Reklama


Reklama

Dożynkowa wycieczka sołectwa (zdjęcia)


Imprezy dożynkowe w gminach i powiecie już dawno za nami. Jednak pozytywne następstwa dopełniły się kilka dni wstecz, bo 9-osobowa grupa mieszkańców Orzyn z sołtysem Wiesławem Domalewskim ostatni weekend września spędziła w Zakopanem.Jaki to miało związek z dożynkami? Otóż w trakcie tegorocznego święta plonów w Dźwierzutach po raz pierwszy zorganizowano konkurs na Supersołectwo 2017. Reguła rywalizacji była prosta: zwycięzcą miała zostać miejscowość, która sumarycznie uzyskała najwyższe lokaty w poszczególnych konkursach dożynkowych. Jak się okazało, dzięki zajęciu I-go miejsca w rywalizacji sportowej oraz II-go miejsca za stoisko, laur zwycięstwa przypadł właśnie Orzynom. Fundatorem nagrody – pobytu u podnóża Tatr był Bartosz Gołębiowski, który otwiera Ośrodek Targowski Dwór z salą bankietową i noclegami w Targowie k. Dźwierzut.

 

Korzystając z pogody niemalże od razu, po symbolicznym wręcz odpoczynku (po 11-godzinnej podróży) i śniadaniu, uczestnicy wyjazdu ruszyli w góry. Niby po sezonie, a jednak przy największej atrakcji Tatr, czyli kolejce linowej na Kasprowy Wierch, niemały tłum. Dla czterech osób oczekiwanie w kolejce było stratą czasu. I pomimo, że w najwyższych partiach już leży śnieg, ruszyły one pieszo najkrótszym, ale i zarazem najtrudniejszym szlakiem. Pozostali, po niemalże 3 godzinach oczekiwania, wjechali na górę. Zastał tu ich śnieg, ziąb i przede wszystkim – przepiękny, malowniczy pejzaż. Później zjazd, powrót do centrum i niespodzianka: fundator pobytu zorganizował również góralską obiadokolację w restauracji. Była kwaśnica, placek po zbójnicku, przygrywała góralska kapela.


Reklama

 

Następny dzień równie pogodny, a więc znów na szlak. Obowiązkowa wizyta pod skoczniami narciarskimi, dalej Droga pod Reglami i wędrówka Doliną Strążyską do Siklawicy, wodospadu pod Giewontem. Po powrocie do Zakopanego krótki odpoczynek i wjazd na Gubałówkę. Tu znów chwila na sycenie wzroku panoramą Tatr.

 

Niedziela okazała się najbardziej słonecznym dniem. Jeszcze spacer Krupówkami, zakup pamiątek, sera. Grupa ze smutkiem opuszcza przytulne lokum, bo czas wracać. Wczesnym popołudniem wyjazd autobusem, a tu niestety – oczywiście korek na „Zakopiance”. Na Mazury wszyscy wrócili pełni wrażeń i emocji, trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni z wytrwania na szlakach. No i z pamiątkami w torbach oraz dziesiątkami zdjęć, które będą przypominać niesamowitą, wspólną wyprawę.

Reklama

 

Wiesław DomalewskiKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Pub w browarze z piwem Jurand już w przyszłym roku! (zdjęcia)
  A do takiej ruiny doprowadzili niemcy, który byli wcześniejszymi właścicielami browaru. Wycisnęli ile się dało z zakładu rozlewając wódkę i likiery a na koniec uciekli do niemiec.

  doradca


  2020-12-05 15:14:50
 • Warstwy sposobem na przetrwanie zimy!
  A w Mrągowie lodowisko jest.

  Łyżwa


  2020-12-05 08:45:02
 • Ma szczęście do nietypowych interwencji i jest dumna z tego, że nosi mundur
  To nie jest szczęście do nietypowych interwencji tylko nietypowe zaangażowanie w pracę! Brawo Lidka! Tak trzymaj! Równaj w górę!

  Brawo!


  2020-12-04 21:56:35
 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11