Poniedziałek, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Domowe ciepło z dotacją


Mateusz i Joanna Sawa z Nowego Gizewa to jedni z pierwszych beneficjentów, którzy uzyskali dotację w ramach programu „Czyste powietrze”. Pierwsze dziewięć umów dotacyjnych na terenie Warmii i Mazur zostało podpisanych w środę, 9 stycznia. Dysponentem środków, przeznaczonych na realizację rządowego programu, jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto wspomnieć, że Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” został uruchomiony zaledwie trzy miesiące temu.



Łączny koszt inwestycji, których dotyczą podpisane już umowy, wyniósł ponad 250 tysięcy złotych, z czego ponad 107 tysięcy złotych to dotacje. Wśród pierwszych beneficjentów nie zabrakło państwa Mateusza i Joanny Sawa z Nowego Gizewa, którzy zdecydowali, że ich nowy dom będzie ogrzewany gazem. Koszt montażu pieca wraz z przyłączem zamknął się w kwocie ponad 13 tys. zł, z czego prawie 4 tys. zł będzie stanowiła dotacja.

 

– Dla nas to świetna okazja do obniżenia kosztów budowy domu – mówi z zadowoleniem Mateusz Sawa. – Nasz budynek, którego powierzchnia użytkowa wynosi 120 metrów kwadratowych, zostanie w najbliższym czasie odpowiednio docieplony, aby w jak największym stopniu wykorzystać możliwości naszego pieca i przy okazji zaoszczędzić na ogrzewaniu – dodaje.

 

Celem Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Ma być realizowany do 2029 roku.


 

Umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego w formie dotacji i/lub pożyczki przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego kotła grzewczego. Do tej pory do WFOŚiGW w Olsztynie, który zajmuje się wdrażaniem programu na Warmii i Mazurach wpłynęło prawie 700 wniosków o dofinansowanie. Na razie nabór dokumentów został wstrzymany, ale według wstępnych założeń ponowne uruchomienie programu nastąpi w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Sem/hab

 

Fot.

Mateusz i Joanna Sawa z Nowego Gizewa skorzystali z programu „Czyste powietrze” i uzyskali dotację na budowę instalacji grzewczej.

Fot. Grzegorz Siemieniuk



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Niedziela, 2019-05-26 22:00:08

Dotacja na cieplejszy urząd

  • Piątek, 2019-05-17 11:24:53

Żagle wróciły na Duże Domowe

  • Środa, 2019-03-20 12:55:57

Dotacją dla przedszkola zajmie się sąd

  • Wtorek, 2019-03-19 20:12:25

Pierwszy piec z dotacją


Komentarze

  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
    Autor: Uczennica
    2019-05-26 17:52:21
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
    Autor: Ola
    2019-05-26 17:41:57
  • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
    Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
    Autor: Gorszy sort
    2019-05-25 12:02:38
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
    Autor: Pytam się
    2019-05-24 22:50:07
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
    Autor: mieszkaniec
    2019-05-24 21:30:07
  • Świetlica ze sportowym zapleczem
    Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
    Autor: Zzzz
    2019-05-24 17:19:19
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo
    Autor: Fan
    2019-05-24 13:27:23
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo Romku!
    Autor: Kolega
    2019-05-24 12:41:49
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
    Autor: kinga
    2019-05-23 20:49:23
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
    Autor: Mieszkaniec