Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Chcą zlikwidować straże?


- I że strażacy, jak chcą utrzymać swoje jednostki, muszą się sami postarać o pieniądze, założyć na przykład działalność gospodarczą.

 

Doniesienie jest dość alarmujące tym bardziej, że w gminie Dźwierzuty działa aż siedem jednostek O...- I że strażacy, jak chcą utrzymać swoje jednostki, muszą się sami postarać o pieniądze, założyć na przykład działalność gospodarczą.

 

Doniesienie jest dość alarmujące tym bardziej, że w gminie Dźwierzuty działa aż siedem jednostek OSP, a – jak dotychczas - każda z gmin na funkcjonowanie OSP pieniędzy za bardzo nie żałowała. W myśl odgórnych przepisów są sfery, na które gmina łożyć musi oraz te, na które łożyć może. Zgodnie z informacją, Dźwierzuty miałyby się ograniczyć tylko do tej pierwszej sfery. Jednym z obowiązków jest np. opłacanie strażaków za udział w akcjach. Podczas ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę, w której stawka godzinowa za tę „pracę” ustalona została na poziomie 21 złotych za godzinę.

Na okoliczność niefortunnej zapowiedzi przepytaliśmy kilku uczestników spotkania. Zdania są podzielone. Jeden jest oburzony, odczytał bowiem wypowiedź urzędnika w ten sposób, że gmina – bardziej wcześniej niż później – z braku środków wspierać będzie tylko jednostkę pozostającą w KSRG, a inne mają sobie radzić same przy czym w ogóle nie wiadomo, czy te inne są potrzebne. Według innego uczestnika – sugestia nie miała tak radykalnego wydźwięku. - Bardziej chodziło o to, że „nie wszystko naraz” - tłumaczy. - Że niektóre nasze potrzeby muszą poczekać na zaspokojenie. Poza tym gdyby gmina miała przestać wspierać straże, to nie chciałaby od nas informacji o potrzebach, o tym, co dla jednostek trzeba kupić czy pozyskać.

Jak się rodzą wątpliwości – najlepiej uzyskać informacje u źródła. - Oczywiście, że nie ma mowy o braku wsparcia dla jednostek OSP – zapewnia Zbigniew Gontarzewski, bo to o jego wypowiedzi poszedł „bój”. - Kwestią jest tylko zakres tego wsparcia, wynikający z możliwości gminnych finansów. Owszem, sugerowałem, że OSP, które przecież organizacjami pozarządowymi, mogłyby podejmować jakieś inicjatywy, które dawałyby im dochód, a ten z kolei mógłby podstawowe potrzeby zaspokajać. Fakt, że niektórzy byli tą sugestią oburzeni i pytali retorycznie: „To co? Piwo mamy sprzedawać?” Zwracałem też uwagę, że mamy w gminie wyjątkowo dużo jednostek, być może za dużo, ale to wcale nie oznacza, że ktoś ma zamiar je likwidować. Istnienie jednostek OSP to zresztą inicjatywa oddolna i żadna administracja zrobić tego by nie mogła.


Zbigniew Gontarzewski zapewnia, że chodziło mu o zrozumienie i wspólny wysiłek na rzecz poprawy wyposażenia poszczególnych jednostek. Gmina zresztą – jak twierdzi - wcale nie ogranicza wydatków. Dla przykładu co rok nieco wzrasta kwota zarezerwowana na tak zwany wkład własny, dzięki czemu straże mogą tworzyć projekty i składać wnioski o dofinansowanie do instytucji, które na ten cel mają pieniądze, np. do marszałka czy WFOŚ. - W moim przekonaniu dyskusję o finansach wywołał wniosek obecnej pani prezes Zarządu Gminnego OSP oto, by gmina ustaliła i wypłacała obecnemu komendantowi swego rodzaju wynagrodzenie, kilkaset złotych miesięcznie, za wykonywane na rzecz OSP zadania i działalność. Ale to wszak działalność społeczna, więc wniosek ten przychylności nie uzyskał – mówi Gontarzewski. - Podczas spotkań ze strażakami mówiliśmy jasno, że te pieniądze powinny być przeznaczane na zakup niezbędnego dla OSP wyposażenia, choćby rękawic czy kombinezonów, bo i takich „drobnych” rzeczy im brak, a nie na zapłatę za społeczną aktywność.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
  Autor: piłjarz płotkarz
  2019-04-24 17:04:23
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
  Autor: piłkarka
  2019-04-24 16:57:29
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
  Autor: Nowak
  2019-04-24 08:37:01
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
  Autor: Czytelnik_2
  2019-04-23 23:26:51
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:29:07
 • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
  No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:12:44
 • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
  No i w tym mieście nie ma talentów!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 19:04:32
 • Egzaminy mimo strajku
  Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 15:12:16
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
  Autor: Rafał
  2019-04-23 13:21:09
 • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
  To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
  Autor: Karol
  2019-04-23 13:16:24