Niedziela, 26 Wrzesień
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa -

Reklama


Reklama

Czy jest szansa na połączenie samorządów?


Powoli samorządowcy ze Szczytna oraz gminy Szczytno zaczynają dorastać do rozmów o połączeniu gminy z miastem. Coraz częściej pojawia się ten temat w przestrzeni publicznej. Ostatnio poruszył go na sesji radny miejski Zbigniew Orzoł. Rozmów nie unikają też samorządowcy z gminy wiejskiej Szczytno, choć podkreślają, że nie jest to na razie właściwy moment na tego typu działania. Dodają też, że najważniejszy głos w tej kwestii będą mieli mieszkańcy.Temat połączenia gminy wiejskiej i miasta Szczytna od lat jest tematem tabu. Miejscy radni boją się go poruszać. Być może z ich perspektywy jest zbyt trudny do realizacji. Łatwiej przecież zająć się dziurawym chodnikiem, czy nieświecącą latarnią. Szybszy „zysk” wyborczy, łatwiej zadowolić mieszkańców. Bez wątpienia proces połączenia samorządów to żmudna sprawa. Ale być może warta rozważenia.

 

- Bo to szansa na rozwój nie tylko Szczytna, ale też i gminy wiejskiej Szczytno – przekonywał na sesji radny Zbigniew Orzoł. - Dzięki temu zabiegowi unikniemy mnóstwa konfliktowych sytuacji i paradoksów, które teraz się mnożą. Na przykład remont, czy budowa drogi w jednym samorządzie jest, a w drugim powstaje dziura, podobnie z chodnikami, czy ośnieżaniem. Wszyscy wiedzą, że gmina i miasto to organizmy, które się przenikają, mieszkańcy wsi korzystają z dobrodziejstw miasta, a mieszkańcy miasta z uroków wsi. Doskonale to widać na obrzeżach miasta, Kamionek, Rudka, Nowe Gizewo, Lipowa Góra...

 

Duży może więcej

 

Zdaniem radnego Orzoła połączenie samorządów to szansa na rozwój całego powiatu.

 

- Jedna struktura, to szybsza decyzja – przekonuje. - Łatwiej inwestować, forsować strategiczne pomysły. Owszem, można współpracować, ale to zawsze wydłuża czas działania i bywa, że rodzi konflikty. Obserwuję to od dłuższego czasu. Niby współpraca jest, ale wygląda to mizernie. I chyba nikogo nie muszę do tego przekonywać. Podam przykład Zielonej Góry. Tam samorządowcom udało się połączyć z miasto z obwarzankową gminą i dziś tamtejsi samorządowcy, ale i mieszkańcy nie mają wątpliwości, że była to doskonała decyzja. Myślę, że to najwyższy czas, aby o tym dyskutować, prowadzić konsultacje, bo to nie jest temat na rok, a być może na kilka lat. Ale jestem przekonany, że trzeba go podjąć.

 

Dość nerwowo na te słowa zareagowała radna Ewa Czerw. - To nieprawda, że nic nie robiliśmy w tej sprawie – grzmiała. - Kiedyś był pomysł przyłączania do Szczytna Kamionka, ale mieszkańcy nie chcieli. Dlatego proszę nie opowiadać głupstw, że nic nie robiliśmy.

 

Jedyny problem - urzędnicy

 

- Najwyraźniej źle się do tego zabrano – mówi radny Orzoł. - Nie można zabierać cześci najbardziej rozwiniętych elementów gminy. To idiotyzm. Mówimy o całościowym połączeniu samorządów, a nie częściowym. Tu potrzebna jest poważna dyskusja. Z mieszkańcami i samorządowcami. Ale to jedyna droga do rozwoju, myślę, że właściwie całego powiatu. Wówczas na przykład nie będzie problemu z miejscem na wybudowanie basenu, czy stadionu. Bo takie obiekty mogą stanąć w Rudce, Kamionku, czy Nowym Gizewie... Z kolei mieszkańcy odleglejszych wsi mieliby możliwość korzystania z komunikacji miejskiej, którą można byłoby puścić na przykład do Lipowca, Olszyn, czy Dębówka... Widzę naprawdę wiele korzyści połączenia dla zwykłych mieszkańców. Jedyne „zagrożenie”, to mniej etatów urzędniczych. Warto zacząć o tym rozmawiać.


Reklama

 

Niewykluczone w odległej perspektywie

 

Początkowo pomysłowi kategoryczne „nie” mówili samorządowcy z gminy wiejskiej Szczytno. Ale i tu powoli stanowisko staje się bardziej elastyczne.

 

- Osobiście na pewno o takie połączenie nie będę zabiegał – mówi wójt Sławomir Wojciechowski. - To bardziej sprawa miasta. Ale jeśli mieszkańcy mojej gminy będą chcieli takiego połączenia, to na pewno nad tym się pochylimy. Pan radny Orzoł nie bardzo chyba wie, o czym mówi. Takie połączanie możliwe było 30 lat temu. Dziś to zdecydowanie nie jest właściwy moment, ale nie wykluczam też i takiego scenariusza, że za jakiś czas rzeczywiście oba samorządy zostaną połączone. Na razie jednak nie widzę takiej możliwości.

 

Według wójta Wojciechowskiego takie inicjatywy powinny być poprzedzone poważnymi analizami i dyskusjami. A na razie takich nie ma. Połączanie nie jest wcale taką oczywistą sprawą. Niech mi pan radny Orzoł odpowie na przykład, jakie korzyści z tego będą mieli mieszkańcy Marksewa, czy Niedźwiedzi? Nie sadzę, aby po połączeniu żyło im się lepiej niż do tej pory. Trzeba patrzeć na ten pomysł zdecydowanie szerzej.

 

Chęci nie wystarczą

 

Co w przypadku połączenia zrobić na przykład ze szkołami w Lipowcu, Olszynach, Szymanach? Jest milion problemów do rozwiązania. W naszej gminie wszystko działa jak należy. Śmiało możemy pokazywać to w Europie i nie będziemy mieli się czego wstydzić. Szkoły mamy doinwestowane, być może nawet lepiej wyposażone niż te miejskie. System śmieciowy działa... Takie przykłady mogę mnożyć. Dziś gmina wiejska Szczytno to samodzielny organizm, który daje sobie radę nawet w tych trudnych czasach. A miasto? Cóż, każdy widzi, co się tam dzieje. Kłótnie w radzie to nic dobrego. Bałagan w gospodarce śmieciowej...

 

Nie chciałbym, aby to wszystko wylało się na nasz samorząd. Na naszych mieszkańców. Bo to przyniosłoby kłopoty. Jeśli samorządowcy ze Szczytna poukładają miasto na tyle, że dogoni gminę Szczytno, to wówczas możemy zacząć rozmawiać o połączeniu. Myślę, że na dzisiejszym etapie dobrze byłoby rozpocząć współpracę przy inwestycjach, które łączą potrzeby mieszkańców Szczytna i gminy. Siądźmy do stołu i podyskutujmy na przykład o wspólnej budowie basenu. Zrealizujmy wspólnie taką inwestycję. Jestem na to otwarty. To będzie pierwszy krok ku połączeniu.

Reklama

 

Szczytno potrzebuje przestrzeni

 

Szczytno to w tej chwili najmniejsze miasto pod względem terytorium w powiecie. Zdecydowanie mniejsze od Pasymia, czy Wielbarka. To też mocno ogranicza rozwój. Poniżej trochę ciekawych danych:

 

Szczytno

Liczba mieszkańców 23 088

powierzchnia 10,6 km2

gęstość zaludnienia 2198 osób/km2

data założenia 1359 r.

uzyskanie praw miejskich 1723 r.

 

Gmina Szczytno

Liczba mieszkańców 13095

powierzchnia 346,2 km2

gęstość zaludnienia 37 osób/km2

 

Pasym

Liczba mieszkańców 2498

powierzchnia 15,2 km2

gęstość zaludnienia 165,8 osób/km2

data założenia 1386 r.

uzyskanie praw miejskich 1386-1946, 1997

 

Wielbark

Liczba mieszkańców 2987

powierzchnia – 18,41 km2

gęstość zaludnienia – 162,2 osób na/km2

uzyskanie praw miejskich 1772-1946 i od 2019Komentarze do artykułu

Roztropny

Bo burmistrz powinien w urzędzie i jednostkach podległych zatrudniać jedynie mieszkańców miasta....podobno tak jest w gminie Szczytno,zatrudniają przeważnie swoich mieszkańców.ale do końca nie wiem może to plotka

Seneka

Jesteś niebywaly. A dać na prezesa może Kijowskiego z KOD-u - Zlodziej ale swój czlowiek

Anna

Do czytelnik: Wojciechowski jest wójtem wybieranym przez mieszkańców w bezpośrednich wyborach. Znasz to pojęcie? Niech te upadające miasto trzyma się od nas z daleka, bo to dzięki nam mieszkańcom gminy mamy takiego wójta. I to dzięki niemu gmina się rozwinęła. Nie chcemy iść na dno razem z miejskim ratuszem i jego władzą!!

Mieszkanie gminy

Czyżby radni miejscy chcieli objąć swą nieudolnością także gminę?

cieciorek

Miasto popada organizacyjnie w ruinę i na silę szuka frajera. Panie wójcie nie daj się wpędzić w maliny. A krytykantów zbywamy milczeniem.

Śmieszek

Bo w tym cały jest ambaras aby dwoje chciało naraz. Już 20 lat temu głowili się ówcześni rządcy miasta, jakby tu dać miastu oddech. Ale żaden wójt z całym urzędem i żadna gminna rada nie położą głowy pod topór, czyli że nie dadzą się wysadzić ze stołków. No chyba że Don Orleone im zapłaci...

czytelnik

Wojciechowski to nie twoja gmina, jesteś tylko jej Wójtem- urzędnikiem przyspawanym do tego stanowiska od wielu lat. Więc uważaj co mówisz bo ci ego chyba za bardzo wystrzeliło. Żeby coś zrobić to trzeba mieć obie ręce wolne, a u ciebie obie zajęte, trzymają kurczowo stołek!

JAN

NARESZCIE MADRY GŁOS

Jan

Super pomysł Panie Orzoł, może pan odpowie o ile z marszu wzrosną podatki i opłaty w gminie?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43