Piątek, 3 Kwiecień, Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Donos na Innopolice i stratę 2 milionów


Szczycieńska prokuratura przyjrzy się realizacji projektu Budowa i Wyposażenie Centrum Nauki InnoPolice, na którego przygotowania do budowy wydano ponad 2 mln zł, a które ostatecznie nie powstało. Do śledczych trafiło właśnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Rzeczywiście takie zawiadomienie przyjęliśmy – potwierdza Krzysztof Batycki, zastępca prokuratora rejonowego w Szczytnie.Śledczy na razie nie chcą mówić o szczegółach.

 

- Zawiadomienie trafiło do nas 19 lutego, więc na razie jesteśmy na etapie bardzo wstępnych czynności – mówi prokurator Krzysztof Batycki. - Na pewno będziemy musieli pozyskać i przyjrzeć się całej dokumentacji tego projektu. Będziemy analizowali wszystkie stawiane w zawiadomieniu zarzuty. Tyle mogę na razie powiedzieć.

 

Wskazane trzy osoby

 

Z informacji, do których dotarli dziennikarze „Tygodnika Szczytno” wynika, że zawiadamiający dostarczył do prokuratury dość obszerny materiał, w którym wskazuje konkretnie, że naruszenia prawa mogli dopuścić się była burmistrz Danuta Górska, obecny burmistrz Krzysztof Mańkowski i jeden z naczelników Urzędu Miejskiego w Szczytnie.

 


Reklama

 

Reklama

Szkoda wielkich rozmiarów

 

Naruszenie prawa przy projekcie InnoPolice miałoby polegać na niedopełnieniu obowiązków, poświadczeniu nieprawdy oraz przekroczeniu uprawnień i narażeniu Gminy Miejskiej Szczytno na szkodę majątkową wielkich rozmiarów. Dokładnie chodzi o 2 mln 78 tysięcy 420 zł i 61 groszy, które na projekt zostało wydane z miejskiej kasy. Mimo tak ogromnych nakładów centrum jednak nie powstało, bo nowy burmistrz zrezygnował z tej inwestycji.

 

Nie mają sobie nic do zarzucenia

 

- Każdy ma prawo składać doniesienia, jakie chce i gdzie chce – tak sprawę komentuje Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - A prokuratury i sądy są od tego, aby wszystko dokładnie wyjaśnić. Osobiście nie mam sobie absolutnie nic do zarzucenia. Wszystkie moje działania przy InnoPolice były w granicach prawa. Jeżeli wnioskodawcą jest ta osoba, o której teraz myślę, to powinna wreszcie zająć się porządnymi działaniami na rzecz naszego miasta, a nie nieustannym jątrzeniem.

Burmistrz, niestety, nie sprecyzował kogo miał na myśli.

W podobnym tonie wypowiada się była burmistrz Danuta Górska.

 

- Moje działania polegały na pozyskaniu środków i realizacji inwestycji, która - zgodnie z moją oceną – przyczyniłaby się do rozwoju naszego miasta – mówi. - Zawsze działałam w obrębie obowiązującego prawa. Nie mam sobie nic do zarzucenia.

 

 

 

 

Fot. Niemal dokładnie dwa lata temu – 27 lutego 2018 roku – Gmina Miejska otrzymała ze starostwa powiatowego w Szczytnie pozwolenie na budowę Centrum Nauki InnoPolice. Dziś to jedynie dokument historyczny.

Fot. ArchiwumKomentarze do artykułu

Urzedas

Art. 231. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego § 1. Funkcjonariusz publiczny (czyt. burmistrz), który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego (...), podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (...) § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Moim skromnym zdaniem, burmistrz przekroczył swoje uprawnienia i nie spytał się rady miejskiej, rezygnując z dofinansowania. Naraził tym samym na utratę dofinansowania (największego w historii miasta, raczej nie do powtórzenia) oraz zmarnowanie tych 2 mln za prace przygotowawcze. Buta i arogancja to krótka droga do niebytu politycznego, jak to miało miejsce u innych naszych lokalnych włodarzy. Ale niech sądy i lud rozsądzi i oceni.

WK

Burmistrz Mańkowski w ten sposób uratował miasto przed bankructwem. Kropka.

Robert

Krzysztofie, doinformuj się - Radni nie podejmowali żadnej uchwały w sprawie odstąpienia od Innopolice. Nie ma takeij uchwały. Sam się prosisz o prokuratora pisząc nieprawdę

Krzysztof

Odpowiedzialni za rozplynircie się 2 milionów złotych są radni PSL. Głosowali za projektem i wydatkowanie tej kwoty a zaraz potym porzucili projekt marnując 2 miliony złotych z budżetu miasta. Kompetentni aż rażą, ale prokurator wyjaśni wszystko.

hjgsyhgvcg

Brawooooo. Do drugiej kadencji się pan burmistrz nie szykuje.

Maks

Kolejny przykład na to , jaką porażką dla miasta był wybór Mańkowskiego na burmistrza.

Karol

Do odpowiedzialności należy pociągnąć radnych którzy głosowali za projektem i wydatkowała 2miliony złotych na ten cel a zaraz potem byli przeciwni i projekt zlikwidowali. Należy pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej za ten czyn.

Mieszkaniec Szczytna

Taaa jeden i druga działali w ramach obowiązującego prawa, a ponad 2 bańki się rozpłynęły...magia. Jak to łatwo wydaje się cudze, nie swoje. Ktoś powinien ponieść konsekwencje, swoich nieprzemyślanych, absurdalnie bezmyślnych działań na szkodę naszej lokalnej społeczności.

Poeta

Nie Mańkowski tylko jeżeli już to WSPOL, dofinansowanie było uzależnione od udziału w projekcie szkoły policyjnej, która się wycofała. Błędem było nie podpisanie z nią wiążącej umowy przed wydaniem pierwszej złotówki. Ale to już zostało dawno wyjaśnione. Komuś bardzo zależy na ogrzewaniu w już nieswierzych kotletow. Zresztą wiadomo kto. Niespełnione lokalny działacz, któremu mieszkańcy wielokrotnie podziękowali a on nie może się z tym pogodzić. Żałosne. Wejście w ten projekt przez miasto samodzielnie położyłoby nas wszystkich na łopatki. Wyszłoby że trzebaby było zwracać dofinansowanie bo nie udałoby się osiągnąć wygórowanych wskaźników. Kilkadziesiąt milionów do zwrotu i przez min. 10 lat żadnej inwestycji (nic) w mieście. Bardzo dobra decyzja Mańkowskiego.

Gość

Przecież wiadomo ze to złożył ten nieudacznik Żuchowski

Krzysztof M i jego radni z PSL u

Odpowiedzialny za to jest burmistrz miasta Krzysztof M i jego radni z PSL u, jeszcze niedawno całym sercem za projektem Innopolice aż na ulotkach wyborczych tą informację umieszczali a zaraz po wyborach i wydanych 2mln złotych już projekt likwidują. Może finansowo powinni odpowiadać za swe decyzję?

detektyw

Gdzie są pieniądze ???

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze