Sobota, 4 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

De gustibus et coloribus non est disputandum* – mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Jak może zauważyli co starsi czytelnicy mam pewną taką słabość do łaciny. Lubię czasem wrzucić w tekst coś smakowitego i pięknie brzmiącego. Zostało mi to jeszcze z czasu studenckich, gdy na prawie były aż trzy semestry zajęć z tego pięknego języka. Nie licząc dodatkowo prawa rzymskiego, gdzie do egzaminu u prof. Kolańczyka nie warto było nawet podchodzić bez przynajmniej podstawowej łacińskiej biegłości.Łacinę polubiłem za sprawą siostry zakonnej dr Barbary, która przez pierwszy semestr dawała nam ostry wycisk. Już na pierwszych zajęciach „wpadłem jej w oko”, gdyż zostałem wyrzucony za drzwi za pewną dość swobodną interpretację jednej z łacińskich paremii. Pouczony przez starszych kolegów przed następnym lektoratem stawiłem się z drobnym bukiecikiem (żadnych róż - ostrzegali!) kwiatów i solennymi przeprosinami. I odtąd miałem spokój, czyli wiadomo było, że jeżeli ktoś z koleżanek lub kolegów będzie miał kłopoty przy wypowiedzi to z pewnością nikt inny tylko ja będę to miał okazję poprawić.

 

Nabrałem więc siłą rzeczy jakiej takiej wiedzy i przez następne dwa semestry już nie u siostry Barbary niestety, ale u zwyczajnego docenta łacina to była sama przyjemność. Samą przyjemnością był też w ubiegłym tygodniu wernisaż wystawy fotografii naszego redakcyjnego kolegi, człowieka wielu talentów - Roberta Arbatowskiego.

 

Relacja z pewnością ukaże się w dzisiejszym numerze natomiast chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę na możliwości jakie stwarza zaprezentowana tam artystyczna wizja szarej rzeczywistości. Otóż na tych rewelacyjnych fotografiach najbardziej odrapane kamienice wydają się obiektami, których tajemnicze piękno uwalnia się dopiero w nocnej poświacie. Nic dziwnego, że zarówno Starosta jak i Burmistrz zgodnie ogłosili, że zdjęcia te zostaną jeszcze w tym sezonie wykorzystane do turystycznej promocji miasta i regionu. Doskonały pomysł.


Reklama

 

O wiele gorszym pomysłem jest natomiast to, co zrobiono ze świeżo otwartym nowym odcinkiem ulicy Piłsudskiego. Nie chodzi mi o zwężenie jezdni, w sumie wyjdzie to na dobre bo dozwoloną „pięćdziesiątką” da się jechać, a szybciej przecież nie wolno. Chciałbym natomiast poznać tę wybitną jednostkę, która wymyśliła obstawienie całego odcinka od ronda do Pułaskiego wściekle na początku żółtymi barierkami. Po pierwsze nikomu nie są potrzebne i w żadnym stopniu nie wpływają na bezpieczeństwo ruchu.

 

Wypadki z udziałem pieszych zdarzały się tam głównie wtedy, gdy po nabożeństwach w tamtejszym kościele zamyśleni nad sprawami wieczności ich uczestnicy skracali sobie drogę do domu leząc prosto pod koła. Zamiast po prostu bezpiecznie przejść przez działające tam wówczas skrzyżowanie ze światłami. W innych punktach tej ulicy nie ma żadnej zabudowy więc kto miałby tam wtargnąć na jezdnie?

 

I z tego powodu szpecić całą ulicę?! Spieprzono w ten sposób wcześniej centrum z ulicą Polską i Odrodzenia na czele. Dołożono teraz kolejne miejsce, które mogłoby być naprawdę ładnym kawałkiem miasta. Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Mam dokładnie w nosie, ile projektant i wykonawca zarobili na tym brzydactwie oblepionym już po paru dniach brudnym błotem. Konstrukcja barierek jest prosta jak cep, łatwa w produkcji i montażu, więc czyżby to były uzasadnione oszczędności?

Reklama

 

Uzasadnić bezpieczeństwem można przecież wszystko. Czy naprawdę we władzach miasta nie było dotąd nikogo, kto miał odrobinę gustu? Gdyby to jeszcze trochę potrwało to przecież mamy na przykład inne bardzo ruchliwe ulice gdzie barierek jeszcze nie ma, a ludzie łażą sobie na skróty jak chcą. Na przykład Leyka czy 3 Maja. Postawić barierki i już!

 

Sam niedawno zostałem słusznie pouczony przez panią mundurową, gdy ślizgając się po oblodzonym chodniku po jednej stronie Leyka przeszedłem na oczyszczony z lodu chodnik po drugiej. W miejscu oczywiście do tego nie przeznaczonym. Czujna załoga radiowozu to zauważyła i nie powiem, oberwało mi się. A gdyby były barierki to co najwyżej złamałbym nogę na chodnikowych śliskościach. Aktualny Burmistrz, sądząc po tym, co mówił na wystawie wie, jak pięknie może wyglądać nasze miasto. Może więc nie dopuści, aby „orurowano” kolejne ulice. Póki co trudno, musimy jakiś czas jeszcze to znosić. Mam nadzieję, że szybko zardzewieje i będzie można te żółte okropieństwo oglądać tylko na zabytkowych fotografiach.

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)

 

*O upodobania I kolory nie należy się spieraćKomentarze do artykułu

Śmieszek

A co jak turysta trafi do Szczytna i zobaczy nasze miasto w świetle dziennym, Panie Mądrzejowski? Są przecież dni - i noce - Szczytna. Noce jak widać są piękne, ale dzień odsłania prozę. Czy warto oszukiwać i sprzedawać pod marką Wedla wyrób czekoladopodobny (nomen omen)?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama