Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Dopłata do rolniczej folii


Jest w końcu szansa na to, by tzw. rolnicza folia i inne odpady powstające przy produkcji rolnej zostały właściwie zlikwidowane. Jak dotąd był to dla rolników bardzo poważny problem. W tym także finansowy.



Rozwiązaniem problemu może być program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowany do samorządów. System dofinansowania utylizacji rolniczych odpadów zbliżony jest do tego, jaki stosowany jest przy likwidacji azbestu.

 

Informację dla rolników o takich możliwościach zamieściła, między innymi gmina Rozogi.

 

- Również przystępujemy do tego programu mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. - Wnioski, które rolnicy muszą wypełnić, przekazaliśmy im za pośrednictwem sołtysów. Zależy nam na tym, aby z rysujących się możliwości skorzystało jak najwięcej gospodarstw rolnych.


Reklama

 

Jeśli gminom uda się pozyskać środki, pokryją one w stu procentach koszty likwidacji odpadów. Dotyczy to nie tylko folii, stosowanej m.in. przy belowaniu siana czy kiszonek, ale także sznurka, które te bele zabezpiecza czy opakowań po nawozach. A w wielu gospodarstwach, szczególnie tych wysokoareałowych, liczba takich odpadów jest niebagatelna.

 

Rolnicy muszą jedynie wypełnić przygotowane dla nich w gminach wnioski oraz załączyć oświadczenia, mówiące m.in. o ilości odpadów. Na podstawie tych wniosków samorządy wyliczą koszty i sporządzą jeden wniosek o dofinansowanie składany do NFOSiGW.

Reklama

 

- Zbiór i odbiór tych odpadów będzie realizowany jedynie w przypadku uzyskania dofinansowania – zastrzega wójt Rozóg Zbigniew Kudrzycki. 



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2018-12-05 13:00:34

Ulica Lidzbarska z dopłatą

  • Czwartek, 2017-10-19 12:45:50

Rogale z dopłatą wody

  • Środa, 2016-06-15 15:19:21

Narodziny rolniczej tradycji

Reklama


Komentarze

  • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
    Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

    Do moherka


    2020-02-18 02:38:53
  • Krzywonoga walczy z wieżą
    \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

    Allo allo


    2020-02-17 20:26:30
  • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
    Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

    Artur Urbański


    2020-02-17 19:35:23
  • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
    A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

    aleks


    2020-02-17 17:04:25
  • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

    Krajan


    2020-02-17 15:39:35
  • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
    To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

    mariusz


    2020-02-17 11:41:49
  • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
    Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

    Grzegorz Pilecki


    2020-02-16 21:11:02
  • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
    Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

    Taki sobie czytelnik


    2020-02-16 18:56:06
  • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
    Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

    dr


    2020-02-16 17:12:49
  • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
    SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Joanna


    2020-02-15 22:52:13