Reklama


Reklama

Coraz mniej chętnych do „sołtysowania”


W trzech miejscowościach w gminie Świętajna są już nowi sołtysi. Co ciekawe ich poprzednicy nie ubiegali się o reelekcję. Być może spowodowane jest to tym, że sołtysi za swoje funkcje dostają bardzo skromne pieniądze.Sołectwem Zielone pokieruje przez najbliższe lata Arkadiusz Zera. W Piasutnie sołtysem został Bogdan Komisiński. Z kolei w Chochole sołtysem został Zdzisław Maciora.

 

- W każdym z tych przypadków poprzedni sołtysi nie kandydowali – mówi Wojciech Lenkiewicz z Urzędu Gminy w Świętajnie. - Nowi sołtysi byli jedynymi kandydatami.

 


Reklama

Małe zainteresowanie wyborami sołtysów może być spowodowane tym, że sołtysi mają wiele obowiązków, a niewielkie pieniądze. Na ostatniej sesji publicznie powiedział to jeden z sołtysów i zwrócił się do radnych, aby przyznać sołtysom stały ryczałt, jak to jest w niektórych samorządach.

Reklama

 

- W najbliższym czasie odbędzie się w naszej gminie spotkanie komisji obywatelskiej i na pewno zajmiemy się tym tematem – mówi Arkadiusz Depuła, przewodniczący rady gminy Świętajno. - Trzeba się nad tym pochylić. Być może taki ryczałt jest dobrym rozwiązaniem.

 

W tej chwili sołtysi prócz inkasa za zbieranie podatków otrzymują też z budżetu gminy 180 zł za uczestnictwo w sesjach. Dla przykładu gminni radni otrzymują za taki udział w sesji bądź komisji około 337 zł.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze