Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Chłopak z Olszewki biegnie po swoje


Trawestując tytuł filmu Jamesa Mangolda, przerwana lekcja polskiego stała się początkiem doskonale zapowiadającej się kariery sprinterskiej młodego chłopaka z gminy Dźwierzuty. Dominik Smosarski, bo o nim mowa, w zeszłym roku sięgnął po tytuł Halowego Mistrza Polski w biegu na 200 metrów. Zapytaliśmy go, jak wygląda życie sportowca w czasie pandemii i o czym marzył, jako mały chłopiec.Każdy, a może bezpieczniej powiedzieć: prawie każdy człowiek, będąc dzieckiem, ma jakiegoś bohatera, kto był Twoim?Pierwszym moim bohaterem, jako malutkiego dziecka, nie wybiegając daleko poza naszą piękną gminę, był oczywiście mój tata. Gdy miałem 10-12 lat moimi bohaterami byli sportowcy. Jako mały chłopczyk lubiłem kopać piłkę, więc byli nimi piłkarze. Ulubionym był Leo Messi. Z biegiem lat bardzo zacząłem interesować się piłką ręczna - jest to moja ulubiona dyscyplina sportowa - a moim idolem sportowym był Karol Bielecki, według mnie człowiek, który jest jak skała. Lubię takich ludzi, którzy mimo wielu przeciwności losu i tak walczą jak lwy.

 

.

 

Zostańmy jeszcze przy czasie dzieciństwa. Kiedy miałem 8 lat, to? O czym marzył mały chłopiec z Olszewki? Czy były to już marzenia o sporcie? Czy jeśli nie tylko, to któreś z nich jeszcze chcesz realizować?
 

Jako mały chłopczyk grałem z moimi kolegami z naszej wiejskiej paczki w piłkę. Chodziliśmy na boisko średnio trzy razy w tygodniu. Mieliśmy taką swoją małą ekipę. Każdy chciał sięgnąć tam po marzenia sportowe. Graliśmy dla frajdy, ale który dzieciak nie chciałby wyjść z orzełkiem na piersi i usłyszeć hymn narodowy na 40-tysięcznym stadionie? Myślę, że każdy. Bardzo chciałem zostać wtedy piłkarzem. Później zacząłem grać trochę w obronie z tego względu, iż nigdy nie bałem się przeciwnika, od dziecka nie należałem do chudych, małych chłopaczków. W gimnazjum miałem przygodę z piłką nożną, ale bardzo krótką. Jestem taką osobą, która lubi wziąć sprawy w swoje ręce i nie lubi kompromisów. Bardzo się denerwowałem, kiedy moi drużynowi koledzy nie dawali z siebie wszystkiego. Ale wtedy, w pierwszej klasie gimnazjum, akurat miały się odbywać zawody lekkoatletyczne. Pamiętam, jakby to było wczoraj, jak zwolniono mnie z lekcji języka polskiego - tu serdecznie dziękuje mojej ulubionej wychowawczyni pani Kasi Kaczyńskiej. Poszedłem biegać przed nasze gimnazjum na kostce brukowej 100 metrów. Wygrałem wtedy ze wszystkimi najszybszymi chłopakami z naszego gimnazjum. I tak zaczęła się moja lekkoatletyczna przygoda.


Reklama

 

Właśnie - kim jest Dominik Smosarski? Przecież nie tylko lekkoatletą, który sięgnął po tytuł mistrza Polski?


Jestem prostym chłopakiem ze wsi, który nie boi się iść po swoje i zawsze walczy do końca. Jestem człowiekiem, który zawsze robi swoje i nie przejmuje się krytyką innych. Poza sportem - student drugiego roku Bezpieczeństwa Narodowego i po zakończeniu studiów i sportowej kariery, co na razie jest bardzo odległymi planami, chciałbym zostać żołnierzem.

 

.

 

Kiedy nie trenujesz, to?
 

Kiedy nie trenuję najczęściej wracam do domu, do rodziców i dziadków. Wolny czas w dużej mierze spędzam też ze swoją dziewczyną. Mogę o niej powiedzieć, że jest takim „hamulcem”, który szybko studzi moje narwane decyzje. W wolnym czasie zawsze wracam na wieś, aby pomóc tacie w gospodarstwie rolnym. Tu zawsze jest sporo do roboty. A z racji tego, że żadnej pracy się nie boję, to chcę pomoc na tyle, na ile to możliwe.

 

Cała sytuacja związana z lockdownem epidemicznym wpłynęła na świat lekkoatletyki? W jaki sposób na twój? Złość? Rozczarowanie? Czy: dobra, wykorzystam ten czas, by być jeszcze lepszym?
 

Pandemia na początku trochę zniszczyła moje plany, ponieważ byliśmy na zgrupowaniu w lloret de Mar. Tam przez dwa tygodnie zrobiłem bardzo dużo fajnej roboty, ale później wróciliśmy do kraju i dostaliśmy zimny prysznic związany z dwoma tygodniami kwarantanny. I wszystko gdzieś uciekło. Dwa tygodnie pracy na darmo. Nie powiem, bardzo się podłamałem. Po kwarantannie wróciłem do Olszewki, ponieważ tylko tam można było robić jakikolwiek trening. Ale pomyślałem sobie: „gościu, nie możesz się poddawać! Nie należysz do takich ludzi”. I jak tylko otworzyli nam stadion cały czas pracuję nad formą na wrzesień.

 

W rozmowie z Radio Olsztyn mówiłeś, że w AZS UWM masz wszystko, czego potrzebujesz do stawania się coraz lepszym. Co to jest to „wszystko”? Trener? Zaplecze? Ogólna atmosfera?
 

Reklama

Najwięcej w klubie buduje mnie atmosfera. Nie jestem typem samotnika. W domu uważają mnie za bardzo rodzinnego człowieka. Jestem straszną gadułą i uwielbiam rozmawiać z ludźmi. Mogę powiedzieć, że w Olsztynie jest wszystko, ponieważ jest nowy stadion, a dla mnie tyle wystarczy. Można byłoby chcieć więcej np. przydałaby się nowoczesna hala lekkoatletyczna, ale cieszmy się z tego, co jest, bo w Szczytnie nie było. Z trenerem mamy bardzo dobre relacje. Jest bardzo ciepłą osobą i potrafi wyczuć, kiedy mam gorszy dzień i lepiej ze mną nie gadać, tylko zrobić co trzeba i spadać do domu.

 

Marzysz o Igrzyskach, prawdopodobnie najbliższe odbędą się w przyszłym roku w Tokio. Jak będzie wyglądał najbliższy sezon lekkoatletyczny, który w dużej mierze zdecyduje o kwalifikacjach na tę imprezę?

 

Igrzyska Olimpijskie to taka impreza, o której każdy sportowiec marzy, żeby być. W 2015 roku byłem na igrzyskach młodzieży. Tamta impreza była po prostu bajeczna, a z opowieści starszych kolegów wiem, że to był malutki zalążek tego, co dzieje się na tych dorosłych igrzyskach. W tym sezonie najważniejsze jest to, aby było zdrowie i szczęście, bo jeśli nie będzie, to znowu, pomimo ogromnej pracy i super predyspozycji, nic się nie wydarzy. Jednak liczę, że w tym roku naprawdę będzie bardzo dobrze i nareszcie zrobię to, o czym marzę cały czas i uzyskam kwalifikację na igrzyska olimpijskie.

 

Trzymamy zatem kciuki i życzymy powodzenia!

 

Dziękuję bardzo.

 

 

GOK Dźwierzuty

Fot. Radosław DąbrowskiKomentarze do artykułu

Follower

Fajny chłopak w głowie umeblowane jest plan. Trzymam kciuki Dominik :)

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Facet odleciał. Aby tylko zaistnieć. Może coś mądrego wymyślić dla żyjących, Panie Radny. Rzeczywiście skład Rady tej kadencji mamy wyjątkowo dobrany. Jeden wart drugiego- same asy.

  dr


  2021-09-27 12:59:02
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  W Szczytnie to świecka tradycja- jeszcze nigdy nie zrobiono nic na czas, zgodnie z planem.

  dr


  2021-09-27 12:54:55
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dlaczego w takich sprawach wypowiadają się faceci , a to dotyczy dramatu kobiet . W latach końca 80 tych jechałem z Olsztyna pociągiem ze starszą wówczas kobietą . Ona mi powiedziała ( głośno było na temat aborcji) \" co oni politycy będą się zajmować moją dupą to moja sprawa , niech się zajmą , aby ludziom było lepiej żyć .

  Zdzysk


  2021-09-27 09:53:29
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Ręka rękę myje....

  Tomasz


  2021-09-27 07:07:51
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Może i byłbym za tą inicjatywą, gdyby nie to, ze firmuje ją Paweł Wicha-Krassowski. Takie tematy powinny być podejmowane przez środowiska - osoby, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. A tak - staje się to zwykłą hucpą polityczną, bez krzty szacunku dla prawdziwych dramatów ludzkich. Zdaje się, że jakieś wybory będą szybciej, niż zakłada to kalendarz.

  Krajan


  2021-09-26 20:50:14
 • Zazdrosny anonim na starostę
  mol , i z tym się z Tobą zgadzam.

  Coś tu nie tak .


  2021-09-26 19:51:22
 • Nartom wodnym „zaszkodził” muł
  zaszkodził muł... w głowach samorządowców

  Kolega Krzyśka


  2021-09-26 18:06:35
 • Konkurs Eko Pocztówka z wakacji, do wygrania rower
  W sierpniu też miał być konkurs z butelek plastykowych na ścieżce rowerowej Szczytno-Biskupiec , i guzik z pętelką wyszedł z tego.

  Jaja sobie robicie .


  2021-09-26 08:48:05
 • Dlaczego podkładki tarasowe są ważne? 
  Żona od zawsze chciała ładny drewniany taras, a że ja się nie znam na jego budowie, to zleciłem to firmie Parkietlux. Nie wiem czy stosowali podkładki, ale na pewno zrobili wszystko dobrze, bo po 4 latach nic się z tarasem nie dzieje.

  Marek


  2021-09-26 02:42:34
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w ruiny :-)

  raczej


  2021-09-25 22:49:38