Niedziela, 23 Luty, Imieniny: Damiana, Romana, Romany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały


Nawet 124 zł od osoby – tyle może wynieść stawka za śmieci w Pasymiu. Dotyczy ona jednak tylko tych, którzy śmieci nie segregują. Ale i ta podstawowa jest bardzo wysoka, bo sięga aż 31 zł od osoby.



Nowe stawki, które zaczną obowiązywać od stycznia, radni przyjęli na ostatniej sesji. Wzrosły niemal o 100 procent. Za podwyżką głosowało 11 osób, przeciw były 4.

 

- System gospodarki odpadami musi się bilansować, tak stanowi prawo – mówił na sesji burmistrza Pasymia Cezary Łachmański. - Takie stawki wychodzą nam z wyliczeń i nic nie możemy innego zrobić. Jest drogo, ale niektórzy mówią, że może być jeszcze drożej. Będzie bolało nas wszystkich.

 

Część radnych z tych podwyżek nie jest jednak zadowolona.

 


Reklama

- Trzeba to wszystko jeszcze raz solidnie przeanalizować – mówi Romuald Małkiewicz. - Te stawki są dla wielu osób potężnym obciążeniem. Czteroosobowa rodzina za segregowane śmieci będzie musiała miesiąc w miesiąc zapłacić 124 zł. Myślę, że czas poszukać innych rozwiązań, a być może ominąć ZGOK i szukać innych odbiorców odpadów.

 

Od stycznia nowe stawki wyniosą 31 zł na osobę od śmieci segregowanych (jeśli nie będą segregowane stawka będzie czterokrotnie wyższa), 26 zł od osoby w domkach jednorodzinnych, jeśli kompostowane tam będą odpady biodegradowalne, a jeśli pozostanie tam tylko segregacja podstawowa, to i stawka będzie taka, czyli 31 zł od osoby. Oczywiście, w każdym przypadku braku jakiejkolwiek segregacji naliczana będzie stawka „karna” - cztery razy wyższa od podstawowej.

Reklama

 

- Zdaję sobie sprawę, że te stawki są wysokie, ale nie odbiegają od innych samorządów – tłumaczy Łachmański. - W naszym przypadku cenę generują nieruchomości rekreacyjne, którym maksymalnie możemy naliczyć stawkę ryczałtową roczną na poziomie 169 zł. A takich nieruchomości mamy aż 1200. Łatwo wyliczyć, że tam cena za śmieci kształtuje się na poziomie 14 zł. Dopłacają stali mieszkańcy naszej gminy. Ktoś konstruując ustawę śmieciową nie przemyślał tego.



Komentarze do artykułu

Mirek

Zabrac gminom odbioru smieci !!!!! Wprowadzic konkurecje odbioru !!! Gminy nie potrafia tego robic !!!! A ochlapy na karty durzej Rodziny i sie mienia dobrodziejamy ! Wstyd.

Mieszkaniec

Trzeba będzie się przekwalifikować ze stałego mieszkańca na letnika.

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2020-02-05 18:53:06

Skuteczna walka ze „śmieciuchami”

  • Środa, 2020-02-05 18:17:23

Tańsza własna firma śmieciowa

  • Wtorek, 2020-01-21 19:19:50

Czy śmieci zasypią nasz powiat?

  • Poniedziałek, 2020-01-06 22:22:29

Nadchodzą śmieciowe podwyżki

  • Poniedziałek, 2019-12-16 18:18:17

3 tysiące ton śmieci to 2 mln złotych

Reklama


Komentarze

  • Mandaty zbliżają się do dwóch milionów
    Witam , mam pytanie odnośnie policjantów ruchu drogowego Szczytno. Policja powinna dawać przykład. Niestety, nie zawsze tak jest. Chodzi mi dokładnie o dwóch funkcjonariuszy wobec których toczy się postępowanie . Jeśli nie zostaną wobec Panów wyciągnięte żadne konsekwencje , bądź sprawa zostanie „wyciszona” . To nagranie z policyjnego rajdu trafi to miejscowych mediów . Wszystkich obowiązują takie same przepisy. Policjantem jest się 6/8godzin w ciągu dnia a człowiekiem całe życie . Pozdrawiam

    Kierowca


    2020-02-22 21:55:00
  • Na murawie zabrakło czegoś innego niż umiejętności
    tak to jest jak grają synalkowie trenerów

    janurz


    2020-02-22 14:26:04
  • Kolonia – Jeruty - batalii o szkoły ciąg dalszy
    Gmina biedna i już świeci pustkami. Proszę zobaczyć ile jest meldunków, a ile wymeldowań Zobaczcie Państwo ile dzieci z tej gminy jezdzi codziennie do szkoly w Mikołajkach. Byłem zaskoczony ilością dzieci, codziennie rano widzę autobus, którym te dzieci zamiast do szkoly w Spchowie jadą do Mikołajek. Kto mi powie dlaczego tak jest?

    GalAnonim


    2020-02-22 10:28:35
  • Chorzy ludzie, chore przepisy...
    Ignorantia legis non excusat lub ignorantia legis non exculpat - nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Paremia prawnicza pokrewna do ignorantia iuris nocet oznaczająca, że nikt nie może usprawiedliwiać swoich działań lub zaniechań tym, że nie zna przepisów prawa. Jest to zasada uznająca fikcję powszechnej znajomości prawa. Pan Rafał był informowany o zasadach zarobkowania przy pobieraniu świadczeń ZUS. Niestety swoich spraw trzeba pilnować, no i dokładnie liczyć. Jakieś zasady obowiązują wszystkich.

    Ktoś


    2020-02-22 09:17:16
  • Na murawie zabrakło czegoś innego niż umiejętności
    Witaj Piotrze. Fajnie,że motywem przewodnim wypowiedzi nie jest \"więcej forsy\". Do tej pory większość wywiadów z działaczami, piłkarzami to był tekst w rodzaju: \" gdyby nam płacili to dopiero byśmy pokazali\". Odmłodziłeś zarząd, to też pozytyw, Powodzenia życzę.

    dr


    2020-02-22 09:14:32
  • Policyjna zasadzka na Solidarności, zatrzymano 30-latka
    No to nieźle Narkotyki w Szczytnie to żadkość

    Marcel Krajewski


    2020-02-22 00:19:40
  • Kumpel chrapał więc wezwał policję
    Sądom zawracać gitarę ,mandat 1500zł zabawa kosztuje .

    Juntrzy syn


    2020-02-21 20:44:59
  • Policyjna zasadzka na Solidarności, zatrzymano 30-latka
    XD

    SkierowanO


    2020-02-21 17:54:45
  • Marriott Everest Run – Kot drugi (zdjęcia)
    Twardy Gość. Olbrzymi szacunek i gratulacje.

    Kibic


    2020-02-21 14:21:59
  • Kolejna galeria wchodzi do Szczytna
    Ja chciałbym tylko przypomnieć że w \"galerii\" która powstała na miejscu starego rynku, używany jest tylko parter. Nie chcę krakać i źle wróżyć ale z tymi galeriami może być za parę lat to samo. Pohulają jakiś czas dobrze a później dupa będzie

    Łukasz