Reklama


Reklama

Dąb Kołodziej należy do... pani Beaty (zdjęcia)


Kołodziej – taką nazwę otrzyma dąb gigant, który rośnie w leśnictwie Ciemna Dąbrowa. Nazwę spośród 40 nadesłanych i zaproponowanych wybrała specjalna czteroosobowa komisja leśników z Nadleśnictwa Szczytno. Kołodzieja „wymyśliła” pani Beata Prowadzisz.Niezwykłym dębem, którego obwód pnia wynosi 500 cm i znacząco przekracza minimalną pierśnicę dla pomnika przyrody, dwa tygodnie temu pochwalili się leśnicy z Nadleśnictwa Szczytno. Wszczęli też procedurę, aby drzewo uznać za pomnik przyrody. Jednocześnie wspólnie z „Tygodnikiem Szczytno” ogłosili konkurs na jego imię.

 

- Łącznie wpłynęło do nas i pojawiło się na profilach facebookowych ponad 40 propozycji nazw – mówi Anna Boruszewska-Cudak z Nadleśnictwa Szczytno. - Komisja w czteroosobowym składzie jednogłośnie wybrała nazwę Kołodziej i to mimo że głosowanie było tajne. Nazwa doskonale oddaje charakter dębu oraz miejsca, w którym on rośnie, bo jest to okolica Kołodziejowego Grądu.

 

 

Dębem od lat opiekował się leśniczy Adam Szczerbuk, który z Nadleśnictwem Szczytno związany jest od 1994 roku.


Reklama

 

- Doglądał go i obserwował – mówi pani Anna. - Dąb z roku na rok niesamowicie się rozrastał. Ma potężny pień i niezwykłą koronę, a konary są nisko przy ziemi. Robi naprawdę ogromne wrażenie. Leśniczy uznał w końcu, że szkoda takie cudo ukrywać przed światem i stwierdził, że czas najwyższy zadbać o to, aby dąb zgłosić jako pomnik przyrody.

 

- Pani Beata swoją nazwę zaproponowała 19 maja – mówi Anna Boruszewska-Cudak. - W nagrodę chcielibyśmy panią Beatę zabrać w miejsce, gdzie rośnie dąb oraz obdarować pakietem gadżetów. Fajnie byłoby też zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

- Bardzo się cieszę, że moja propozycja wygrała, choć przyznam, że nie spodziewałam się tego – mówi Beata Prowadzisz, która prywatnie jest mieszkanką wsi Wybczyk położonej w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka. Jest też urzędniczką w gminie Łubianka. - Skąd Kołodziej? Nazwa przyszła do głowy ze względu na wieś Kołodziejowy Grąd, a z drugiej strony mamy korzenie piastowskie, pierwszy Piast Kołodziej. Kto wie, może ten dąb widział samego Kołodzieja lub kogoś innego z piastowskiego rodu– śmieje się pani Beata, która przyznaje się, że jest pasjonatką przyrody. - Uwielbiam obserwować strony nadleśnictw, bo pojawiają się tam niesamowite perełki. Jeśli prawdą jest to, że leśnicy ze Szczytna chcą mnie zabrać do tego dębu, to już nie mogę doczekać się tej wyprawy. Będę zaszczycona – dodaje.

Reklama

 

 

 

 

Beata Prowadzisz spod Torunia została „matką chrzestną” dębowego cudu natury i niebawem zapewne pomnika przyrody, rosnącego w okolicy Kołodziejowego Grądu

Fot. Archiwum rodzinne

 

Leśniczy Adam Szczerbuk i podleśniczy Ryszard Całkowski przy niezwykłym dębie w leśnictwie Ciemna Dąbrowa

Fot. Nadleśnictwo SzczytnoKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Cmentarz z kolumbarium powstanie w Szczytnie
  A żwir na wyrównanie tych nierówności będzie woził Pan Kiersikowski - starem.

  biegacz


  2021-01-19 16:58:47
 • Konto w Banku Spółdzielczym dobre nie tylko na start
  Tylko nie bardzo działa tajemnica...

  biegacz


  2021-01-19 16:46:02
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


  2021-01-19 10:34:20
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39