Czwartek, 20 Czerwiec, Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Burmistrz z pierwszym votum zaufania i absolutorium


Krzysztof Mańkowski otrzymał wotum zaufania od radnych. Wcześniej przyjęli oni raport o stanie miasta. Radni w głosowaniu nie byli jednomyślni. A poprzedziło je solidna dyskusja.Za udzieleniem wotum zaufania burmistrzowi głosowało 15 radnych, 3 (Anna Rybińska, Teresa Moczydłowska i Tomasz Żuchowski) było przeciw, a 2 (Andrzej Dziuban i Paweł Krassowski) wstrzymało się od głosu.

 

Przed głosowaniem wywiązała się solidna dyskusja na temat stanu miasta oraz samego raportu. Cześć radnych wytykała braki techniczne raportu, a część, że jest on niewiarygodną laurką, z której wynika, że w Szczytnie jest znakomicie.

 

- Nie ma nad czym debatować przy tak stworzonym raporcie – mówiła Anna Rybińska.

 

Podobnego zdania był Paweł Krassowski.

 

- Miałem nadzieję, że ten raport będzie naświetlał, w którą stronę miasto się rozwijało dotychczas, a w którą będzie - mówił. - Niestety tak się nie stało. Naprawdę przy takim raporcie nie ma nad czym debatować.

 

Pierwszy w historii

 

Raportu bronił przewodniczący rady Tomasz Łachacz.

 

- Jest to pierwszy taki raport w historii naszego miasta - przekonywał. - Uczymy się podejścia do tematu. Dla mnie jest to pewna diagnoza stanu miasta.

 

- Jest to sprawozdanie z tego, co zastaliśmy w tej kadencji – mówił z kolei radny Robert Siudak. - Będzie to punkt odniesienia do kolejnych raportów, które powstaną w kolejnych latach. Wówczas dyskusja będzie miała większe uzasadnienie.


 

Poprosił o poparcie

 

Przed głosowaniem głos zabrał sam burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Jest mi przykro, że radna Moczydłowska w tej dyskusji powiedziała, że będzie głosowała przeciwko – mówił. - Nie dajecie mi szansy. Zrozumiałbym gdyby pani tak powiedziała za rok, gdyby było źle, gdybym nie wywiązał się ze swoich zadań. Ten raport ocenia pięć procent mojej pracy, a pozostałe 95 to praca mojej poprzedniczki. Przyjmuję wszystkie państwa opinie z pokorą i proszę o wszystkich radnych o przyjecie tego raportu.

 

 

Po votum także absolutorium

 

Po zmianach w ustawie samorządowej radni oceniają prace burmistrza niejako w dwóch płaszczyznach. Raport o stanie miasta jest podstawa do udzielenia votum zaufania. I to jest nowość. Votum nie zastąpiło jednak absolutorium. Nadal musi być ono głosowane, a procedura nie uległa zmianom. Podstawę udzielenia absolutorium stanowi sprawozdanie z wykonania budżetu za rok ubiegły. Oceny sprawozdania oraz wniosku Komisji Rewizyjnej, który dotyczy właśnie udzielenia absolutorium, wcześniej dokonuje Regionalna Izba Obrachunkowa. I tu niespodzianek nie było. Radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu, a w ślad za tym – udzielili Mańkowskiemu absolutorium.Komentarze do artykułu

Napiorkowski

Moze burmistrz by pomogł chorym dzieciom a nie tylko znaczki i medale sobie przypina.

Bogdan

Maniek i jego poplecznicy : Kiersik, Łachacz, pamiętają o sportowcach których wydymali z nagrodami ?. Czy żagle i lodowisko to wszystko co mają do zaoferowania ?

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Dziękuję za ten artykuł. Jestem tego samego zdania.Wszyscy się mądrą znad ekranu smartfona, ale nie ma tam logicznego myślenia za grosz,narzekanie jedynie, dlatego w naszym kraju tak się dzieje.
  Autor: Aga
  2019-06-19 11:33:30
 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Szanowny Panie. Zgadzam się. że pół roku rządzenia to faktycznie niewiele. Natomiast kontrowersyjnych decyzji Pana Burmistrza można się doliczyć wiele. Jakie? Budowa stanowisk wędkarskich nad Małym Jeziorem / Kurek informuje, że Pan Burmistrz jest wędkarzem/ pachnie partykularyzmem. A strona estetyczna tego przedsięwzięcia, moim zdaniem, jest na miarę zabudowy wieży ciśnień i CPN na Pasymskiej. Także rewitalizacja ruin i budowa ścieżki rowerowej przy tak znacznym przekroczeniu planowanych na to środków jest działaniem,które ma pokazać, że Pan Burmistrz coś robi. Nie jest sztuką takie działanie za \"cudze\"czytaj nasze pieniądze. Przeraża mnie także to \"parcie na szkło\" Pana Burmistrza- zero skromności- przy każdej okazji uśmiechnięta mina na fotce. Tak więc jak na pół roku to \"sukcesów\" chyba wiele. Wsród starych mieszkańców Szczytna krąży opowieść o klątwie rzuconej przez wyjeżdżających do NRF Mazurów- \"bodaj wami rządzili nauczyciele W-F\" i co sprawdza się.
  Autor: dr
  2019-06-19 11:25:16
 • Żuchowski chce połączenia kolejowego Szymany – Chorzele
  Jako radny nic nie robi tylko gada. Czas odejść na emeryturkę. Czas wyremontować drogą 53 Olsztyn-Szczytno
  Autor: xyz
  2019-06-19 11:06:06
 • Janie, jak ty możesz przy tym żyć?
  Ta sygnalizacja dźwiękowa to porażka. Jak można było to zaakceptować, owszem jest to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ale tylko powinna działać jak jest zielone światło dla pieszych a nie brzęczeć cały czas. Chyba nikt z GDDKiA nie słyszał jak prawidłowo funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa.
  Autor: Natka
  2019-06-18 11:47:06
 • Mistrzostwa bez kibiców, gorąca dyskusja samorządowców
  Juz z samego zdjęcia widac zaangażowanie radnego Łachacza w sprawę... Zdjęcie mówi samo za siebie.
  Autor: Paweł
  2019-06-18 11:05:07
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No i tym samym wiecej mandatow dla mieszkanców za jazde rowerem bez swiateł, picie zimnego piwa w gorący dzień na plaży... Dziekujemy ci burmistrzu Mańkowski i przewodniczącemu rady Łachaczowi Tomaszawi za ten piekny gest w stronę mieszkańców
  Autor: Rafal
  2019-06-15 07:42:03
 • Jujitsu dało mistrzowskie medale Katanie
  Brawo Katana.
  Autor: Karol.P.
  2019-06-14 12:21:56
 • KRUS z własnym „domem” w Szczytnie
  Burmistrzem jest kobieta czy mężczyzna bo z tej wypowiedzi wnioskuję że ktos bezharakterny.
  Autor: Tomasz
  2019-06-14 08:32:03
 • Reaktywują harcerstwo w Szczytnie
  A pieniądze na to burmistrz wyłoży z własnej kieszeni?
  Autor: Rafał
  2019-06-14 08:28:20
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No nie popatrzcie, znowu załatwił. On to może. A jaki przystojny jest nasz Pan Burmistrz. I harcerstwo reaktywuje , ruiny zrewitalizuje, jezioro zarybi- to jest to.
  Autor: dr
  2019-06-14 08:08:50