cena będzie decydująca, to drogę gminną w Kocie wybuduje ostrołęcka Ostrada, a drogę do Lipnik – szczycieński Zakład Usług Transportowych Mirosław Głażewski. Obie firmy wzajemnie się „przebijały” najniższymi ofertami, choć zainteresowanie było większe.



Inwestycję w Lipnikach chciało realizować aż 5 przedsiębiorstw, a w Kocie – cztery. Oferty w większości złożyły te same firmy, które zresztą uczestniczą też w przetargach, ogłaszanych przez inne samorządy.

 

Trudno się dziwić, bo zadania mają być wykonane, a co najmniej zakończone w przyszłym roku, więc firmy budowlane, niejako po zakończeniu tegorocznego sezonu „roboczego”, starają się zapewnić sobie front robót na rok kolejny. Być może to właśnie jest dobra pora dla samorządów na wyłanianie wykonawców, bo – jak to ma miejsce w Jedwabnie – oferty cenowe są niższe od kwot określonych we wstępnych kosztorysach.

 

Dla przykładu: kosztorys drogi do Lipnik mówił o blisko 1,5 miliona kosztów, a najniższa z przedłożonych ofert opiewa na niespełna milion. W tym przypadku zaoszczędzi i gmina, i rządowy Fundusz Dróg Samorządowych, które zapłacą za tę budowę po połowie.


Reklama

 

- Co prawda, otrzymaliśmy dotację w wysokości około 735 tysięcy złotych, adekwatnie do kosztorysu, ale w rzeczywistości będzie ona niższa, bo z tego źródła można uzyskać tylko 50% rzeczywistych kosztów i ani grosza więcej – tłumaczy wójt Sławomir Ambroziak.

 

Inaczej trochę jest w przypadku Kota, gdzie do budowy gminnej drogi samorząd otrzymał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tu dofinansowanie ustalone jest kwotowo, sięga 63% wartości kosztorysowej inwestycji, którą to wartość wyliczono na 700 tysięcy złotych. Jako że najkorzystniejsza oferta w przetargu jest nieco niższa od ceny kosztorysowej (674 tys. - Ostrada), to i gmina ostatecznie będzie musiała dopłacić nieco mniej.

Reklama

 

- Nie należy jednak o niczym jeszcze przesądzać, bo procedura przetargowa nie jest zakończona – podkreśla wójt Ambroziak. Na razie nastąpiło otwarcie ofert, a teraz komisje je badają. A przed nami jeszcze jeden „drogowy” przetarg, na budowe ulicy Ogrodowej w Jedwabnie.

 

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu.

Fot. www.jedwabno.pl 



Komentarze do artykułu

Lucyfer

Droga do Witówka to droga powiatowa więc to nie w kwestii gminy jest jej utrzymanie. Jakiś czas temu autobus nie jeździł bo most był w fatalnym stanie to była afera że autobus nie jeździ. Asfalt jest spękany alej jest - lepszy taki asfalt niż dziury i szuter. Pewnie przyjdzie czas na remont i tej drogi.

Mr. S

Ciekawe kiedy gmina zainteresuje się drogą w miejscowości Witówko. To jedyna wioska w gminie,o której wszyscy zaponieli. Z kazdym dniem pogarsza się stan drogi. Głowną przyczyną jest jeżdzący autobus 2 razy dziennie !

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2020-05-18 10:02:31

Budowa drogi uszczęśliwia wieś

  • Środa, 2020-04-29 16:16:40

Motocykl wypadł z drogi, ranne dwie osoby

  • Niedziela, 2020-04-12 18:49:31

Trwa przebudowa drogi w Klonie

  • Poniedziałek, 2019-11-11 10:10:53

Śmierć to dopiero połowa drogi

Reklama


Komentarze

  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

    szary obywatel


    2020-08-04 12:11:21
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

    Anna


    2020-08-04 10:56:40
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

    mAREK


    2020-08-04 09:49:11
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

    KORONA


    2020-08-04 09:26:10
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zabawa fajnie a gdzie maseczki


    2020-08-04 06:17:54
  • O krok od kolejnej tragedii na drodze
    Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

    ika


    2020-08-03 22:22:08
  • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
    Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

    wdzięczny raz jeszcze


    2020-08-03 17:08:35
  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

    Śmieszek


    2020-08-03 13:17:48
  • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
    Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

    JWB


    2020-08-03 12:02:50
  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Szanowny Panie Śmieszek! Mam dobrą wiadomość dla Pana. Otóż dziś ostatni raz zabieram głos.Szkoda mi czasu na takie bezowocne dyskusje. Znam dobrze wasze środowisko a szczególnie tych od SOWY którzy w tak pięknej polszczyżnie prowadzili na temat zniewolonej dziś Polski szerokie dysputy .

    Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


    2020-08-03 00:12:09