Czwartek, 25 Kwiecień
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki -

Reklama


Reklama

Burmistrz Krzysztof Mańkowski zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych


PROMOCJA. Gmina Miejska Szczytno realizuje projekt „Wspólny Plan” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 2.19 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 

* Minęło już ponad 20 lat od momentu przyjęcia obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczytno. W celu aktualizacji tego dokumentu planistycznego Gmina Miejska Szczytno przystąpiła do sporządzenia nowego studium. W ramach prac nad projektem włodarze miasta postanowili wziąć udział w projekcie „Wspólny Plan”, który ma na celu aktywizację mieszkańców Szczytna w procesie tworzenia nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

 

* Chcąc dowiedzieć się więcej na temat studium, projektu oraz konsultacji społecznych postanowiliśmy porozmawiać z Burmistrzem Miasta Szczytno Panem Krzysztofem Mańkowskim.

.


  • Data:

Dzień dobry Panie Burmistrzu, czy wyjaśni Pan, czym jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ponieważ ta nazwa nie dla każdego może być zrozumiała.

 

Dzień dobry, oczywiście z chęcią odpowiem na wszystkie pytania. Doskonale rozumiem, że nie dla każdego jest to termin jasny. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym dokumentem planowania przestrzennego na terenie gminy, a każda gmina ma obowiązek jego posiadania. Studium odzwierciedla politykę przestrzenną gminy. Z tego dokumentu dowiemy się, co na danym obszarze jest pożądane oraz co gmina i jej mieszkańcy chcą, aby tam powstało.

 

Czyli studium nie narzuca nam stanowczo, że na danym terenie muszą powstać np. tylko domki jednorodzinne i nic innego nie będziemy mogli tam wybudować?

 

Dokładanie, dokumentami planistycznymi, ściśle określającymi sposób zagospodarowania określonego terenu, są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy. Studium wskazuje kierunki rozwoju oraz określa ogólne zasady zagospodarowania terenu. Jest swego rodzaju wskazówką dla inwestora, że na danym terenie pożądana przez gminę i jej mieszkańców jest dana funkcja.

 

Czyli mieszkańcy mają wpływ na to, co może powstać na całym obszarze gminy?

 

Owszem. Chcemy, aby nasi mieszkańcy i nie tylko oni, ale także osoby związane ze Szczytnem aktywnie uczestniczyli przy opracowaniu nowego studium. Dlatego postanowiliśmy wziąć udział w projekcie „Wspólny plan”.

 

Uprzedził Pan moje kolejne pytanie. Czym zatem jest projekt „Wspólny plan”?

 

Czytam Panu w myślach (śmiech). Chcieliśmy zaangażować jak największą liczbę osób w proces tworzenia nowego studium, ponieważ podczas zbierania wniosków w ramach procedury planistycznej określonej przepisami, do studium wpłynęły tylko dwa wnioski formalne. Wtedy również dowiedzieliśmy się o projekcie „Wspólny Plan”. W ramach tego projektu pozyskaliśmy środki finansowe na przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących nowego studium, a także wsparcie merytoryczne w procesie przeprowadzania konsultacji społecznych fundacji Stabilo z Torunia oraz fundacji WiseEuropa, mających duże doświadczenie w konsultacjach społecznych.

Czym są konsultacje społeczne, o których Pan wspomina?

 

Konsultacje społeczne to sposób zbierania opinii, stanowisk i propozycji od mieszkańców i instytucji zainteresowanych planowanymi zmianami w mieście, w tym przypadku zmianami związanymi ze sporządzanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Konsultacje społeczne są dialogiem pomiędzy przedstawicielami miasta a mieszkańcami. Chcemy, dzięki pozyskanym z projektu funduszom oraz wiedzy naszych opiekunów z fundacji Stabilo, dotrzeć i zaangażować jak największą część mieszkańców do aktywnego współtworzenia nowego studium. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i sposoby docierania do mieszkańców pomogą nam w przyszłości aktywnie włączać mieszkańców w procesy decydowania o tym, jak nasze miasto ma wyglądać i jak się rozwijać.

 

Czy może Pan nam powiedzieć, jak będą przebiegały konsultacje?

 

W ramach projektu, wraz z naszymi przyjaciółmi z fundacji Stabilo, konsultacje społeczne podzieliliśmy na kilka etapów. Pierwszy z nich już za nami. Był to etap diagnozy, w ramach którego przeprowadziliśmy analizę dokumentów bezpośrednio związanych ze studium. Kolejnym działaniem były wideokonferencje z Radnymi Miasta Szczytno oraz Radą Gospodarczą przy Burmistrzu Miasta Szczytno. Urbanista omówił tematykę związaną ze studium, a powołany w ramach projektu zespół wskazał, jak istotne są konsultacje społeczne i w jaki sposób będą prowadzone. W ramach tego etapu powstała również specjalna zakładka na stronie miasta Szczytno informująca o tym czym są konsultacje społeczne i w jakich sprawach są w chwili obecnej prowadzone. Kolejnym etapem jest etap informowania, w ramach którego stworzyliśmy specjalne logo rozpoznawcze konsultacji społecznych w Szczytnie. Zamierzamy dotrzeć z ulotką informacyjną do mieszkańców miasta. Ulotka będzie zawierała ankietę na temat zagospodarowania terenu miasta. Zachęcam już teraz mieszkańców do jej uzupełnienia i złożenia do urny we wskazanych na ulotce miejscach. Na ulotce znajdzie się również informacja, w jakiej formie można będzie złożyć wnioski formalne. Wraz z ulotką pojawią się plakaty informujące o tym, jakie działania w ramach konsultacji zostaną podjęte. Kolejnym elementem etapu informowania jest umieszczenie na jednym z autobusów ZKM (oklejenie) informacji i apelu, zapraszającego do udziału w konsultacjach społecznych. Materiały promujące konsultacje społeczne w naszym mieście znajdziemy również na stronie Gminy Miejskiej Szczytno i stronach przedszkoli i szkół, Miejskiego Domu Kultury czy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz na infokioskach i telebimie. Mam nadzieję, że informacje tam zawarte będą zrozumiałe i czytelne dla każdego mieszkańca. Pamiętajmy! Każdy z nas ma wpływ na przestrzeń naszego miasta.

 

Przedstawił nam Pan etap diagnozy i informowania. Jakie są kolejne?

 

Tak, oczywiście są kolejne etapy. Następnym jest etap zasięgania opinii. W czerwcu i lipcu bieżącego roku będziemy zbierać ankiety, opinie i wnioski do studium. Za pomocą udostępnionego w ramach projektu serwisu http://kmap.pl będzie można wypełnić elektroniczną ankietę. W serwisie będzie można zaznaczyć obszar i wpisać swoje sugestie na temat jego zagospodarowania. 5 czerwca zrealizowany zostanie Dzień Konsultacji Społecznych. Każdy, kto przyjdzie do punktu konsultacyjnego rozstawionego na pasażu przed plażą miejską będzie mógł wypełnić ankietę, złożyć swoje propozycje czy opinie w zakresie zagospodarowania miasta, a także uzyskać informacje o tym, jak złożyć wnioski formalne do studium. W ramach tego etapu zaplanowane jest również spotkanie z mieszkańcami, na którym będzie można dowiedzieć się czym jest studium, a także wziąć udział w części warsztatowej przedstawiając swoje pomysły dotyczące zagospodarowania terenu miasta. Powtórzymy również zbieranie wniosków formalnych w ramach procedury planistycznej. Ostatnim etapem konsultacji będzie informacja zwrotna na temat przeprowadzonych konsultacji. Na spotkaniach bądź wideokonferencjach z Radnymi Miasta Szczytno, Radą Gospodarczą oraz mieszkańcami miasta zostaną przedstawione zebrane wnioski i opinie. Urbanista wskaże, które z nich znajdą się w projekcie studium oraz wyjaśni dlaczego pozostałe nie mogą być uwzględnione. Informacje podsumowujące przeprowadzone konsultacje będą zamieszczane w prasie, a także w mediach społecznościowych i stronach internetowych oraz na infokioskach i telebimie.

 

Kiedy zatem możemy się spodziewać projektu nowego studium?

 

Sądzę, że projektu studium możemy się spodziewać na przełomie jesieni i zimy tego roku.

 

Chciałby Pan dodać coś na koniec?

 

Chciałbym zachęcić wszystkich do udziału w organizowanych przez urząd konsultacjach społecznych. Wpływajmy na przestrzeń naszego miasta. Pamiętajmy, że to my wspólnie decydujemy o tym, jak będzie wyglądać i się rozwijać nasze miasto.



Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

Burmistrz nie uzyskał wotum zaufania, więc wywołuje temat zastępczy - konsultacje społeczne. A gdzie jego wyborcze obietnice np. wieża ciśnień?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama