Poniedziałek, 19 Sierpień, Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Burmistrz z pierwszym votum zaufania i absolutorium


Krzysztof Mańkowski otrzymał wotum zaufania od radnych. Wcześniej przyjęli oni raport o stanie miasta. Radni w głosowaniu nie byli jednomyślni. A poprzedziło je solidna dyskusja.Za udzieleniem wotum zaufania burmistrzowi głosowało 15 radnych, 3 (Anna Rybińska, Teresa Moczydłowska i Tomasz Żuchowski) było przeciw, a 2 (Andrzej Dziuban i Paweł Krassowski) wstrzymało się od głosu.

 

Przed głosowaniem wywiązała się solidna dyskusja na temat stanu miasta oraz samego raportu. Cześć radnych wytykała braki techniczne raportu, a część, że jest on niewiarygodną laurką, z której wynika, że w Szczytnie jest znakomicie.

 

- Nie ma nad czym debatować przy tak stworzonym raporcie – mówiła Anna Rybińska.

 

Podobnego zdania był Paweł Krassowski.

 

- Miałem nadzieję, że ten raport będzie naświetlał, w którą stronę miasto się rozwijało dotychczas, a w którą będzie - mówił. - Niestety tak się nie stało. Naprawdę przy takim raporcie nie ma nad czym debatować.

 

Pierwszy w historii

 

Raportu bronił przewodniczący rady Tomasz Łachacz.

 

- Jest to pierwszy taki raport w historii naszego miasta - przekonywał. - Uczymy się podejścia do tematu. Dla mnie jest to pewna diagnoza stanu miasta.

 

- Jest to sprawozdanie z tego, co zastaliśmy w tej kadencji – mówił z kolei radny Robert Siudak. - Będzie to punkt odniesienia do kolejnych raportów, które powstaną w kolejnych latach. Wówczas dyskusja będzie miała większe uzasadnienie.


 

Poprosił o poparcie

 

Przed głosowaniem głos zabrał sam burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Jest mi przykro, że radna Moczydłowska w tej dyskusji powiedziała, że będzie głosowała przeciwko – mówił. - Nie dajecie mi szansy. Zrozumiałbym gdyby pani tak powiedziała za rok, gdyby było źle, gdybym nie wywiązał się ze swoich zadań. Ten raport ocenia pięć procent mojej pracy, a pozostałe 95 to praca mojej poprzedniczki. Przyjmuję wszystkie państwa opinie z pokorą i proszę o wszystkich radnych o przyjecie tego raportu.

 

 

Po votum także absolutorium

 

Po zmianach w ustawie samorządowej radni oceniają prace burmistrza niejako w dwóch płaszczyznach. Raport o stanie miasta jest podstawa do udzielenia votum zaufania. I to jest nowość. Votum nie zastąpiło jednak absolutorium. Nadal musi być ono głosowane, a procedura nie uległa zmianom. Podstawę udzielenia absolutorium stanowi sprawozdanie z wykonania budżetu za rok ubiegły. Oceny sprawozdania oraz wniosku Komisji Rewizyjnej, który dotyczy właśnie udzielenia absolutorium, wcześniej dokonuje Regionalna Izba Obrachunkowa. I tu niespodzianek nie było. Radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu, a w ślad za tym – udzielili Mańkowskiemu absolutorium.Komentarze do artykułu

Napiorkowski

Moze burmistrz by pomogł chorym dzieciom a nie tylko znaczki i medale sobie przypina.

Bogdan

Maniek i jego poplecznicy : Kiersik, Łachacz, pamiętają o sportowcach których wydymali z nagrodami ?. Czy żagle i lodowisko to wszystko co mają do zaoferowania ?

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36