Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?


Wygląda na to, że budynek, w którym mieściło się Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kasprowicza w Szczytnie zostanie sprzedany. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że toczą się takie rozmowy. Obiekt to współwłasność miasta i urzędu marszałkowskiego.Temat wypłynął na wtorkowej komisji rady miejskiej. Radny Tomasz Łachacz pytał na niej kierownika szczycieńskiego oddziału muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Klaudiusza Woźniaka o plany przeprowadzki muzeum z pomieszczeń ratusza do budynku przy ulicy Kasprowicza.

 

- Wygląda na to, że nic z tego nie będzie – odpowiedział tajemniczo Woźniak. - Przygotowywaliśmy się do tego przeprowadzając między innymi inwentaryzację, czy planowanie nowych wystaw. Ale z tego co wiem sytuacja zmienia się w tej sprawie, jak w kalejdoskopie. Mieliśmy przenieść się do budynku, w którym mieściło się gimnazjum, ale tak się nie stanie. Pytania o szczegóły proszę kierować do dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie pana Piotra Żuchowskiego.

 

Te szczegóły zna jednak też Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

 

- Rzeczywiście, opcja przenosin muzeum upadła definitywnie – mówił do radnych z komisji. - Wiemy, że nasze muzeum ma ciasno dlatego szukamy innych rozwiązań. Być może uda nam się wygospodarować nieco pomieszczeń w samym ratuszu.


 

W trakcie dyskusji wyszła też na jaw informacja, że budynek po byłym gimnazjum nr 1 w Szczytnie ma być sprzedany.

 

- Rzeczywiście, toczą się w tej sprawie rozmowy z Urzędem Marszałkowskim – mówi Mańkowski. - Ale są to wstępne rozmowy – zastrzega. - Decyzja o sprzedaży będzie uzależniona od tego, czy wygasi się tam szkoła, która funkcjonuje.

 

Przypomnijmy, że w tym roku w obiekcie będą uczyły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie. Władze miasta mają jednak nadzieję, że gdy powstanie szkoła sportowa, „filia” trójki przy Kasprowicza samoistnie przestanie być potrzebna.

 

Jak udało się ustalić „Tygodnikowi Szczytno” obiektem jest zainteresowany inwestor, który chciałby przeznaczyć go na cele hotelowe. Podobno jest on też zainteresowany nabyciem sąsiadującej ze szkołą wieży ciśnień wraz z niedokończonym koszmarkiem.Komentarze do artykułu

Pofajdok

niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?

Łukasz

Czy wieża ciśnień też zostanie sprzedana ?

Krajan

A ja jestem wkurzony sytuacją taką, że reprezentacyjny gmach w centrum miasta ma być sprzedany na bliżej nieokreślone cele hotelowe. To jakaś bzdura i to grubą nicią szyta. Adaptacja tego budynku (bo już nie wiem, o którą część chodzi - czy po dawnej 1-nce, czy po tzw. kolegium) na cele związane z muzeum, czy na cele związane z hotelem - to ogromna inwestycja. Jaki inwestor ma taką kasę, żeby \"wypruć\" środek budowli i go adaptować na pokoje hotelowe, kuchnie z zapleczem, restaurację - jedną, albo dwie? Kompletnie odjechane pomysły. Może by jednak tzw. urząd miejski - czy powiatowy - postarał się o inne koncepcje. Np. przeprowadzenie różnych podległych sobie jednostek do tego budynku? Albo samemu częściowo się tam wyprowadzić? To jest budynek, który został zaprojektowany, jako szkoła. Tam są schody, tam są toalety w podziemiach. Niech sobie urzędy podzielą strefy i postawią ścianki - i niech pracują. Niech tylko postarają się o windę. I już. A sala na spotkania i konsultacje z mieszkańcami - aula na poddaszu większa niż sala konferencyjna w mieście i powiecie. A może pomyśleć o wydziale tzw. gospodarki miejskiej, który obejmuje architekturę - ci ludzie tam się kiszą w papierach i maszynach kopiujących. Archiwa tych dokumentów - też. To co nie można tego powoli adaptować na te cele? Trzeba koniecznie sprzedać jakiemuś hochsztaplerowi, który będzie się \"bujał\" z tym przez następne 10 lat?. A boisko? - bardzo dobry parking dla urzędników, którzy \"odciążą\" plac Juranda.

Napisz


Komentarze

 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
  Autor: lik
  2019-11-14 12:57:30
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Komentatorze Masakra. To pruskie władztwo było administratorem terenów o których piszesz. Władztwo owe, jeżeli można tak powiedzieć, polegało na podległości (postawie wasalnej), w stosunku do seniora jakim była Korona Polska reprezentowana przez Króla Polskiego. Wynikało to ze strachu przed zbrojnym wygnaniem pogańskich plemion z tych terenów. W zamian za lenno, pozwolono im funkcjonować. Ci lennicy, nie Jagiełło i nie bitwa pod Grunwaldem, doprowadzili do upadku zakonu krzyżackiego. Bunt mieszczan (Prusinów) w miastach. Potem nastąpił POTOP SZWEDZKI. Prusowie stali się wasalami seniora KORONY SZWEDZKIEJ. Ponownie pozwolono im funkcjonować w zamian za pieniądze, dostarczanie żywności dla armii szwedzkiej. Potem nastąpiły rozbiory Polski i na tym gruncie wyrósł związek Państw Niemieckich i Prusinów w którym stroną dominująca byli Prusowie. Następnie wybuchła 1 wojna światowa. Na podglebiu tej wojny zaczyna odradzać się Polska. Wybucha 2 wojna światowa. Rolę jaką odegrały w tej wojnie Niemcy oraz bojówki NSDAP z naszego terenu znamy. Cel- ponowne utworzenie wielkiej rzeszy. Po jej zakończeniu państwa zwycięskie ( Wielka Brytania, Francja, Rosja, USA) podpisały w 1946 dekret o wymazaniu Prus z mapy. Argumentowały to tym, iż nie ma już nośnika ( ludzi czystej krwi) Prusinów. Zgodnie ustalono też, iż Prusowie będąc sami słabi wewnętrznie i militarnie, przez okres cichego istnienia prowokowały wojny pomiędzy krajami sąsiadów. Także zaodrzańskich Niemców . W ten sposób rozwiązano sprawę niemiecką. Zatem to co napisałeś \"nigdy polskie\", jest określeniem niejasnym mówiąc delikatnie. Przepraszam za tak szybkie przeskoki historyczne :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 11:26:33
 • W Szczytnie powstanie szkoła sportowa
  Ciekawe kto będzie dyrektorem szkoły sportowej. Bo jak będzie pani Afanasjef to powodzenia życzę.
  Autor: jaro
  2019-11-14 10:15:18
 • Ścieżka „po kolei” już otwarta (zdjęcia)
  Tomaszu I :-D Bed Gun
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 10:12:36
 • Nowa radna chce być bardziej otwarta
  Ponieważ tam rządzi Tata i jak on powie tak musi być, ale radna zachowała się bardzo nie w porządku ponieważ tak obiecała współpracować z Sąłtysową,a zachowała się jak nie powiem kto odwołując Sąłtysową która naprawdę bardzo dużo zrobiła,a jest dopiero 7 miesięcy ciekawe kto taki wysłał do Pani radnej list ponieważ naprawdę mieszkańcy nic o tym nie wiedzieli a podpisy które zbierali to nie były na odwołanie sołtysa tylko na zebranie z Panią wójt więc mam taką nadzieję, że wreszcie ktoś z tym porządek zrobi wstyd Pani radna.
  Autor: Odpowiedź dla sebek22
  2019-11-14 08:34:59
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Po co pytać o to burmistrza lepiej Panią zastępcę, burmistrz zważywszy na jego doświadczenie mógłby odpowiedziec na pytania dotyczace sportu lub sportu...
  Autor: Karol
  2019-11-14 08:29:41
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  ...tak, pracownicy obsługi już dostali pisma z propozycją zmniejszenia wymiaru zatrudnienia... lub w ogóle wypowiedzenia. Szkoda tylko, że konserwator, który jest mężem pani wicewójt zostaje na pełnym etacie i to z niezłą pensją. To się nadaje do mediów!
  Autor: Była zwolenniczka wójta
  2019-11-13 19:31:51
 • Policyjne mury pną się do góry (komentarze mieszkańców)
  Niczego to nie zmieni, szkoda tylko na niego pieniędzy. Policjanci w większości będą pełnili służbę w Szczytnie. Komuna wraca. Jeszcze brakuje GS.
  Autor: krajan
  2019-11-13 17:36:33
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  A czemu miałby się Mazurami zajmować wtedy? Toć tu pruskie (krzyżackie) władztwo było od czasów tzw. pogańskich, a nigdy polskie.
  Autor: Masakra
  2019-11-13 12:19:13
 • Trzynasta porażka SKS Szczytno
  Właściwie to sks szczytno już się pożegnał z liga okręgowa. Z 15 porażkami w lidze nie mają szans na utrzymanie. A nie zapowiada się że będzie lepiej.
  Autor: Xyz1995
  2019-11-13 10:03:57