Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Centrala Banku Spółdzielczego zajmie szczycieński zabytek


Dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja kupi szczycieński Bank Spółdzielczy. - Chcemy tam utworzyć centralę naszego banku – mówi prezes Krzysztof Karwowski. - Budynek przy ul. Łomżyńskiej będzie nadal siedzibą oddziału w Szczytnie.Przetarg na zbycie zabytkowego obiektu odbył się w poniedziałek. Walczyli o niego dwaj kontrahenci: Bank Spółdzielczy oraz jeden z olsztyńskich developerów. Wygrał bank oferując kwotę 720 tysięcy złotych.

 

- Cena wywoławcza sięgała nieco ponad 440 tysięcy – mówi wicestarosta Jerzy Szczepanek. - Wobec nieskutecznych wcześniejszych przetargów była ona obniżona w stosunku do wyceny rzeczoznawcy. Ten wartość obiektu ustalił na poziomie 880 tysięcy złotych. Ostatecznie więc przetargowa cena osiągnęła wysokość dość bliską tej, jaka określona została w wycenie.

 

Dla samorządu powiatowego to ważna transakcja. Dzięki niej znacznie przybliża się szansa na realizację tegorocznego planu dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży mienia.

 

- Zaplanowaliśmy ten dochód na poziomie półtora miliona złotych. Na tę chwilę do jego wykonania brakuje jeszcze około 300 tysięcy, które być może uzyskamy ze sprzedaży działek budowlanych w Leśnym Dworze – mówi Szczepanek. - Ale dochód powiatu to jedna rzecz, a zachowanie i odrestaurowanie szczycieńskiego zabytku to zupełnie inna sprawa. Dlatego bardzo mnie cieszy, że pozostanie od w rękach miejscowych, że będzie o niego dbał nasz szczycieński bank. Warto przy tym zaznaczyć, że budynek przy ul. 3 Maja jest wyjątkowy architektonicznie. To jedna z trzech już tylko w naszym województwie kamienic z podcieniami.


Reklama

 

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie rośnie w siłę i... terytorium. Obecnie posiada 12 placówek, zlokalizowanych nie tylko w obrębie naszego powiatu.

 

- Organizacja pracy tych wszystkich placówek wymaga centrum dowodzenia. Takiemu celowi będzie służył budynek przy ul. 3 Maja - tłumaczy prezes BS.

 

Potrzeby organizacyjne nie były jednak jedynym motywem, jaki przyświecał szczycieńskiemu bankowi. Rozważana była także opcja wzniesienia nowego, odrębnego obiektu przy ul. Łomżyńskiej, gdzie bank dysponuje wystarczającym gruntem.

 

- Kupując dawną siedzibę PUP, budynek niemal w centrum miasta, chcemy też spełnić nasze, nazwijmy to, historyczne obowiązki – wyjaśnia prezes Karwowski. - We wrześniu minęło 110 lat od chwili, gdy w Szczytnie powstał Bank Polski, ten, którego czujemy się i jesteśmy spadkobiercami. Wiąże więc nas historia i idee, które ponad sto lat temu towarzyszyły twórcom, założycielom Banku Polskiego w Szczytnie. To spuścizna, która nakłada na nas obowiązek zachowania w naszym mieście tego, co jest historycznie wartościowe. A nie ulega wątpliwości, że mamy w Szczytnie sporo jeszcze obiektów zabytkowych, niepowtarzalnych, pięknych, którym należy przywrócić dawną świetność, przydając też uroku całemu Szczytnu.

Reklama

 

Prezes Karwowski nie ukrywa, że działania inwestycyjne jego banku i zakup zabytkowej kamienicy mają też stanowić swoisty wzór do naśladowania.

 

- Może uda nam się zaszczepić w szczycieńskich przedsiębiorcach, przyszłych inwestorach przekonanie, że czasem warto, zamiast budować nowe, zadbać o stare - przekonuje prezes Karwowski. Przecież chodzi nie tylko o to, by osiągnąć osobisty, zawodowy, firmowy sukces, ale też o to, by się nim podzielić z otoczeniem, z miejscem, w którym się żyje i pracuje. - 110 lat temu Bank Polski powstał między innymi po to, by owoce pracy mieszkańców Szczytna i okolic pozostawały tu, na miejscu. By tu wypracowane pieniądze nie odpływały do pruskiego wówczas Berlina. Kupując budynek przy ul. 3 Maja chcemy też sprawić, by zachowana została historia naszego miasta.

 Komentarze do artykułu

ika

Ale skoro ma być czynne wejście od ul. Ogrodowej, to zgodnie z jakimiś niegdysiejszymi, ale chyba aktualnymi zasadami, adres wiąże się z umiejscowieniem wejścia właśnie. Więc bank już nie przy 3 Maja, ale Ogrodowej?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama