Reklama


Reklama

„Buntownicy” wygrali ze ZGOK-iem


Walne Zgromadzenie Wspólników jednogłośnie przyjęło takie ceny śmieci, jakie proponowaliśmy – nie ukrywa zadowolenia burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. - Sprzeciw blisko 30 małych gmin i kilku miast odniósł skutek i dowodzi, że w „kupie” siła.Przypomnijmy, że „walka” części samorządów, tworzących spółkę ZGOK toczy się już od kilku miesięcy. Podłożem batalii są ceny, jakie prezes spółki próbował samorządom narzucić, korzystając z poparcia władz Olsztyna, który jest największym udziałowcem, a więc ma – czy raczej miał – najwięcej do powiedzenia.


Reklama

 

Chodzi o opłaty, jakie samorządy ponoszą za każdą tonę odpadów, które ZGOK odbiera i zagospodarowuje. Szokiem dla gmin była wprowadzona odgórnie podwyżka za tonę śmieci segregowanych (plastik, szkło, makulatura). Zamiast złotówki miały płacić 120, a nawet 180 zł.

 

Podwyżek nie udało się uniknąć i od początku byliśmy tego świadomi – mówi Cezary Łachmański, który w tym temacie reprezentuje także stanowisko wszystkich innych samorządów z powiatu szczycieńskiego. - Zrobiliśmy własną kalkulację z uwzględnieniem priorytetowego traktowania segregacji. Zaproponowaliśmy, aby opłaty za odpady wydzielone były mniejsze, a podwyżka dotknęła śmieci niesegregowanych. Ekonomicznie, tak mniej więcej, zapewni to ZGOK-owi płynność finansową i możliwość funkcjonowania, a jednocześnie zmusi samorządy do tego, by na tę segregację położyły większy nacisk. Prezes ZGOK próbował przekonać udziałowców, że w małych, wiejskich samorządach segregacja nie przebiega w sposób należyty, a to nie jest prawdą. W Pasymiu na przykład w ubiegłym roku „wyprodukowaliśmy” o 40 ton mniej odpadów zmieszanych niż rok wcześniej, a to o czymś świadczy.

 

Ostatecznie więc samorządy (z datą wsteczną – od początku sierpnia) za tonę odpadów segregowanych płacić będą po 50 zł a nie 120 czy 180, natomiast za tonę śmieci zmieszanych – 525 zł (było 465 zł, a propozycja ZGOK-u mówiła o opłacie 489 zł).

Reklama

 

Zmiana stawek może mieć jednak wpływ na to, ile w poszczególnych gminach za odbiór śmieci płacić będą mieszkańcy. W innym miejscu wspominamy o tym, że podwyżki dotknęły już gminę Wielbark.

 

- W Pasymiu ich nie przewiduję – zapewnia Cezary Łachmański.

 

Kompromis w kwestii wysokości opłat nie kończy jednak problemów ZGOK-u i jego prezesa. O losie tego ostatniego ma zadecydować Rada Nadzorcza.

 

- Podczas walnego zgromadzenia została też podjęta uchwała, by Rada Nadzorcza dokonała oceny działalności prezesa – mówi Łachmański. - Nie ma co ukrywać, że chodzi nam o jego odwołanie. Takie kompetencje ma jednak wyłącznie ta rada, a nasz wniosek o ocenę ma jej posłużyć do ewentualnego podjęcia takiej decyzji.

 

Z kolei samemu prezesowi kłopoty sprawiają... pracownicy. W ZGOK-u zatrudnionych jest około 180 osób, które nie są zadowolone z warunków. We wtorek (6 października), przeprowadzony został strajk. - Samych strajkujących było niewielu, raczej były to przedstawicielstwa związków zawodowych – komentuje Łachmański, który wraz z trzema innymi przedstawicielami udziałowców uczestniczył w spotkaniu władz spółki z pracownikami.

 

 

- Oczywiście główne ich postulaty dotyczą kwestii płac, ale także np. warunków pracy. Jako udziałowcy występowaliśmy podczas tego spotkania jako obserwatorzy. Interesowały nas nie tylko żądania pracownicze, ale też, a może i przede wszystkim wyjaśnienia, dane i argumenty, które przedstawiał prezes. Niejednokrotnie bowiem zdarzało się już, że były one zmienne w zależności od tego, jakie oczekiwania pan prezes miał wobec danego audytorium. Nie ukrywam, że rozmawialiśmy też z uczestnikami tego strajku, ale były to tylko luźne rozmowy. Na razie ustalono, że odbędzie się kolejne spotkanie strajkujących, zarządu spółki, udziałowców, by wypracować jakiś kompromis. Termin nie został określony.

 Komentarze do artykułu

Za mieszkańcami jest.

Gmina Szczytno 18zł od osoby.

Stawka 31zł od osoby w Pasymiu.

Jest pseudobohaterem .

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Znowu Żuchowskiemu szczęka opadła i ją maseczką podtrzymuje, pewnie przed fleszem z aparatu aby nie było wątpliwości co do darczyńcy.

  Szczytnianin


  2020-11-30 10:04:50