Poniedziałek, 22 Lipiec, Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Czy Szczytno sięgnie po miliony euro?


Według naukowców z Polskiej Akademii Nauk Szczytno jest w gronie 255 miast zagrożonych marginalizacją. Szczytno jest na bardzo wysokim, bo aż 31 miejscu w tym rankingu. Słabiej w naszym województwie wypadają tylko Bartoszyce i Kętrzyn. Paradoksalnie może się okazać, że do Szczytna dzięki temu trafią miliony z Funduszy Norweskich.Jeszcze w poprzedniej kadencji burmistrz Górska, komentując niską pozycję rankingową Szczytna twierdziła, że miasto celowo zadbało o słaby wynik, będzie on bowiem otwierał drogę do sporych pieniędzy. I wygląda na to, że tak się właśnie dzieje. Przedstawiciele wszystkich 255 miast zostali zaproszeni na spotkanie informacyjne dotyczące realizacji programu rozwoju lokalnego. Wziął w nim udział również Piotr Paszkiewicz z Urzędu Miejskiego w Szczytnie.

 

- Na wyrównanie szans przewidziano 102 miliony euro – mówi Piotr Paszkiewicz. - Są to środki z Funduszy Norweskich. Z 255 miast wybranych zostanie 50, które będą mogły skorzystać z tych pieniędzy.

 

Szczytno ma ogromną szansę, aby w tym gronie się znaleźć. Pieniądze można uzyskać na cztery obszary: ochrona środowiska, cele społeczne, gospodarcze i instytucjonalne. Do końca lipca trzeba jednak złożyć koncepcję projektu. Po 4 miesiącach wybrane zostanie 50 miast, które będą miały pół roku na przygotowanie wniosków o dotację.


 

Z tych 50 miast zostanie wybranych 15, do których pieniądze trafią. Minimalna wartość projektu to 3 mln euro, a maksymalna aż 10. 60 procent pozyskanej kwoty trzeba będzie przeznaczyć na działania tak zwane twarde (inwestycje), a 40 miękkie. Co ciekawe miasta, które otrzymają wsparcie nie muszą martwić się o wkład własny, bo fundusz zapewnia finansowanie danego projektu w stu procentach. Realizacja wybranych projektów musi zakończyć się do września 2024 roku.Komentarze do artykułu

lena

Bardzo bym chciała, aby do Szczytna nareszcie trafiły duże pieniądze. Niestety, ubiegłe lata pokazały, że przygotowywanie sensownych projektów i wniosków nie jest, delikatnie mówiąc, mocną stroną urzędników. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
  Wesołe miasteczko - zlikwidować! Po prostu, jeśli zdarzają się wypadki z ludzkiej - czy maszyny - winy, to nie korzystajmy z samochodu, hulajnogi, roweru, samolotu. Niech nikt nie wsiada na żadne karuzele, ani diabelskie młyny, żadne roller - coastery! Jak przestaniemy używać tych niebezpiecznych urządzeń - wypadków nie będzie. Inna sprawa - sprawdzenie bezpieczeństwa użytkowania danych sprzętów. Niech się taki instruktor, czy jak tam, najpierw sam przejedzie z pięć razy, albo i więcej na sprzęcie, który oferuje innym dla rozrywki, czy do używania. Nie od dzisiaj jest zwyczaj, że budowniczy mostów pierwsi przejeżdżają się po swojej konstrukcji. To nie sprawa eliminowania niebezpiecznych urządzeń, tylko uczciwości w dopuszczaniu ich do uzytku.
  Autor: Krajan
  2019-07-19 18:13:10
 • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
  Wesołego miasteczka miało nie być a będzie.. Wielka tragedia... Jak ktoś nie będzie chciał korzystać z usług wesołego miasteczka to nie będzie... Tylko teraz zapewne wszystko będzie sprawdzane milion razy....
  Autor: Siwy Stefan burczymucha
  2019-07-19 15:37:42
 • Zdemolował szpital i... zmarł
  Policja to powinna się zająć, ale przypadkiem PanI Ani którą straciła zdrowie przez to, że dyżurującemu ginekologowi nie chciało się pracować.
  Autor: wkurzona
  2019-07-18 15:10:18
 • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
  No dobrze, generalnie się zgadzam. Są przepisy na tego rodzaju sytuacje. Ale ja nie dzwoniłbym zaraz na policję, tylko spróbowałbym dogadać się z sąsiadem. Dopiero po nieudanej interwencji, zwróciłbym się do \"organów\". A tak - to rzeczywiście można się narazić na opinię pieniacza. Nie jest tu kwestią \"donoszenie\" na sąsiadów - tylko to, żeby umieć i chcieć się z nimi porozumiewać. A \"organy\" na samym końcu.
  Autor: Śmieszek
  2019-07-18 14:16:09
 • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
  To jest przykre. Rok temu było mówione, że rezygnujemy z takich atrakcji, a tu się okazuje znowu będzie wesołe miasteczko...Gdzie konsekwencja...? Jeszcze najlepiej niech przyjedzie ta sama firma...ręce opadają.
  Autor: Mirek
  2019-07-18 11:17:30
 • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
  Gość ma rację! Jak to powiedział ktoś mądrzejszy \"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka\" Mogę sobie słuchać głośno muzy w bloku w środku dnia o 13, ale jestem świadom, że komuś to może przeszkadzać i policja może mi dowalić mandat.
  Autor: Mirek
  2019-07-17 22:38:13
 • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
  Nic dodać, nic ująć. Brawo dla autora listu!
  Autor: Czytelnik
  2019-07-17 20:20:54
 • W Pasymiu suszarnia stanęła w ogniu
  Czy te zdjęcie to z tego pożaru czy to tylko ilustracja do artykułu?
  Autor: Zdjęcie
  2019-07-17 14:36:29
 • Muzyka, bungee i kulomioci, czyli tegoroczne Dni i Noce Szczytna
  I wszędzie te zasrane disco z pola :/
  Autor: Wstyd
  2019-07-17 14:07:51
 • Próbował uniknąć czołówki, uderzył w drzewo (zdjęcia)
  ??? jakie to drzewo przy drodze??? Może w promieniu kilometra od dróg wszystko wytniemy bo \"przy drodze\"
  Autor: Ekolog
  2019-07-17 11:09:56