Reklama
Reklama
Szpital w Szczytnie wyrasta na jeden z ważniejszych ośrodków do walki z covid19 w regionie. W nowej bryle, do końca listopada, ma powstać tymczasowa placówka dla najciężej chorych pacjentów z koronawirusem. Będzie tam 70 łóżek. Każde z nich będzie wyposażone w respirator. Niewykluczone, że w naszym mieście powstanie też laboratorium, w którym będą badane wymazy na obecność wirusa.
O takim wykorzystaniu nowego skrzydła szpitala zadecydował wojewoda.
- Nie dziwię się, bo w tej chwili mamy do tego najlepsze warunki w regionie – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Okazuje się, że inwestycja w szpital jest dziś inwestycją w ludzkie życie. Brzmi to poważnie, ale tak jest. Pamiętam, ilu przeciwników miał ten pomysł. A dziś? Nie będę tego nawet komentował. Zakończyliśmy budowę w najbardziej potrzebnym momencie. Nasz obiekt jest nowoczesny, w pełni wyposażony, bezpieczny. Musimy dokonać jedynie niewielkich modyfikacji i można zacząć leczyć tam ludzi, których życiu zagraża covid-19.
Te modyfikacje to głównie budowa śluz, z których mógłby korzystać personel pracujący w szpitalu covidowym.
- Musimy też zainstalować dodatkowe zbiorniki z gazami medycznymi, czy prąd, aby respiratory, które do nas trafią, miały ciągłość pracy – wylicza Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie.
Nowa bryła budynku szpitala, której budowa kosztowała ponad 21 mln zł, jest już po odbiorach technicznych. Miały tam być przeniesione oddziały: dziecięcy i wewnętrzny i pod tym kątem placówka została tez już w pełni wyposażona. Łącznie miało tam być 70 łóżek. I tyle będzie, ale dla pacjentów najciężej chorych na covid-19. To wymaga także zmian w wyposażeniu.
Reklama
- W sprzęt potrzebny do ratowania życia tych pacjentów zaopatrzy nas wojewoda – mówi Jarosław Matłach. - Głównie chodzi oczywiście o respiratory. Do 16 listopada ma trafić ich do nas 70. Co oznacza, że stanie on przy każdym łóżko. Wojewoda ma zadbać też o personel medyczny, który będzie pracował w tym szpitalu tymczasowym. Myślę, że zarówno pacjenci, jak i medycy będą mieli doskonałe warunki. Choć osobiście życzę sobie i im, aby nasz szpital był jak najrzadziej wykorzystywany.
Dzięki wybudowaniu nowej bryły szpitala nasz powiat ma pełne zabezpieczenie medyczne też dla innych pacjentów, tych niezakażonych koronawirusem.
- Placówki w Mrągowie, czy Kętrzynie już w całości zostały przekształcone na szpitale covidowe – wylicza dyrektor Kostrzewa. - A przecież nie możemy zapominać o innych pacjentach, innych schorzeniach, ci ludzi bez opieki medycznej też są narażani na śmierć. W województwie jesteśmy jednym z coraz mniej licznych szpitali, który leczy jednocześnie covidowców i normalnych chorych. To naprawdę jest ważne.
Beata Kostrzewa przyznaje jednocześnie, że coraz trudniej zachować ciągłość pracy personelu medycznego.
- Co i rusz ktoś się wykrusza, idzie na kwarantannę, ale na szczęście też ludzie z niej wracają, jakoś na razie to wszystko spinamy – mówi. - Sytuacja tak wygląda w całej Polsce. Ale dla zobrazowania podam przykład. Mieliśmy przez chwilę aż trzech chorych lekarzy na samym oddziale wewnętrznym. A mimo to udało nam się pracować i leczyć ludzi. Teraz coś zaczyna się dziać z personelem średnim na chirurgii...
Reklama
Szpital wyposaży i „uzbroi” w ludzi wojewoda. A kto będzie płacił za leczenie pacjentów. - Myślę, że NFZ, ale szczegółami finansowymi nikt na razie szczególnie się nie zajmuje, bo trzeba ratować ludzi, to jest najważniejsze – przyznaje Beata Kostrzewa.
Niewykluczone, że po utworzeniu szpitala tymczasowego w Szczytnie powstanie też laboratorium do badań wymazów pod kątem obecności koronawirusa.
- Trudno mówić przy tym wszystkim o satysfakcji, ale dziś widać, że decyzje zarządu i rady powiatu o budowie nowej bryły szpitala okazały się słuszne – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Jesteśmy krok przed wszystkimi, a dzięki temu nasi mieszkańcy, a w zasadzie, jak się okazuje, również regionu mają szanse na lepsze leczenie. Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej kruchym i starszym, musimy mieć odpowiednią bazę medyczną, a wiele wskazuje na to, że to, co się obecnie dzieje na świecie i w Polsce, szybko nie minie. Niestety.
Niemniej, kiedy (jeśli?) już świat poradzi sobie z pandemią, nowa bryła szpitala będzie wykorzystywana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
Reklama
Ja hcem laptop gamingowy
Marcel
2021-01-20 17:00:35
Rozumiem że dali ze swojej kieszeni.
cel
2021-01-20 13:58:54
Remont Gdańskiej to zasługa p. Rybińskiej. Dobrze że to powiedziała bo bym nie wiedziała.
ha ha
2021-01-20 13:56:59
Nie widze tu nic złego w promowaniu działań godnych naśladowania, tak jest wszędzie i tyle. Jak ktoś chce być wyłącznie anonimowy, jego sprawa. Osoby publiczne i działacze społeczni, którzy promują takie akcje, to tylko im dziękować
Oki
2021-01-20 13:25:34
Czy to zdjęcie jest w związku z pomaganiem, czy pomaganie ze zdjęciem. Gdyby każdy kto pomaga miał fotkę w prasie to nie byłoby miejsca na nic innego. Jakoś nie robi to na mnie wrażenia. Zwykła autopromocja. Żenujące.
mieszkaniec
2021-01-20 10:48:25
Też czytałem o przypadku, kiedy gościu na drugi dzień po szczepieniu umarł. Co prawda wpadł pod autobus, ale niesmak pozostał.
X-Men
2021-01-20 01:21:17
Pan starosta ma informacje z pierwszej ręki.
dr
2021-01-19 18:44:14
A żwir na wyrównanie tych nierówności będzie woził Pan Kiersikowski - starem.
biegacz
2021-01-19 16:58:47
Tylko nie bardzo działa tajemnica...
biegacz
2021-01-19 16:46:02
do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd
2021-01-19 10:34:20