Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Donos na Innopolice i stratę 2 milionów


Szczycieńska prokuratura przyjrzy się realizacji projektu Budowa i Wyposażenie Centrum Nauki InnoPolice, na którego przygotowania do budowy wydano ponad 2 mln zł, a które ostatecznie nie powstało. Do śledczych trafiło właśnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Rzeczywiście takie zawiadomienie przyjęliśmy – potwierdza Krzysztof Batycki, zastępca prokuratora rejonowego w Szczytnie.Śledczy na razie nie chcą mówić o szczegółach.

 

- Zawiadomienie trafiło do nas 19 lutego, więc na razie jesteśmy na etapie bardzo wstępnych czynności – mówi prokurator Krzysztof Batycki. - Na pewno będziemy musieli pozyskać i przyjrzeć się całej dokumentacji tego projektu. Będziemy analizowali wszystkie stawiane w zawiadomieniu zarzuty. Tyle mogę na razie powiedzieć.

 

Wskazane trzy osoby

 

Z informacji, do których dotarli dziennikarze „Tygodnika Szczytno” wynika, że zawiadamiający dostarczył do prokuratury dość obszerny materiał, w którym wskazuje konkretnie, że naruszenia prawa mogli dopuścić się była burmistrz Danuta Górska, obecny burmistrz Krzysztof Mańkowski i jeden z naczelników Urzędu Miejskiego w Szczytnie.

 


Reklama

 

Reklama

Szkoda wielkich rozmiarów

 

Naruszenie prawa przy projekcie InnoPolice miałoby polegać na niedopełnieniu obowiązków, poświadczeniu nieprawdy oraz przekroczeniu uprawnień i narażeniu Gminy Miejskiej Szczytno na szkodę majątkową wielkich rozmiarów. Dokładnie chodzi o 2 mln 78 tysięcy 420 zł i 61 groszy, które na projekt zostało wydane z miejskiej kasy. Mimo tak ogromnych nakładów centrum jednak nie powstało, bo nowy burmistrz zrezygnował z tej inwestycji.

 

Nie mają sobie nic do zarzucenia

 

- Każdy ma prawo składać doniesienia, jakie chce i gdzie chce – tak sprawę komentuje Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - A prokuratury i sądy są od tego, aby wszystko dokładnie wyjaśnić. Osobiście nie mam sobie absolutnie nic do zarzucenia. Wszystkie moje działania przy InnoPolice były w granicach prawa. Jeżeli wnioskodawcą jest ta osoba, o której teraz myślę, to powinna wreszcie zająć się porządnymi działaniami na rzecz naszego miasta, a nie nieustannym jątrzeniem.

Burmistrz, niestety, nie sprecyzował kogo miał na myśli.

W podobnym tonie wypowiada się była burmistrz Danuta Górska.

 

- Moje działania polegały na pozyskaniu środków i realizacji inwestycji, która - zgodnie z moją oceną – przyczyniłaby się do rozwoju naszego miasta – mówi. - Zawsze działałam w obrębie obowiązującego prawa. Nie mam sobie nic do zarzucenia.

 

 

 

 

Fot. Niemal dokładnie dwa lata temu – 27 lutego 2018 roku – Gmina Miejska otrzymała ze starostwa powiatowego w Szczytnie pozwolenie na budowę Centrum Nauki InnoPolice. Dziś to jedynie dokument historyczny.

Fot. ArchiwumKomentarze do artykułu

Urzedas

Art. 231. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego § 1. Funkcjonariusz publiczny (czyt. burmistrz), który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego (...), podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (...) § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Moim skromnym zdaniem, burmistrz przekroczył swoje uprawnienia i nie spytał się rady miejskiej, rezygnując z dofinansowania. Naraził tym samym na utratę dofinansowania (największego w historii miasta, raczej nie do powtórzenia) oraz zmarnowanie tych 2 mln za prace przygotowawcze. Buta i arogancja to krótka droga do niebytu politycznego, jak to miało miejsce u innych naszych lokalnych włodarzy. Ale niech sądy i lud rozsądzi i oceni.

WK

Burmistrz Mańkowski w ten sposób uratował miasto przed bankructwem. Kropka.

Robert

Krzysztofie, doinformuj się - Radni nie podejmowali żadnej uchwały w sprawie odstąpienia od Innopolice. Nie ma takeij uchwały. Sam się prosisz o prokuratora pisząc nieprawdę

Krzysztof

Odpowiedzialni za rozplynircie się 2 milionów złotych są radni PSL. Głosowali za projektem i wydatkowanie tej kwoty a zaraz potym porzucili projekt marnując 2 miliony złotych z budżetu miasta. Kompetentni aż rażą, ale prokurator wyjaśni wszystko.

hjgsyhgvcg

Brawooooo. Do drugiej kadencji się pan burmistrz nie szykuje.

Maks

Kolejny przykład na to , jaką porażką dla miasta był wybór Mańkowskiego na burmistrza.

Karol

Do odpowiedzialności należy pociągnąć radnych którzy głosowali za projektem i wydatkowała 2miliony złotych na ten cel a zaraz potem byli przeciwni i projekt zlikwidowali. Należy pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej za ten czyn.

Mieszkaniec Szczytna

Taaa jeden i druga działali w ramach obowiązującego prawa, a ponad 2 bańki się rozpłynęły...magia. Jak to łatwo wydaje się cudze, nie swoje. Ktoś powinien ponieść konsekwencje, swoich nieprzemyślanych, absurdalnie bezmyślnych działań na szkodę naszej lokalnej społeczności.

Poeta

Nie Mańkowski tylko jeżeli już to WSPOL, dofinansowanie było uzależnione od udziału w projekcie szkoły policyjnej, która się wycofała. Błędem było nie podpisanie z nią wiążącej umowy przed wydaniem pierwszej złotówki. Ale to już zostało dawno wyjaśnione. Komuś bardzo zależy na ogrzewaniu w już nieswierzych kotletow. Zresztą wiadomo kto. Niespełnione lokalny działacz, któremu mieszkańcy wielokrotnie podziękowali a on nie może się z tym pogodzić. Żałosne. Wejście w ten projekt przez miasto samodzielnie położyłoby nas wszystkich na łopatki. Wyszłoby że trzebaby było zwracać dofinansowanie bo nie udałoby się osiągnąć wygórowanych wskaźników. Kilkadziesiąt milionów do zwrotu i przez min. 10 lat żadnej inwestycji (nic) w mieście. Bardzo dobra decyzja Mańkowskiego.

Gość

Przecież wiadomo ze to złożył ten nieudacznik Żuchowski

Krzysztof M i jego radni z PSL u

Odpowiedzialny za to jest burmistrz miasta Krzysztof M i jego radni z PSL u, jeszcze niedawno całym sercem za projektem Innopolice aż na ulotkach wyborczych tą informację umieszczali a zaraz po wyborach i wydanych 2mln złotych już projekt likwidują. Może finansowo powinni odpowiadać za swe decyzję?

detektyw

Gdzie są pieniądze ???

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A skąd ta wiedza

  Czytelnik


  2020-07-06 23:12:13
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Rozumiem że za zwrot pękniętej szyby w aucie zwracać się nsleży do Pana dyrektora?

  kierowca


  2020-07-06 21:04:26
 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10