Niedziela, 15 Wrzesień, Imieniny: Bernarda, Mony, Roksany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Czy i co zaoferuje Szczytno mieszkańcom i turystom?


Kilka najbliższych, ciepłych miesięcy to czas, gdy chętniej opuszcza się domowe zacisza, by zażyć słońca i... zabawy. Tym chętniej, jeśli jest gdzie wyjść i po co. Innymi słowy – większa i ciekawsza oferta rozrywkowa to sposób na to, by mieszkańców Szczytna zachęcić do aktywności, a turystów do zatrzymania się w mieście na dłużej. O tym, co Szczytno oferuje w tym sezonie, rozmawiamy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowskim.Czy w Szczytnie mieszkańcy będą mieli co robić wiosną i latem?

 

 

Pewnie, że tak. Od zawsze podkreślam, jak ważna jest oferta kulturalno-sportowa dla mieszkańców Szczytna. To był i nadal jest jeden z moich priorytetów. W tym roku postawiliśmy na sport i rozrywkę dla całych rodzin, a przygotowania do sezonu letniego są już na finiszu. W kalendarzu Letniego Grania 2019 mamy blisko 40 imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Miasto Szczytno, Miejski Ośrodek Sportu i Miejską Bibliotekę Bibliotekę. Dla porównania, rok temu takich imprez było 24. To naprawdę spory skok. Warto wspomnieć, że nie są to jedyne imprezy, które odbywają się w mieście, bo niemalże każdego tygodnia są także spotkania, wernisaże i inne wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym, organizowane przez stowarzyszenia czy osoby prywatne.

 

 

Jak przekonać turystów, żeby skorzystali z tego, co oferuje Szczytno, a nie np. Mrągowo?

 

 

Kilka tygodni temu odbyła się 4. edycja Ekstremalnej Trójki, gdzie dorośli i dzieci mogli próbować sił w swoistym biegu na wytrzymałość z przeszkodami. Na plaży miejskiej pojawiły się prawdziwe tłumy widzów i uczestników. Co ważne, nie tylko ze Szczytna. To w połączeniu z pogodą i początkiem majówkowego weekendu wyglądało niesamowicie. Jeżeli chodzi o ofertę Mrągowa, to warto podkreślić, że w Szczytnie jest zdecydowanie mniej tłoczno i hałaśliwie, a wiem, że ludzie zaczynają to doceniać. Co to za wypoczynek, gdzie wszyscy włażą sobie na głowy, jest masa ludzi i hałasu. U nas można się nie tylko rozerwać, ale przede wszystkim odpocząć, czy to na strzeżonej plaży, czy to w parkach, a potem dobrze sobie zjeść. Turyści to doceniają, bo wiem, że baza noclegowa w Szczytnie i okolicach w tym okresie jest obłożona niemal „pod sam korek”.

 

 

Czyli co czeka na mieszkańców Szczytna?

 

 

Poza Ekstremalną Trójką za nami też już wielka majówka. Przygotowaliśmy program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Rozpoczęliśmy 1 maja konkursem pt. „Zwierzę nasz brat”. To świetna zabawa dla wszystkich właścicieli i miłośników zwierzaków, kiedy to wszyscy chętnie mogli zaprezentować swoich pupili. Później w samo południe na Plaży Miejskiej odbył się przegląd piosenki turystyczno-żeglarskiej oraz warsztaty garncarskie i rękodzielnicze. Można było też posłuchać lokalnych zespołów. Dzień później, 2 maja, odbył się turniej piłki nożnej służb mundurowych i pracowników samorządowych z ważnej okazji: 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja z kolei odbył się Piknik Europejski.

 

Duże wrażenie, nie tylko na najmłodszych, zrobił też pokaz pojazdów i sprzętu wojskowego, policyjnego i strażackiego. Na Placu Juranda stanęły stanowiska poszczególnych służb mundurowych. Chętni mogli wziąć udział w konkursach i quizach lub skorzystać z oferty zajęć Miejskiego Domu Kultury.

 

To zaledwie początek sezonu. A co później?

 

W dniach 8-12 maja Szczytno było gospodarzem Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. Kibice mogli oglądać zmagania najlepszych siatkarzy w hali im. Huberta Wagnera. Natomiast pod koniec maja odbędzie się legendarny Maraton Juranda, który w ubiegłym roku wrócił do kalendarza po kilku latach przerwy. Sam przed wieloma laty miałem okazję go ukończyć. To 30. jubileuszowa edycja biegu, o której pisały nawet media ogólnopolskie. Biegacze wystartują z Placu Juranda. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił na krótszym dystansie, także będą mogli to zrobić. Głównemu biegowi towarzyszy seria mniejszych wydarzeń. A nawet jeśli ktoś nie chce biegać, polecam przyjść i pokibicować.


 

A co z miejskim kąpieliskiem i plażą?

 

Oficjalnie startujemy 22 czerwca, kiedy to odbędzie się Noc Kupały i otwarcie kąpieliska miejskiego. Tego dnia będzie można posłuchać Kapeli Rodzinnej Wasilewskich oraz wziąć udział w warsztatach ceramicznych lub interaktywnych. Wtedy też drużyna łucznicza przygotuje pokaz obrzędów kupalnych. Mieszkańcy będą mogli przekonać się też jak sprawuje się odnowione molo. Oczywiście cały czas będzie funkcjonować też wypożyczalnia sprzętu wodnego. Młodzi adepci żeglarstwa po latach przerwy od kilku tygodni znowu szkolą się na wodach naszego jeziora. Wtedy też odbędą się zawody żeglarskie, które nie są typowymi regatami, a raczej zabawą, która ma pokazać umiejętności naszych młodych żeglarzy. Szczytno naprawdę odżywa. Musimy wykorzystywać nasze atuty. Szczerze kibicuję też inicjatywie postawienia na małym jeziorze wyciągu do wakeboardu, który to staje się coraz bardziej realny. Jeszcze wcześniej zapraszamy też wszystkich na Dzień Dziecka. 31 maja na terenie zielonym przy sklepie Intermarche najmłodsi będą mogli obserwować występ szalonych naukowców, bezpieczne eksperymenty fizyczne i chemiczne dla najmłodszych. Czekają też dmuchańce, superbohaterowie czy zawody dla dzieci w strojach sumo. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

 

No i czekają nas jeszcze Dni i Noce Szczytna.

 

Tak, naturalnie. W tym roku w dniach 19-21 lipca. Poza koncertami, Jarmarkiem Jurandowym, Wioską Rycerską czy występami dzieci, młodzieży czy zespołów ludowych, mocnym punktem będzie też Mityng Lekkoatletyczny, w którym udział weźmie nasz szczycieński Olimpijczyk Konrad Bukowiecki i inni lekkoatleci.

 

Faktycznie sporo tego.

 

A to tylko część z wydarzeń. O wszystkich będziemy informować na bieżąco. Wierzę, że Szczytno naprawdę może stać się prawdziwą bramą Mazur i poważnym graczem na letniej mapie naszego regionu. To oczywiście proces, nic nie dzieje się z miesiąca na miesiąc, ale naprawdę mamy ku temu wszelkie predyspozycje. A gdy zobaczyłem, co działo się podczas wspomnianej Ekstremalnej Trójki, tylko się w tej kwestii upewniłem. Szczytno jest małym miastem ze wszystkimi zaletami i wadami tego stanu rzeczy. Moją rolą jest uwypuklać te pierwsze i możliwie eliminować te drugie. Nasze miasto jest świetne. Polecam każdemu spacer po Szczytnie przy takich okazjach. Chciałbym, żeby wszyscy mieszkańcy to dostrzegli. Nie musimy mieć kompleksu Mrągowa czy jakiegokolwiek innego miasta.

 

 Komentarze do artykułu

Krzyś

kiedyś były zawody na skuterach wodnych może co podobnego ale dla mieszkańców albo chociaż nauka pływania na skuterach . Pływałem ! Fajnie było !

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2019-08-30 13:18:08

Szczytno kochali już po raz dziewiąty

 • Czwartek, 2019-08-29 10:25:58

Strongmani podbili Szczytno (zdjęcia)

 • Środa, 2019-07-17 18:47:06

Mistrzowski miting w Szczytno


Komentarze

 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Marne naśladownictwo Roberta Biedronia , który rozmawiał z interesantami na sofie ustawionej przed magistratem. Tyle , że Biedroń robił coś sensownego dla Słupska- u nas poza wykopami nad Małym Domowym jakoś efektów działania nie widać. Za te tak zwane stanowiska dla wędkarzy / realizacja mrzonek za nasze pieniądze zresztą/ Ktos powinien oskarżyć Pana Burmistrza za zbrodnię na krajobrazie i środowisku.
  Autor: dr
  2019-09-15 10:37:50
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Działka warta 380 tyś??? Na wjeździe dwa ogromne drzewa, najwyzsze na ulicy, na połowie działki krzaki po pas, a na drugiej połowie ogródki. Działka w środku bloków I domków jednorodzinnych dojazd osiedlowa droga, droga nieprzejezdna. Kto to wyceniał? I co chcialoby zrobic w tym miejscu miasto?? Szkoda aż tego komentować.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-09-15 09:38:00
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Do Aaa. Dużo racji w tym, że obecnej ekipie w miarę tylko udaje się zrobić to, co mieli przygotowane za poprzedniej i podane niemal na patelni. Z drugiej jednak strony znane motto Żuchowskiego brzmi: \"dajcie, bo ja chcę\". Dokładnie tak samo przed laty żądał od gminy oddania około tysiąca atrakcyjnych gospodarczo hektarów. Mieli mu (miastu) oddać i już, A jak się gmina nie zgodziła, to wodociągi odcinał. A kolei jak konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień wymagały dużo pracy, a propagandowo było słabe, to pchnął za złotówkę, a teraz - proszę! jaki dbały o skorupy z ruin, bo jedno pisemko do marszałka mu ktoś spłodził i dał podpisać!
  Autor: massakra
  2019-09-14 17:35:27
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Tak, poniższy komentarz przedstawia całą prawdę o gremiach władzy. Dobre w tym wszystkim jest to, że jako mieszkańcy wiemy czego się spodziewać po tych rządach.... Tj. Niczego owocnego dla nas mieszkańców poza zakupem nowego auta czy tez mieszkania przez radnego czy radnych..... Wiec jak mnniemam to jest rozwój szczytna.......
  Autor: Jerzy
  2019-09-14 14:40:43
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Burmistrz miasta juz niedlugo będzie lody sprzedawał byle by go tylko ludzie widzieli pytanie tylko czy gałkowe czy kręcone...?
  Autor: Bogdan
  2019-09-14 09:24:26
 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-14 08:49:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno ni miasto straconych szans... Biedni radni bez pomysłów i planów na jutro, cała wizja rozwoju miasta to festyny i pikniki jak i akcje co widać krótko terminowe. Radni jak i sam burmistrz to osoby bez doświadczeń w biznesach i zarządzaniu. Osiadli na etacikach czesto panstwowych gdzie zwierzchnik pokazuje palcem co mają robić. Obawiać się mozna czystej zapaści tego miasta..........
  Autor: Aaa
  2019-09-14 06:07:43
 • Adam Popek, nowy szef szczycieńskiej prokuratury
  A tak bardziej przyjaźniejszego zdjęcia nie mona było? Żeby ten pan troszeczkę chociaż się uśmiechnął?
  Autor: Śmieszek
  2019-09-13 17:12:30
 • Lekkomyślność zabija – felieton pastora Andrzeja Seweryna
  To wszystko prawda. Mój Ojciec mawiał, że - na drodze, jezdni, chodniku, wszędzie - zachowuj się tak, jakbyś miał do czynienia - niestety - z idiotami. Myśl za nich, aby oni - tobie i sobie - nie zrobili krzywdy. Przepraszam za mocne określenie, ale inaczej nie da się tego nazwać.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-13 16:09:57
 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  Nie rozumiem w tej sprawie stanowiska radnych (tej części, która jest przeciwna). Każda instytucja, która obsługuje potrzeby mieszkańców Szczytna i Powiatu i może powstać w Szczytnie powinna spotkać się od razu z ich przychylnością. A tu nie - sam nie skorzysta, ale drugiemu też nie da. W jakim celu ta obstrukcja? Bo jeszcze gdyby była propozycja, jak wykorzystać ten teren, albo pieniądze uzyskane z jego sprzedaży. Ale takiej nie ma i nie będzie: nie bo nie. I tyle. W imię jakichś partykularnych interesików etatowców z ratusza?
  Autor: Krajan
  2019-09-13 15:14:19