Reklama


Reklama

Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały


Nawet 124 zł od osoby – tyle może wynieść stawka za śmieci w Pasymiu. Dotyczy ona jednak tylko tych, którzy śmieci nie segregują. Ale i ta podstawowa jest bardzo wysoka, bo sięga aż 31 zł od osoby.



Nowe stawki, które zaczną obowiązywać od stycznia, radni przyjęli na ostatniej sesji. Wzrosły niemal o 100 procent. Za podwyżką głosowało 11 osób, przeciw były 4.

 

- System gospodarki odpadami musi się bilansować, tak stanowi prawo – mówił na sesji burmistrza Pasymia Cezary Łachmański. - Takie stawki wychodzą nam z wyliczeń i nic nie możemy innego zrobić. Jest drogo, ale niektórzy mówią, że może być jeszcze drożej. Będzie bolało nas wszystkich.

 

Część radnych z tych podwyżek nie jest jednak zadowolona.

 


Reklama

- Trzeba to wszystko jeszcze raz solidnie przeanalizować – mówi Romuald Małkiewicz. - Te stawki są dla wielu osób potężnym obciążeniem. Czteroosobowa rodzina za segregowane śmieci będzie musiała miesiąc w miesiąc zapłacić 124 zł. Myślę, że czas poszukać innych rozwiązań, a być może ominąć ZGOK i szukać innych odbiorców odpadów.

 

Od stycznia nowe stawki wyniosą 31 zł na osobę od śmieci segregowanych (jeśli nie będą segregowane stawka będzie czterokrotnie wyższa), 26 zł od osoby w domkach jednorodzinnych, jeśli kompostowane tam będą odpady biodegradowalne, a jeśli pozostanie tam tylko segregacja podstawowa, to i stawka będzie taka, czyli 31 zł od osoby. Oczywiście, w każdym przypadku braku jakiejkolwiek segregacji naliczana będzie stawka „karna” - cztery razy wyższa od podstawowej.

Reklama

 

- Zdaję sobie sprawę, że te stawki są wysokie, ale nie odbiegają od innych samorządów – tłumaczy Łachmański. - W naszym przypadku cenę generują nieruchomości rekreacyjne, którym maksymalnie możemy naliczyć stawkę ryczałtową roczną na poziomie 169 zł. A takich nieruchomości mamy aż 1200. Łatwo wyliczyć, że tam cena za śmieci kształtuje się na poziomie 14 zł. Dopłacają stali mieszkańcy naszej gminy. Ktoś konstruując ustawę śmieciową nie przemyślał tego.



Komentarze do artykułu

Letnik

Pierd...nie głupot, ze ceny generują nieruchomości rekreacyjne! Większej bzdury nie słyszałem. Na działce łącznie prze cały rok nie jestem nawet dwa miesiące, a płacić muszę przez cały rok. Taka dojna krowa dla gminy, skandal!

Mirek

Zabrac gminom odbioru smieci !!!!! Wprowadzic konkurecje odbioru !!! Gminy nie potrafia tego robic !!!! A ochlapy na karty durzej Rodziny i sie mienia dobrodziejamy ! Wstyd.

Mieszkaniec

Trzeba będzie się przekwalifikować ze stałego mieszkańca na letnika.

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

    do szary obywatel


    2020-08-04 13:07:07
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

    szary obywatel


    2020-08-04 12:11:21
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

    Anna


    2020-08-04 10:56:40
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

    mAREK


    2020-08-04 09:49:11
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

    KORONA


    2020-08-04 09:26:10
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zabawa fajnie a gdzie maseczki


    2020-08-04 06:17:54
  • O krok od kolejnej tragedii na drodze
    Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

    ika


    2020-08-03 22:22:08
  • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
    Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

    wdzięczny raz jeszcze


    2020-08-03 17:08:35
  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

    Śmieszek


    2020-08-03 13:17:48
  • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
    Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

    JWB


    2020-08-03 12:02:50