Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Czy w Szczytnie powstanie kolejna wyższa uczelnia?


Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji z Poznania jest zainteresowana uruchomieniem w Szczytnie swojej filii, w szkolnym budynku przy ul. Kasprowicza. Pismo intencyjne w tej sprawie, na wtorkowej sesji, odczytał przewodniczący rady Tomasz Łachacz. I to właśnie z nim rozmawiamy o planowanym przedsięwzięciu.Na ile jest to realne?

 

 

Na tym etapie trudno powiedzieć. Zainteresowani, można powiedzieć, badają grunt. Na razie oczekują udostępnienia wszelkich danych technicznych, dotyczących stany tego budynku. Z punktu widzenia miasta możemy tylko mieć wielką nadzieję, że obiekt spełni oczekiwania.

 

 

Jakie kierunki edukacji miałyby się w Szczytnie rozwinąć?

 

 

Z pisma wynika, że w planie byłoby uruchomienie studiów I stopnia w zakresie: pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego oraz kosmetologii, a także studiów pielęgniarskich II stopnia. W dalszej perspektywie poznańska szkoła nie wyklucza otworzenia również innych kierunków edukacji. Miałyby to być studia zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne w systemie kształcenia na odległość.

 

 

Pomysł ewentualnej sprzedaży tego budynku pojawił się nie tak dawno. Uczelnia szybko się o tym dowiedziała...

 

 

To zasługa jednego z jej pracowników, który – tak się składa – jest mieszkańcem Szczytna. Z tego co wiem, Szkoła z Poznania ma już kilka wydziałów zamiejscowych i gdy wyraziła chęć uruchomienia kolejnego, tenże mieszkaniec Szczytna zasugerował nasze miasto i wskazał na możliwy do wykorzystania budynek.

 

 

Ma on jednak dwóch właścicieli, dwa samorządy: miejski i wojewódzki...

 

 

Taki list intencyjny został też skierowany do marszałka, a z informacji, jakie docierają do Urzędu Miejskiego wynika, że marszałek nie jest przeciwny sprzedaży. Może więc ona, przy porozumieniu obu samorządów dojść do skutku.


 

 

Kiedy ewentualnie plany zamienią się już w coś bardziej konkretnego?

 

 

Też trudno powiedzieć. Sprawa jest dopiero na początku swojej drogi, a ta na krótką się nie zapowiada. Sama procedura sprzedaży obiektu jest długotrwała, a przecież najpierw musi dojść do decyzji odnośnie tego zakupu. Niemniej, w moim przekonaniu, to świetna perspektywa dla Szczytna i oby się spełniła.

 

 

Dlaczego?

 

 

Bo jak uczy doświadczenie, każde miasto, w którym istnieje wyższa uczelnia, ma lepsze i szybsze perspektywy rozwoju. Dość spojrzeć na WSPol., którego jestem pracownikiem. Spora liczba studentów kierunków cywilnych, to dla miejskiej gospodarki dodatkowy dochód, także dla mieszkańców. Wystarczy policzyć, ile dodatkowych miejsc noclegowych potrzeba, ile pokoi czy mieszkań zostało studentom wynajętych. A to wszystko polepsza ekonomiczny status mieszkańców miasta. Gdyby więc kolejna szkoła wyższa powstała w Szczytnie, te profity by się powiększyły. Poza tym warto też zerknąć na planowane kierunki. Zapotrzebowanie na wykształcony personel średni w szpitalach w całym kraju jest ogromny. Na tym kierunku nauczania skorzystałby też nasz szpital, bo byłby przecież naturalnym miejscem praktyk. Jednym słowem – same korzyści.Komentarze do artykułu

Karol

Panie Tomku moze jakis etacik dla Pani Dominiki lub Katarzyny się znajdzie.....

Kamil

To i etaciki będzie można obsadzić moze jakieś rotacje ze szkoly nr 6.....

Jakubs

Brawo p.Tomku bardzo dobry pomysł popieram !

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50