Piątek, 3 Grudzień
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery -

Reklama


Reklama

Chór „Pasjonata” ze Świętajna zaśpiewał w krajowym Wirtualnym Chórze Chórtowni


Dwoje członków Chóru „Pasjonata” działającego przy GOK w Świętajnie wzięło udział w ogólnopolskim projekcie, który wkrótce będzie miał swoją premierę na kanale YouTube. Będzie okazja, by posłuchać najstarszej polskiej kolędy - „Anioł pasterzom mówił” w wykonaniu Wirtualnego Chóru Chórtowni (pisownia zamierzona, gdyż Chórtownia to nazwa portalu społecznościowego chórzystów). W składzie Wirtualnego Chóru znaleźli się dyrygent Chóru „Pasjonata” – Joanna Gawryszewska oraz jego prezes – Jan Lisiewski.Kolęda „Anioł pasterzom mówił” wykonana zostanie we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej. Koncepcja ta  łączy tradycyjną kolędę z popularnym motywem „Te Deum” Charpentiera. Ponad 160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni tworzą chórzyści i instrumentaliści z całej Polski.

 

Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku. Wszyscy zgłosili się do projektu, przysyłając swoje nagrania audio i wideo zrealizowane w warunkach domowych. Tak było również w przypadku naszych chórzystów. Ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią nie korzystali oni ze studia nagrań i wykorzystali taki sprzęt, jaki był pod ręką, czyli telefony komórkowe i dyktafon.

 

- Dlaczego wzięłam udział w projekcie? W pełni łączę się z ideą pomysłodawców tego przedsięwzięcia, która polegała na daniu chórzystom możliwości zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVID większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością - mówi Joanna Gawryszewska (w Wirtualnym Chórze - sopran)

 


Reklama

- Kilka miesięcy temu działalność chóru ze Świętajna została w poważnym stopniu ograniczona. Obecnie ze względu na pandemię chór nie odbywa systematycznych spotkań w realu, co martwi i chórzystów i naszą publiczność, a wywnioskować to można z docierających do nas zewsząd sygnałów. Utrzymujemy ciągły kontakt grupy za pomocą środków technicznych, wymieniamy informacje i materiały muzyczne oraz podtrzymujemy się nawzajem na duchu. Czekamy na pomyślny rozwój wydarzeń na arenie walki z COVID-19 i na możliwość wznowienia spotkań. Istotne to jest zarówno ze względu na utrzymanie stosownego poziomu artystycznego, jak i na to, że nadchodzący rok obfituje w ambitne wyzwania artystyczne. Możliwość zdalnego uczestnictwa w projekcie Chórtowni traktuję jak gwiazdkowy prezent i z przyjemnością przyjąłem to wyzwanie – wyznaje Jan Lisiewski (bas).

 

Gościem specjalnym projektu jest Czesław Jakubiec - aktor, komik i wokalista , który śpiewa partię solową. Premiera filmu jest zaplanowana na poniedziałek 21 grudnia 2020 na godzinę 12:00 – film pojawi się na kanale YouTube Chórtowni pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCUVtpmx0sHqIn1VfwIELmg.

 

Reklama

Kilka słów o samej Chórtowni. Czym jest Chórtownia? Chórtownia działa na rzecz promocji śpiewu chóralnego, upowszechniania działalności chórów amatorskich i integracji tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizuje m.in. przez prowadzenie portalu https://chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz ok. 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką.

 

Portal ten jest największą w Polsce bazą danych chórów, festiwali i konkursów, koncertów oraz innych aktualności dotyczących chórów. Są w nim także nuty do bezpłatnego wykorzystania w pracy zespołów. Tworzą go sami użytkownicy poprzez wpisywanie swoich treści. Dla Chóru Pasjonata udział w Chórtowni i kontakt z chórami z całej Polski i nie tylko jest niewątpliwie bardzo ważny i stanowi muzyczne okno na świat.

 

Zapraszamy do wysłuchania pięknej kolędy, którą Chór Pasjonata składa wszystkim swoim Sympatykom i Przyjaciołom życzenia Wesołych Świąt.

 

Chóru Pasjonata

Fot. Chóru Pasjonata /archiwum prywatne

 Komentarze do artykułu

Chórtownia

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=nDj82U_u7XI Dziękujemy delegacji ze Świętajna za udział w nagraniu!!!

Pawel_77

Przecież dwóje ludzi, to nie chór, tak jak jest podane w tytule

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama