Piątek, 24 Styczeń, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Budżet zyskał ponad 465 milionów z opodatkowania zakładów bukmacherskich


Materiały partnera/promocja. Internetowe zakłady bukmacherskie są coraz częstszą rozrywką polskich kibiców. Dzięki wprowadzonej nowelizacji, dochody z opodatkowania zakładów online wzrosły o blisko 400 milionów złotych.Polski Instytut Ekonomiczny na łamach Tygodnika Gospodarczego informuje o błyskawicznym wzroście zakładów bukmacherskich zawieranych online. Według raportu przedstawionego przez instytut, w 2018 roku dochód z opodatkowania wyniósł 465 milionów złotych. Dla porównania, za rok 2016 dochód ten wynosił tylko 88 milionów złotych.

 

To zasługa nowelizacji ustawy hazardowej z dnia 1 kwietnia 2017 roku. Firmy, które chcą oferować zakłady wzajemne online w naszym kraju, muszą spełnić szereg wymagań i otrzymać licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Stworzono również Rejestr Domen Zakazanych, gdzie znajdują się wszystkie nielegalne strony związane z hazardem. Kilka miesięcy temu na liście zablokowanych stron umieszczono około siedem tysięcy adresów, które były przekierowaniami do bukmacherów, kasyn i innych stron oferujących gry hazardowe. Omijanie rejestru jest zakazane i gra w nielegalnych źródłach jest zabroniona i podlega grzywnie.

 

Skarb Państwa najwięcej dochodów otrzymuje z opodatkowania gier liczbowych, które od kilku lat są objęte całkowitym monopolem przez Państwo. Według statystyk PIE blisko 37-proc. przychodu z podatków pochodzi właśnie z tego rodzaju gier. Zakłady bukmacherskie stanowią około 32-proc. dochodów podatkowych, zdecydowana większość tej kwoty pochodzi z usług świadczonych online. Największy udział w rynku legalnych zakładów bukmacherskich ma polska firma STS (niemal 50-proc. rynku). Legalni bukmacherzy kuszą klientów dodatkowymi promocjami i bonusami za założenie konta. Kod promocyjny STS pozwala na przykład na otrzymanie większego od standardowego bonusu powitalnego na start przygody z zakładami bukmacherskimi.


Reklama

 

Około 20 procent wpływów wynika z opodatkowania kasyn, a nieco ponad 10 procent z opodatkowania innych rodzajów gier hazardowych. Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie zaznacza, że sektor hazardowy obejmują trzy podstawowe segmenty: loteryjny (gry liczbowe, loterie pieniężne, bingo), gier kasynowych (ruletka, gry karciane i stołowe) oraz gier bukmacherskich.

 

Stawki podatkowe w hazardzie różnią się w zależności od danej gry lub jej rodzaju. Gry na automatach cylindrycznych, gra w kości, lub gry karciane objęte są 50-proc. podatkiem od stawki. Zasada ta nie tyczy się pokera, bowiem na tę grę karcianą ustawiono podatek na poziomie 25-proc.. Zakłady wzajemne na sportowe współzawodnictwo zwierząt, w tym wypadku wyścigi konne, podatek wynosi 2,5 procent. W kontekście zakładów bukmacherskich, od stawki odejmowane jest 22-proc. jej wartości. PIE zaznacza także, że dochód nie jest podatkiem od wygranej, a podatkiem nałożonym na organizatora gier.

 

Hazard w Polsce ma swoje początki od lat 90., kiedy to na terenie kraju działało 16 kasyn, które legalnie świadczyły swoje usługi. Z roku na rok sektor ten sukcesywnie się rozwijał i w 2018 roku działalność prowadzi 51 kasyn pod okiem Ministerstwa Finansów. Podobny stan rzeczy występuje w zakładach bukmacherskich. W ubiegłym roku liczba punktów stacjonarnych wynosiła już 2,5 tysiąca, gdzie dla porównania w 2010 roku działało około 1,8 tysiąca miejsc, gdzie można fizycznie zawrzeć zakład z bukmacherem. Warto również wspomnieć, że aktualnie działa 18 firm, które posiadają licencję na przeprowadzanie zakładów wzajemnych online. W 2012 roku raptem kilka firm posiadały prawo legalnego działania na terenie kraju.

Reklama

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama