Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Czarnek: mam nadzieję, że w lutym, marcu wszyscy chętni nauczyciele zostaną zaszczepieni


Mam nadzieję, że luty, marzec to będzie czas, gdy wszyscy nauczyciele, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko COVID-19 będą zaszczepieni - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przypomniał, że jeśli chodzi o szczepienia nauczyciele są w tzw. pierwszej grupie.Minister edukacji i nauki pytany był w sobotę w Telewizji Trwam, kiedy będzie możliwy powrót uczniów do nauki stacjonarnej oraz o szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19.

 

"Nauczyciele są tą grupą zawodową, która jest narażona bardzo mocno na transmisję koronawirusa, jeśli nie wprowadzi się pewnych zabezpieczeń, o które się troszczymy. Dlatego decyzją rządu w Narodowym Programie Szczepień nauczyciele zostali umieszczeni w pierwszej grupie zaraz po grupie zero. Grupa zero to jest ta grupa, która jest na froncie walki z koronawirusem. To lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, którzy bezpośrednio, codziennie, stykają się z osobami, które z koronawirusem przejeżdżają do szpitali. Mamy nadzieję, że nastąpi to już z końcem grudnia, początek szczepień tej grupy zero" - powiedział Czarnek.

 

"Natomiast do pierwszej grupy, zaraz po tych, którzy są na bezpośrednim froncie walki z koronawirusem, wpisaliśmy nauczycieli. Początkowo byli w drugiej grupie, ale nasze postulaty zostały przyjęte przez całą Radę Ministrów (...). Jestem bardzo wdzięczna panu premierowi, panu ministrowi Dworczykowi, panu ministrowi zdrowia i wszystkim ministrom, którzy poparli te nasze postulaty" - podkreślił szef MEN.

 

Minister wyraził nadzieję, że początek szczepień, w zależności od tego, kiedy szczepionka do nas trafi, będzie już z początkiem roku. "Gdzieś powiedzmy w połowie stycznia; luty, marzec to będzie ten czas, kiedy nauczyciele będą wszyscy zaszczepieni" - dodał Czarnek. "Wszyscy to znaczy wszyscy, którzy się zgłoszą do tych szczepień" - dodał Czarnek.

 

Przypomniał, że szczepienia będą dobrowolne. "Nikogo do szczepień nie zmuszamy. To jest oferta dla nauczycieli. To jest oferta, od której wcale nie uzależniamy powrotu do szkoły. Natomiast to jest wyjście na przeciw oczekiwaniu wielu nauczycieli. Ci, którzy będą chcieli się zaszczepić będą mogli zrobić to w pierwszej kolejności, bo są w Narodowym Programie Szczepień umieszczeni w pierwszej grupie" - wskazał.

 

Minister edukacji i nauki mówił też, że planując powrót do szkół, zwłaszcza dzieci klas I-III szkół podstawowych, czy też powrót stopniowy, "proponujemy nauczycielom przebadanie się na obecność koronawirusa przed powrotem do szkół". Jak dodał, chodzi o to by nauczyciele byli pewni, że nie tylko oni sami są zdrowi, ale zdrowi są też inni nauczyciele w szkole, z którymi będą współpracować.


Reklama

 

"Tę ofertę najpierw kierujemy do tych nauczycieli, którzy będą wracać w pierwszej kolejności, jeśli pandemia koronawirusa na to pozwoli. Bo przeżyjemy święta i ferie w odpowiedzialności społecznej i solidarności społecznej, to oczywiście w ostatnim tygodniu feryjnym wszyscy nauczyciele w całej Polsce wracający do szkół będą poddani takim badaniom" - podkreślił Czarnek.

 

"Znów dobrowolnie, jeśli będą chcieli. Absolutnie tutaj nikogo do badań nie zmuszamy, bo są również wśród tych nauczycieli ci, którzy przeszli covid w ostatnich kilku, czy kilkunastu tygodniach i badań nie potrzebują, bo nie są w grupie ryzyka. Nauczyciele sami będą decydowali, czy chcą się zbadać, czy nie. Jeśli chcą się zbadać, to będzie oferta dla nich przygotowana" - zaznaczył.

 

Zapowiedział, że sam powrót do szkół klas I-III będzie przygotowany w reżimie sanitarnym, zgodnie z rekomendacjami i wymaganiami, które zostały przygotowane wraz z Ministerstwem Zdrowia i służbami sanitarnymi. "Jeśli to będą klasy I-III w pierwszej kolejności, to klasy będą mogły być rozmieszczone w różnych częściach szkół, tak by nie miały kontaktu z sobą oraz by ich nauczyciele nie mieli kontaktu z innymi nauczycielami, po to by ograniczyć możliwość transmisji koronawirusa i wszyscy czuli się bezpiecznie" - wskazał Czarnek.

 

Jak mówił w zależności od sytuacji epidemicznej przygotowane są różne warianty powrotu do szkół, również innych roczników. Dodał, że decyzja na temat powrotu uczniów do szkół zostanie podana z wyprzedzeniem.

 

Pytany, czy informacja na ten temat powrotu do szkół zostanie podana około 10 stycznia odparł, że na pewno dyrektorzy szkół poprzez kuratorów będą monitowani wcześniej.

 

"Będą informowani wcześniej, co do tego, jakie są możliwości i jakie są przypuszczenia. Oczywiście nie o decyzji, ale o gotowości do tego, by przyjąć dzieci, nauczycieli z powrotem do szkół. Nie chcemy, aby to było w ostatniej chwili, żeby to było z odpowiednim wyprzedzeniem, po to, żeby dyrektorzy szkół mogli przygotować szkoły na tę ewentualność" - zadeklarował Czarnek.

 

"Zaś, co do samej decyzji to zostanie ona podjęta najwcześniej, jak będzie to możliwe. Wszystko będzie zależało nie tylko od liczby zakażeń codziennych, tylko również od dynamiki tych zakażeń" - dodał.

Reklama

 

Obecnie – zgodnie w rozporządzeniem ministra edukacji i nauki – stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Zajęcia zdalne w szkołach uczniowie będą mieli do 22 grudnia. Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach nie ma zajęć – jest przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie od 4 do 17 stycznia będą ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.

 

Zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd Narodowym Programem Szczepień, szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas Etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

W ramach Etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

 

W Etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

 

W Etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

 

(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ par/Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43