Reklama


Reklama

Chór „Pasjonata” ze Świętajna zaśpiewał w krajowym Wirtualnym Chórze Chórtowni


Dwoje członków Chóru „Pasjonata” działającego przy GOK w Świętajnie wzięło udział w ogólnopolskim projekcie, który wkrótce będzie miał swoją premierę na kanale YouTube. Będzie okazja, by posłuchać najstarszej polskiej kolędy - „Anioł pasterzom mówił” w wykonaniu Wirtualnego Chóru Chórtowni (pisownia zamierzona, gdyż Chórtownia to nazwa portalu społecznościowego chórzystów). W składzie Wirtualnego Chóru znaleźli się dyrygent Chóru „Pasjonata” – Joanna Gawryszewska oraz jego prezes – Jan Lisiewski.Kolęda „Anioł pasterzom mówił” wykonana zostanie we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej. Koncepcja ta  łączy tradycyjną kolędę z popularnym motywem „Te Deum” Charpentiera. Ponad 160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni tworzą chórzyści i instrumentaliści z całej Polski.

 

Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku. Wszyscy zgłosili się do projektu, przysyłając swoje nagrania audio i wideo zrealizowane w warunkach domowych. Tak było również w przypadku naszych chórzystów. Ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią nie korzystali oni ze studia nagrań i wykorzystali taki sprzęt, jaki był pod ręką, czyli telefony komórkowe i dyktafon.

 

- Dlaczego wzięłam udział w projekcie? W pełni łączę się z ideą pomysłodawców tego przedsięwzięcia, która polegała na daniu chórzystom możliwości zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVID większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością - mówi Joanna Gawryszewska (w Wirtualnym Chórze - sopran)

 


Reklama

- Kilka miesięcy temu działalność chóru ze Świętajna została w poważnym stopniu ograniczona. Obecnie ze względu na pandemię chór nie odbywa systematycznych spotkań w realu, co martwi i chórzystów i naszą publiczność, a wywnioskować to można z docierających do nas zewsząd sygnałów. Utrzymujemy ciągły kontakt grupy za pomocą środków technicznych, wymieniamy informacje i materiały muzyczne oraz podtrzymujemy się nawzajem na duchu. Czekamy na pomyślny rozwój wydarzeń na arenie walki z COVID-19 i na możliwość wznowienia spotkań. Istotne to jest zarówno ze względu na utrzymanie stosownego poziomu artystycznego, jak i na to, że nadchodzący rok obfituje w ambitne wyzwania artystyczne. Możliwość zdalnego uczestnictwa w projekcie Chórtowni traktuję jak gwiazdkowy prezent i z przyjemnością przyjąłem to wyzwanie – wyznaje Jan Lisiewski (bas).

 

Gościem specjalnym projektu jest Czesław Jakubiec - aktor, komik i wokalista , który śpiewa partię solową. Premiera filmu jest zaplanowana na poniedziałek 21 grudnia 2020 na godzinę 12:00 – film pojawi się na kanale YouTube Chórtowni pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCUVtpmx0sHqIn1VfwIELmg.

 

Reklama

Kilka słów o samej Chórtowni. Czym jest Chórtownia? Chórtownia działa na rzecz promocji śpiewu chóralnego, upowszechniania działalności chórów amatorskich i integracji tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizuje m.in. przez prowadzenie portalu https://chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz ok. 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką.

 

Portal ten jest największą w Polsce bazą danych chórów, festiwali i konkursów, koncertów oraz innych aktualności dotyczących chórów. Są w nim także nuty do bezpłatnego wykorzystania w pracy zespołów. Tworzą go sami użytkownicy poprzez wpisywanie swoich treści. Dla Chóru Pasjonata udział w Chórtowni i kontakt z chórami z całej Polski i nie tylko jest niewątpliwie bardzo ważny i stanowi muzyczne okno na świat.

 

Zapraszamy do wysłuchania pięknej kolędy, którą Chór Pasjonata składa wszystkim swoim Sympatykom i Przyjaciołom życzenia Wesołych Świąt.

 

Chóru Pasjonata

Fot. Chóru Pasjonata /archiwum prywatne

 Komentarze do artykułu

Chórtownia

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=nDj82U_u7XI Dziękujemy delegacji ze Świętajna za udział w nagraniu!!!

Pawel_77

Przecież dwóje ludzi, to nie chór, tak jak jest podane w tytule

Napisz

Reklama


Komentarze