Piątek, 3 Kwiecień, Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Centrum w szkole i w budżecie


Pasymski samorząd w końcu zdecydował o tym, w jaki sposób zagospodaruje budynek po dawnej szkole podstawowej. Ma tam powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, realizowane w ramach rządowego programu.- To placówka, którą można by określić jako coś pośredniego pomiędzy domem pomocy społecznej a domem dziennego pobytu czy środowiskowego domu samopomocy – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - Będziemy wnioskować o środki na jej przygotowanie i wyposażenie, ale dokumentację adaptującą szkolny budynek na ten cel musimy opracować i sfinansować sami.

 

W założeniach w przyszłym centrum ma się znaleźć 20 miejsc na pobyt całodobowy oraz 30 miejsc na pobyt dzienny. Opieką będą objęte osoby chore i w starszym wieku.


Reklama

 

Reklama

Środki na opracowanie dokumentacji zostały zapisane w tegorocznym budżecie, który radni zaakceptowali podczas sesji, 30 stycznia. I – według burmistrza – to najważniejsza z przewidywanych aktualnie inwestycji.

 

- Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem – tłumaczy Łachmański. - Chodzi o to, że tworząc i przyjmując budżet na kolejny rok nie sporządzamy obszernej listy pobożnych życzeń. W planie inwestycyjnym umieszczamy jedynie te zadania, co do których mamy pewność, że będą realizowane, bo mamy na to środki. W ciągu roku, w miarę pozyskiwania środków z zewnątrz czy też uzyskiwania dodatkowych wpływów do budżetu z własnych źródeł listę tę uzupełniamy, wprowadzając do budżetu kolejne zadania. Głównym walorem budżetu ma być to, że jest on realny, a nie że ładnie wygląda.Komentarze do artykułu

Krytyczny

Przez trzy pierwsze lata poprzedniej kadencji też niewiele się działo w gminie Pasym, i też \"psy wieszano\" na Burmistrzu, że nic nie robi. A się okazało, że gmina kumulowała środki na zabezpieczenie wkładu własnego i w 2018 roku zrealizowano tyle wydatków inwestycyjnych, że gmina Pasym \"wylądowała\" na drugim miejscu w województwie (za gminą Stawiguda) pod względem wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca za CAŁĄ KADENCJĘ (wg rankingu \"Wspólnoty\"). Tak więc - Pani Krysiu - trochę wiary...

Krysia

\"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

Ciekawski

Może i fajny pomysł, tylko ile będzie kosztowało przystosowanie tego budynku dla osób niepełnosprawnych?

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze