Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Czy i co zaoferuje Szczytno mieszkańcom i turystom?


Kilka najbliższych, ciepłych miesięcy to czas, gdy chętniej opuszcza się domowe zacisza, by zażyć słońca i... zabawy. Tym chętniej, jeśli jest gdzie wyjść i po co. Innymi słowy – większa i ciekawsza oferta rozrywkowa to sposób na to, by mieszkańców Szczytna zachęcić do aktywności, a turystów do zatrzymania się w mieście na dłużej. O tym, co Szczytno oferuje w tym sezonie, rozmawiamy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowskim.Czy w Szczytnie mieszkańcy będą mieli co robić wiosną i latem?

 

 

Pewnie, że tak. Od zawsze podkreślam, jak ważna jest oferta kulturalno-sportowa dla mieszkańców Szczytna. To był i nadal jest jeden z moich priorytetów. W tym roku postawiliśmy na sport i rozrywkę dla całych rodzin, a przygotowania do sezonu letniego są już na finiszu. W kalendarzu Letniego Grania 2019 mamy blisko 40 imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Miasto Szczytno, Miejski Ośrodek Sportu i Miejską Bibliotekę Bibliotekę. Dla porównania, rok temu takich imprez było 24. To naprawdę spory skok. Warto wspomnieć, że nie są to jedyne imprezy, które odbywają się w mieście, bo niemalże każdego tygodnia są także spotkania, wernisaże i inne wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym, organizowane przez stowarzyszenia czy osoby prywatne.

 

 

Jak przekonać turystów, żeby skorzystali z tego, co oferuje Szczytno, a nie np. Mrągowo?

 

 

Kilka tygodni temu odbyła się 4. edycja Ekstremalnej Trójki, gdzie dorośli i dzieci mogli próbować sił w swoistym biegu na wytrzymałość z przeszkodami. Na plaży miejskiej pojawiły się prawdziwe tłumy widzów i uczestników. Co ważne, nie tylko ze Szczytna. To w połączeniu z pogodą i początkiem majówkowego weekendu wyglądało niesamowicie. Jeżeli chodzi o ofertę Mrągowa, to warto podkreślić, że w Szczytnie jest zdecydowanie mniej tłoczno i hałaśliwie, a wiem, że ludzie zaczynają to doceniać. Co to za wypoczynek, gdzie wszyscy włażą sobie na głowy, jest masa ludzi i hałasu. U nas można się nie tylko rozerwać, ale przede wszystkim odpocząć, czy to na strzeżonej plaży, czy to w parkach, a potem dobrze sobie zjeść. Turyści to doceniają, bo wiem, że baza noclegowa w Szczytnie i okolicach w tym okresie jest obłożona niemal „pod sam korek”.

 

 

Czyli co czeka na mieszkańców Szczytna?

 

 

Poza Ekstremalną Trójką za nami też już wielka majówka. Przygotowaliśmy program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Rozpoczęliśmy 1 maja konkursem pt. „Zwierzę nasz brat”. To świetna zabawa dla wszystkich właścicieli i miłośników zwierzaków, kiedy to wszyscy chętnie mogli zaprezentować swoich pupili. Później w samo południe na Plaży Miejskiej odbył się przegląd piosenki turystyczno-żeglarskiej oraz warsztaty garncarskie i rękodzielnicze. Można było też posłuchać lokalnych zespołów. Dzień później, 2 maja, odbył się turniej piłki nożnej służb mundurowych i pracowników samorządowych z ważnej okazji: 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja z kolei odbył się Piknik Europejski.

 

Duże wrażenie, nie tylko na najmłodszych, zrobił też pokaz pojazdów i sprzętu wojskowego, policyjnego i strażackiego. Na Placu Juranda stanęły stanowiska poszczególnych służb mundurowych. Chętni mogli wziąć udział w konkursach i quizach lub skorzystać z oferty zajęć Miejskiego Domu Kultury.

 

To zaledwie początek sezonu. A co później?

 

W dniach 8-12 maja Szczytno było gospodarzem Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. Kibice mogli oglądać zmagania najlepszych siatkarzy w hali im. Huberta Wagnera. Natomiast pod koniec maja odbędzie się legendarny Maraton Juranda, który w ubiegłym roku wrócił do kalendarza po kilku latach przerwy. Sam przed wieloma laty miałem okazję go ukończyć. To 30. jubileuszowa edycja biegu, o której pisały nawet media ogólnopolskie. Biegacze wystartują z Placu Juranda. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił na krótszym dystansie, także będą mogli to zrobić. Głównemu biegowi towarzyszy seria mniejszych wydarzeń. A nawet jeśli ktoś nie chce biegać, polecam przyjść i pokibicować.


 

A co z miejskim kąpieliskiem i plażą?

 

Oficjalnie startujemy 22 czerwca, kiedy to odbędzie się Noc Kupały i otwarcie kąpieliska miejskiego. Tego dnia będzie można posłuchać Kapeli Rodzinnej Wasilewskich oraz wziąć udział w warsztatach ceramicznych lub interaktywnych. Wtedy też drużyna łucznicza przygotuje pokaz obrzędów kupalnych. Mieszkańcy będą mogli przekonać się też jak sprawuje się odnowione molo. Oczywiście cały czas będzie funkcjonować też wypożyczalnia sprzętu wodnego. Młodzi adepci żeglarstwa po latach przerwy od kilku tygodni znowu szkolą się na wodach naszego jeziora. Wtedy też odbędą się zawody żeglarskie, które nie są typowymi regatami, a raczej zabawą, która ma pokazać umiejętności naszych młodych żeglarzy. Szczytno naprawdę odżywa. Musimy wykorzystywać nasze atuty. Szczerze kibicuję też inicjatywie postawienia na małym jeziorze wyciągu do wakeboardu, który to staje się coraz bardziej realny. Jeszcze wcześniej zapraszamy też wszystkich na Dzień Dziecka. 31 maja na terenie zielonym przy sklepie Intermarche najmłodsi będą mogli obserwować występ szalonych naukowców, bezpieczne eksperymenty fizyczne i chemiczne dla najmłodszych. Czekają też dmuchańce, superbohaterowie czy zawody dla dzieci w strojach sumo. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

 

No i czekają nas jeszcze Dni i Noce Szczytna.

 

Tak, naturalnie. W tym roku w dniach 19-21 lipca. Poza koncertami, Jarmarkiem Jurandowym, Wioską Rycerską czy występami dzieci, młodzieży czy zespołów ludowych, mocnym punktem będzie też Mityng Lekkoatletyczny, w którym udział weźmie nasz szczycieński Olimpijczyk Konrad Bukowiecki i inni lekkoatleci.

 

Faktycznie sporo tego.

 

A to tylko część z wydarzeń. O wszystkich będziemy informować na bieżąco. Wierzę, że Szczytno naprawdę może stać się prawdziwą bramą Mazur i poważnym graczem na letniej mapie naszego regionu. To oczywiście proces, nic nie dzieje się z miesiąca na miesiąc, ale naprawdę mamy ku temu wszelkie predyspozycje. A gdy zobaczyłem, co działo się podczas wspomnianej Ekstremalnej Trójki, tylko się w tej kwestii upewniłem. Szczytno jest małym miastem ze wszystkimi zaletami i wadami tego stanu rzeczy. Moją rolą jest uwypuklać te pierwsze i możliwie eliminować te drugie. Nasze miasto jest świetne. Polecam każdemu spacer po Szczytnie przy takich okazjach. Chciałbym, żeby wszyscy mieszkańcy to dostrzegli. Nie musimy mieć kompleksu Mrągowa czy jakiegokolwiek innego miasta.

 

 Komentarze do artykułu

Krzyś

kiedyś były zawody na skuterach wodnych może co podobnego ale dla mieszkańców albo chociaż nauka pływania na skuterach . Pływałem ! Fajnie było !

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54