Piątek, 16 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały


Nawet 124 zł od osoby – tyle może wynieść stawka za śmieci w Pasymiu. Dotyczy ona jednak tylko tych, którzy śmieci nie segregują. Ale i ta podstawowa jest bardzo wysoka, bo sięga aż 31 zł od osoby.Nowe stawki, które zaczną obowiązywać od stycznia, radni przyjęli na ostatniej sesji. Wzrosły niemal o 100 procent. Za podwyżką głosowało 11 osób, przeciw były 4.

 

- System gospodarki odpadami musi się bilansować, tak stanowi prawo – mówił na sesji burmistrza Pasymia Cezary Łachmański. - Takie stawki wychodzą nam z wyliczeń i nic nie możemy innego zrobić. Jest drogo, ale niektórzy mówią, że może być jeszcze drożej. Będzie bolało nas wszystkich.

 

Część radnych z tych podwyżek nie jest jednak zadowolona.

 


Reklama

- Trzeba to wszystko jeszcze raz solidnie przeanalizować – mówi Romuald Małkiewicz. - Te stawki są dla wielu osób potężnym obciążeniem. Czteroosobowa rodzina za segregowane śmieci będzie musiała miesiąc w miesiąc zapłacić 124 zł. Myślę, że czas poszukać innych rozwiązań, a być może ominąć ZGOK i szukać innych odbiorców odpadów.

 

Od stycznia nowe stawki wyniosą 31 zł na osobę od śmieci segregowanych (jeśli nie będą segregowane stawka będzie czterokrotnie wyższa), 26 zł od osoby w domkach jednorodzinnych, jeśli kompostowane tam będą odpady biodegradowalne, a jeśli pozostanie tam tylko segregacja podstawowa, to i stawka będzie taka, czyli 31 zł od osoby. Oczywiście, w każdym przypadku braku jakiejkolwiek segregacji naliczana będzie stawka „karna” - cztery razy wyższa od podstawowej.

Reklama

 

- Zdaję sobie sprawę, że te stawki są wysokie, ale nie odbiegają od innych samorządów – tłumaczy Łachmański. - W naszym przypadku cenę generują nieruchomości rekreacyjne, którym maksymalnie możemy naliczyć stawkę ryczałtową roczną na poziomie 169 zł. A takich nieruchomości mamy aż 1200. Łatwo wyliczyć, że tam cena za śmieci kształtuje się na poziomie 14 zł. Dopłacają stali mieszkańcy naszej gminy. Ktoś konstruując ustawę śmieciową nie przemyślał tego.Komentarze do artykułu

Tyle w temacie.

Oszuści !!!

Letnik

Pierd...nie głupot, ze ceny generują nieruchomości rekreacyjne! Większej bzdury nie słyszałem. Na działce łącznie prze cały rok nie jestem nawet dwa miesiące, a płacić muszę przez cały rok. Taka dojna krowa dla gminy, skandal!

Mirek

Zabrac gminom odbioru smieci !!!!! Wprowadzic konkurecje odbioru !!! Gminy nie potrafia tego robic !!!! A ochlapy na karty durzej Rodziny i sie mienia dobrodziejamy ! Wstyd.

Mieszkaniec

Trzeba będzie się przekwalifikować ze stałego mieszkańca na letnika.

Napisz

Reklama


Komentarze