Reklama


Reklama

Centrum w szkole i w budżecie


Pasymski samorząd w końcu zdecydował o tym, w jaki sposób zagospodaruje budynek po dawnej szkole podstawowej. Ma tam powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, realizowane w ramach rządowego programu.- To placówka, którą można by określić jako coś pośredniego pomiędzy domem pomocy społecznej a domem dziennego pobytu czy środowiskowego domu samopomocy – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - Będziemy wnioskować o środki na jej przygotowanie i wyposażenie, ale dokumentację adaptującą szkolny budynek na ten cel musimy opracować i sfinansować sami.

 

W założeniach w przyszłym centrum ma się znaleźć 20 miejsc na pobyt całodobowy oraz 30 miejsc na pobyt dzienny. Opieką będą objęte osoby chore i w starszym wieku.


Reklama

 

Reklama

Środki na opracowanie dokumentacji zostały zapisane w tegorocznym budżecie, który radni zaakceptowali podczas sesji, 30 stycznia. I – według burmistrza – to najważniejsza z przewidywanych aktualnie inwestycji.

 

- Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem – tłumaczy Łachmański. - Chodzi o to, że tworząc i przyjmując budżet na kolejny rok nie sporządzamy obszernej listy pobożnych życzeń. W planie inwestycyjnym umieszczamy jedynie te zadania, co do których mamy pewność, że będą realizowane, bo mamy na to środki. W ciągu roku, w miarę pozyskiwania środków z zewnątrz czy też uzyskiwania dodatkowych wpływów do budżetu z własnych źródeł listę tę uzupełniamy, wprowadzając do budżetu kolejne zadania. Głównym walorem budżetu ma być to, że jest on realny, a nie że ładnie wygląda.Komentarze do artykułu

Krytyczny

Przez trzy pierwsze lata poprzedniej kadencji też niewiele się działo w gminie Pasym, i też \"psy wieszano\" na Burmistrzu, że nic nie robi. A się okazało, że gmina kumulowała środki na zabezpieczenie wkładu własnego i w 2018 roku zrealizowano tyle wydatków inwestycyjnych, że gmina Pasym \"wylądowała\" na drugim miejscu w województwie (za gminą Stawiguda) pod względem wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca za CAŁĄ KADENCJĘ (wg rankingu \"Wspólnoty\"). Tak więc - Pani Krysiu - trochę wiary...

Krysia

\"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

Ciekawski

Może i fajny pomysł, tylko ile będzie kosztowało przystosowanie tego budynku dla osób niepełnosprawnych?

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zal was sciska ? Sami nie nosicie maseczek ale komentowac to pierwsi . ludzie jestescie zalosni

  Uczestnik


  2020-08-04 18:01:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Jak jeść popcorn i pić kawę w maseczce?

  Ale ale


  2020-08-04 14:24:23
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

  do szary obywatel


  2020-08-04 13:07:07
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

  szary obywatel


  2020-08-04 12:11:21
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

  Anna


  2020-08-04 10:56:40
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

  mAREK


  2020-08-04 09:49:11
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

  KORONA


  2020-08-04 09:26:10
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zabawa fajnie a gdzie maseczki


  2020-08-04 06:17:54
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

  ika


  2020-08-03 22:22:08
 • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
  Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

  wdzięczny raz jeszcze


  2020-08-03 17:08:35