Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Doktor Adam Nagajewski wzmocnił szpital w Szczytnie


Od grudnia w Szczytnie działa tzw. oddział covidowy. Pełna jego nazwa brzmi: „Szpital Tymczasowy w Szczytnie. Oddział chorób wewnętrznych o profilu zakaźnym” - i z tego powodu ma lekarzy koordynatorów o wysokich kwalifikacjach. Jednym z nich, zajmującym się chorymi niewymagającymi respiratora jest Adam Nagajewski, internista i kardiolog. Pracuje w szczycieńskim szpitalu od początku istnienia oddziału, czyli od 1 grudnia. O szpitalnej codzienności rozmawiamy.Co pana skłoniło do podjęcia zatrudnienia w Szczytnie?

 

Nie tyle co, a kto. Doktor Dominik Górski. Znamy się od lat. Gdy był tworzony zespół do pracy w tutejszym oddziale poprosił mnie o to, bym przyjął dyżury, a ja się zgodziłem.

 

A znacie się z...?

 

...Biskupca. W tym samym czasie robiliśmy specjalizacje w tamtejszym szpitalu. Dominik z chirurgii, ja z kardiologii. I z Biskupca przyszedłem do Szczytna, a wcześniej pracowałem w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii w Zabrzu, a jeszcze wcześniej w podobnym „tematycznie” szpitalu w Gdańsku.

 

I to pańskiej pracy w Zabrzu zawdzięczamy dziś obecność w Szczytnie specjalisty transplantologa. Czym go pan przekonał do podjęcia pracy także u nas?

 

Bo to człowiek otwarty na wszystkie medyczne doświadczenia. Szpitale powiatowe nie są mu obce, więc dał się namówić. Znaliśmy się z Zabrza. Poprosiłem go o konsultacje w sprawie jednego z naszych, szczycieńskich pacjentów. Chodziło o kwalifikację do ewentualnego przeszczepu płuc. Taką wstępną kwalifikację prof. Sławomir Żegleń wykonał on-line. Musiała być ona jednak potwierdzona w toku bezpośredniego badania pacjenta, więc profesor zawitał do Szczytna. I w toku naszych kolejnych rozmów zgodził się, by przyjeżdżać tu częściej, raz w tygodniu, na dwa dni. I zajmuje się nie tylko tymi pacjentami, którzy przebywają w szpitalu, ale także tymi, którzy już chorobę pokonali, ale pozostawiła ona ślad w postaci poważnych trudności oddechowych. W tym celu będzie uruchomiona w szpitalu odrębna poradnia.

 


Reklama

Czyli będzie to poradnia pulmonologiczna?

 

Można to tak określić albo nazwać poradnią pocovidową. Chodzi o to, by objąć opieką medyczną osoby, które opuściły szpital, ale o pełni zdrowia nie ma co mówić. Jest spora grupa osób, które już wypisane ze szpitala, wciąż wymagają tlenoterapii, bo rozwijają się u nich bądź pogłębiają wcześniej występujące choroby układu oddechowego. Pocovidowe powikłania mogą prowadzić do takiego stanu, że konieczny może być przeszczep płuc. W tej poradni chcemy, razem z profesorem Żegleniem, zajmować się właśnie takimi osobami. Co prawda, ta poradnia nie będzie finansowana przez NFZ, przynajmniej na początku naszej działalności, ale z pewnością bezpłatna dla pacjentów. Uzgodniliśmy, że będziemy to robić, bo po prostu jest taka konieczność...

 

Tym bardziej, że coraz więcej mówi się o zagrożeniu ze strony powikłań...

 

Bywają one wręcz zdumiewające i nawet niezrozumiałe. Przykład z ostatniego tygodnia. Kobieta już niemal wyleczona, bez tlenoterapii, za dwa dni miała być wypisana do domu. I nagle umiera. Przyczyny próbujemy ustalać w oparciu o wiedzę i doświadczenie, ale w żadnym z takich przypadków pewności nie mamy, bo sekcji się nie robi.

 

Z tego co wiem, dotychczas w szczycieńskim szpitalu tymczasowym przebywało około 600 pacjentów, z których około 30% zmarło...

 

Aktualnie tak to mniej więcej wygląda. Ale mówimy tu tylko o zgonach bezpośrednio w szpitalu. Umyka nam statystyka odnośnie do powikłań i ich skutków. Wiemy, że niektórzy z byłych pacjentów oddziału covidowego są po niedługim czasie przyjmowani na oddział wewnętrzny z dolegliwościami płucnymi, z trudnościami oddechowymi itp. Wielu, z może nieco mniej uciążliwymi objawami, walczy z nimi w domach. Im właśnie chcemy poświęcić naszą przychodnię. Myślę, że w ciągu dwóch tygodni będziemy już przyjmować pacjentów, po majówce. Tyle że w godzinach popołudniowych, gdy będę już po pracy na oddziale, a punkt szczepień też zakończy dzień pracy, bo najprawdopodobniej będziemy działać w tym właśnie miejscu.

Reklama

 

W internetowych komentarzach ktoś stwierdził, że obecnie Szczytnu przydałby się bardziej wirusolog, a nie transplantolog...

 

To akurat nie jest słuszne. Wirusolodzy nie są lekarzami klinicznymi, nie zajmują się pacjentami. Badają wirusy i szukają leków – to tyle. Specjalista pulmonolog, fachowiec od transplantacji z pewnością jest dla szpitala przydatny. Że nie wspomnę o tym, że niewiele szpitali powiatowych, jeśli w ogóle, ma możliwość współpracy ze specjalistą tej miary.

 

Czy to spowoduje, że pokutująca od lat paskudna opinia o naszym szpitalu ma szansę się poprawić?

 

Szpital, a właściwie ludzie w nim zatrudnieni, służy pacjentom. Dla mnie to tak oczywiste, że nawet trudno mi szukać powodów tej, jak pani mówi, paskudnej opinii. Jestem przekonany, że każdy pacjent, który pojawi się w izbie przyjęć, nie zostanie odesłany z kwitkiem i to niezależnie od tego, czy ma objawy wskazujące na covid, czy też nie. Zostanie dokładnie zdiagnozowany, łącznie z tomografią. Do takiej pracy jestem przyzwyczajony i nie sądzę, by tu było inaczej. Myślę, że nasi pacjenci się o tym łatwo przekonają, ale... nie zapraszam. By nie zapeszać... czyjegoś zdrowia.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Najmądrzejsi ludzie w powiecie. Rozogi górą. Pozdrawiam Jurka W.- nie daj się oszukać.

  Siwy


  2021-09-22 20:37:54
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Brak jest polityki prozdrowotnej, bo szczepienia mogą na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie osłabią zdrowie i odporność. To może mieć fatalne skutki o których się milczy. Ślepy upór w nakłanianiu do szczepień jest bardzo podejrzany, zwłaszcza gdy jest kilka leków, które skutecznie zwalczają covid-19.

  Adam


  2021-09-22 18:25:40