Reklama


Reklama

Co czeka szkołę w Kolonii?


Czy szkoła w Kolonii zostanie zlikwidowana czy też przekształcona w niepubliczną? - pytają zaniepokojeni rodzice uczniów. W czwartkowe popołudnie spotkali się w tej sprawie z władzami gminy oraz Alicją Chmielińską, która od 17 lat prowadzi trzy niepubliczne placówki oświatowe i przedstawiła propozycję przejęcia szkoły również i w Kolonii.



Czasu na rozważanie losów szkoły zostało niewiele. Za kilka dni, dokładnie 4 lutego, komisja oświaty w Radzie Gminy ma rozstrzygnąć czy placówki w Jerutach i Kolonii reorganizować, przekształcić w szkoły niepubliczne czy też stworzyć jakiś program oszczędnościowy, a z tym jest już nieco gorzej.

 

Ta druga opcja zgromadziła na spotkaniu rodziców, radnych, nauczycieli i Alicję Chmielińską, która doświadczenie w prowadzeniu szkół niepublicznych ma niebagatelne.

 

– Jeśli dojdzie do przekształcenia placówki w Kolonii w szkołę niepubliczną i będę nią zarządzać, to mogę zapewnić, że wszyscy z pracujących obecnie nauczycieli będą mogli znaleźć tu zatrudnienie, a uczniowie na pewno takich zmian nie odczują – mówiła zebranym, których niepokoiła ewentualna zmiana nauczycieli i sposobu ich zatrudnienia. Istotnie, to akurat może niepokoić pedagogów, bo w szkołach niepublicznych nie obowiązuje karta nauczyciela lecz kodeks pracy, co oznacza, że przy takim zatrudnieniu nauczyciele tracą część swoich zawodowych przywilejów, w tym także tych płatnych.

 

Prowadząca szkoły uspokajała, że cięcia obejmą głównie etaty niepedagogiczne.

 

- W tak niewielkich szkołach nie są potrzebne na przykład etaty sekretarki czy też kadrowej - tłumaczyła. - Poziom nauczania też nie będzie niższy. Szkoły, które prowadzę, mają jedne z najlepszych wyników w powiecie, a poza tym, każda szkoła musi realizować podstawę programową.

 

Alicja Chmielińska zapewniała też, że nie będzie żadnych zmian w liczbie i rodzaju zajęć dodatkowych ani dodatkowych opłat.

 

- Kieruję trzema szkołami niepublicznymi, w tym jedną z nich już od 17 lat. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale w zarządzaniu placówkami nie można patrzeć przez pryzmat zysku, ale zadowolenia uczniów i ich rodziców i przede wszystkim wyników w nauczaniu.

 

W ocenie wójt Kołakowskiej wyjścia z kryzysu są tylko dwa: albo szkoła w Kolonii stanie się niepubliczną, albo zostanie zreorganizowana w ten sposób, że na miejscu pozostaną tylko oddział przedszkolny i klasy I-III, a starsi uczniowie będą dowożeni do Świętajna.

 

Opinie uczestników zebrania były zróżnicowane.

 


Reklama

Wioleta Janowska – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Świętajno

Jest to już trzecie z kolei spotkanie z rodzicami dzieci uczących się w szkole w Kolonii. Jeśli dojdzie do porozumienia, to pani Chmielińska obejmie placówkę od września 2020 roku i byłaby to pierwsza niepubliczna szkoła w naszej gminie. Obecnie w naszej placówce uczy się 49 uczniów i dodatkowo 25 przedszkolaków. Dodatkowo do szkoły jest dołączona również świetlica wiejska. Wszystkich dojeżdżających dzieci jest około 30.

 

 

Elżbieta Chaber – Długi Borek

W szkole uczy się dwójka moich dzieci. Na dzień dzisiejszy boimy się zamknięcia szkoły. Mam obawy m.in. o to, że kadra pedagogiczna może nie być wystarczająco wykwalifikowana. Wydaje mi się, że jeśli przyjdą tu pracować nauczyciele za mniejsze pieniądze niż w placówkach publicznych, to dzieci mogą być przez to niedouczone.

 

 

Honorata Kaczmarczyk – Długi Borek

Ważną również dla nas sprawą są dojazdy naszych dzieci do szkoły i w jaki sposób ten problem zostanie rozwiązany. Dzieci u nas wstają bardzo wcześnie, bo już o około 6.30, no i jest ich w Długim Borku spora gromadka dojeżdżających do Kolonii, bo aż 20. Martwię się również o poziom nauczania i dodatkowe lekcje.

 

 

Karolina Wiśniewska – Kolonia

W tej chwili jedno z moich dzieci jest w szkole, a dwóje w przedszkolu. Największe obawy, jakie wiążę z placówką niepubliczną, to jej trwałość. Ktoś ją weźmie i być może po jakimś czasie się rozmyśli i zlikwiduje, a co za tym idzie – zostanie całkowicie zlikwidowana.

 

 

Reklama

Roman Janota – radny gminy Świętajno

Moim zdaniem ta szkoła powinna funkcjonować tak, jak do tej pory, ponieważ jest to szkoła z ogromnymi tradycjami. Oszczędności trzeba szukać wszędzie, ale nie oszczędza się na oświacie i służbie zdrowia.

 

 

Katarzyna Czajkowska – radna gminy Świętajno

 

Uważam, że szkoła powinna być publiczna, bo wtedy dzieci są objęte najlepszą opieką i nie powinna być restrukturyzowana. Nie sądzę, że wszyscy nauczyciele tutaj zostaną, a część dzieci jest do nich przyzwyczajona. Patrząc na to jako rodzic, a nie radna uważam, że nie byłoby to dobre rozwiązanie, tym bardziej, że dzieci uczących się w szkole w Kolonii jest dość sporo, bo ponad 70.

 

 

Ewa Rapacka – radna gminy Świętajno

Do szkoły w Kolonii uczęszcza dwójka moich dzieci i ja również uważam, że placówka nie powinna być restrukturyzowana. Moim zdaniem powinno się szukać oszczędności przez rok lub dwa i zobaczyć wtedy co z tego będzie.

 

 

Joanna Bruździak – nauczycielka religii w szkole w Kolonii

Zmiany organizacyjne w szkole nie wchodzą w grę dlatego, że znamy nasze dzieci i środowisko. Jak byłoby po zmianach? Trudno jest mi na to odpowiedzieć. Jako nauczyciel obawiam się o to, że wszyscy zostaniemy zwolnieni. Pani Chmielińska na spotkaniu powiedziała, że ma swojego logopedę, a ja w szkole w Kolonii dodatkowo mam taki etat, to na pewno zatrudni swojego. Dla nas zarówno reorganizacja, jak i przekształcenie szkoły w niepubliczną jest bardzo niekorzystne.



Komentarze do artykułu

Wilhelm

Das got, horen wy swego pana, polonische schweine banditen. Wy wybierć grun Kosiniak Kamasz a my wam dać phraca do końca waszych marnych dni rhobaki. Kosiniak das is goot kandidaten. On dać nam 150 miliarda z waszych kieszenia. Wam tez on dać, 2.60 zł do wasza nędzna emerytura. Duda nain. Duda prezidenta do polonische rebelianten. On nie dawać doutsche duża kasa. Zrozumiano ?? Abmarschieren wy polonische robaki

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  W polityce czasem tak jest, że aby gdzieś dojść trzeba umieć szukać kompromisów. W wyborach najlepiej udało się to Mańkowskiemu. Niestety od razu po objęciu stanowiska pokazał swoje prawdziwe oblicze. Nie ma własnego zdania i nie potrafi podejmować decyzji. Nawet gdyby jego zasadniczym celem było tylko zostanie Burmistrzem i pobieranie sowitej pensji już po wyborze mógł pokazać co chce w mieście zrobić. Niestety nawet szef jego kampanii wyborczej szybko dowiedział się dla kogo robił kampanię :( Do kolejnych wyborów zostało jeszcze trochę, na referendum i odwołanie nie ma co liczyć ale można sprawdzić człowieka czy chce jeszcze cokolwiek robić. Jak na wejściu dostał maksymalne wynagrodzenie i nic nie zrobił to teraz trzeba mu je na maksa obniżyć aby mógł pokazać że jednak potrafi pracować. Tylko czy radnym obecnej kadencji starczy samozaparcia i czy oni też nie przyszli tylko po to aby otrzymywać dietę a nie pracować dla mieszkańców? Zgadzam się z autorem tekstu, że nikt nie myśli o mieście dalej niż tylko z roku na rok, no może też zahacza trochę o rok wyborczy. Wszyscy boją się odważnych i perspektywicznych decyzji. Nie byłem zwolennikiem Innopolice w formie zaproponowanej przez Górską ( z tyloma niewiadomymi) ale odstąpienie od Innopolice a realizacja rewitalizacji ruin zamku to zły wybór. Większe zainteresowanie byłoby centrum Innopolice niż zobaczeniem odrestaurowanych riun i wystawą. Ale będzie tłok turystów :)

  tadeusz


  2021-03-05 12:15:40
 • Szczytnianie na podium Mistrzostw Regionu
  Brawo!

  Seba


  2021-03-05 10:41:23
 • Morsy drugie w rajdowym finale
  Morsy chociaż coś tam próbują robić,a ten kompletny na nieudacznik ,Mankowski nie robi nic,radni powinni mu odebrać połowę pensji

  Adalbert


  2021-03-05 10:13:53
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Burmistrz otoczył się tylko swoimi pociotami niuedacznikami i kolesiami od imprezowania,a to jest zwykly nepotyzm,doprawiony mobbingiem dla nieswoich.teraz ludzie mówią Mankowski nie dorósł do roli,nie daje rady,nie sprawdził się,a to są eufemizmy,burmistrz nie nadaje się do tej roboty

  Adalbert


  2021-03-05 09:53:58
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Powiedział ktoś kto jest krystaliczny :) Przez to trudno o wiarygodność takiej wypowiedzi jeżeli autor jest znany z swojej wcześniejszej działalności a jak słyszę także z aktywności na polu blokowania inwestycji nart wodnych na jez. Małym Domowym. Wynika z tego, że najlepszym rozwiązaniem jest aby Pan Mądrzejowski sam wystartował i pokazał jak trzeba działać. Seria tych wypocin kojarzy mi z mapetami oraz wypowiedziami dwóch starych dziadków. Mam nadzieję że Pan Mądrzejowski zechce zaprezentować swój pomysł na miasto no i oczywiście wystartować w wyborach :)

  krajan


  2021-03-05 08:20:34
 • Zamaskowany mężczyzna napadł na bank w Rozogach (zdjęcia)
  Na poczcie przelał pieniądze na swoje konto i dalej poszedł jak niby nic z pustymi kieszeniami. Teraz szukajcie wiatru w polu.

  WSK


  2021-03-05 06:30:40
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  A może niech miasto sprzeda ziemie na której jest stadion na Śląskiej i za te pieniądze w końcu zrobi / wyremontuje ulice w Szczytnie. Natomiast nowoczesny stadion lekkoatletyczno-piłkarski, porządny kryty basenu z infrastrukturą oraz lodowisko niech zbudują w lasie miejskim w okolicach stadionu leśnego na ulicy Ostrołęckiej. Wykorzystajmy pomoc Pana Bukowieckiego w pozyskiwaniu zezwoleń i funduszy na te inwestycje. Niech władze negocjują z MSWiA o przejęcie stadionu leśnego od WSPol. A z Ministerstwem Sportu pomoc w pozyskaniu dofinansowania na te inwestycje. Do tego jeszcze niech Ratusz pozyska fundusze europejskie. I mamy problem rozwiązany.

  AGNIESZKA


  2021-03-04 21:17:03
 • Z siekierą rzucił się na audi, "porąbał" je i zasypał popiołem (zdjęcia)
  Nic mu nie zrobią co policjanci już stwierdzili podczas interwencji. Tak więc nic mu nie grozi i nic mu nikt nie zrobi.

  Kamil


  2021-03-04 17:49:03
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Do Pofajdoka. Trafne podsumowanie.

  dr


  2021-03-04 14:58:47
 • Mistrzowski debiut zawodniczek klubu LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Pani Trener.

  dr


  2021-03-04 14:55:31