Reklama


Reklama

Brytyjski covid jeszcze nas nie dopadł


Nieprawdą jest, iż... można by zacząć sądową frazą dementi odnośnie do pleniących się pogłosek w naszym powiecie. Nie – nie stwierdzono w Szczytnie zachorowania na tzw. brytyjską odmianę koronawirusa, którą określa się jako znacznie bardziej „zjadliwą” od tej „naszej”, wuhanowej.- Nasze, sanepidowskie laboratorium wojewódzkie podejmuje próby takiego przeprowadzania badań, które określa się mianem sekwencjonowania wirusa – tłumaczy Tomasz Liwartowski, dyrektor szczycieńskiego sanepidu. - Chodzi o to, byśmy na Warmii i Mazurach umieli i mogli określać nie tylko to, czy dana osoba jest zarażona koronawirusem, ale też jakim jego wariantem. By stwierdzić, że laboratorium jest na to gotowe, niezbędne jest przeprowadzenie prób, czyli po prostu – można się o tym przekonać jedynie empirycznie, posiłkując się odpowiednim materiałem badawczym.


Reklama

 

I taki „materiał” został pobrany w Szczytnie u pacjenta, którego okoliczności zachorowania mogły rodzić przypuszczenie, że trafił go właśnie wirus brytyjski. Człowiek ten, wraz z rodziną, przyjechał bowiem z Londynu.

 

- Podkreślam: jest to jedynie przypuszczenie, potencjalna możliwość i dlatego akurat materiał testowy pobrany od tego chorego poddany został rozszerzonemu badaniu, które nie tyle ma potwierdzić wariant występującego u niego wirusa, co wskazać, czy nasze laboratorium jest już gotowe na przeprowadzanie takich pogłębionych testów i analiz – uzupełnia dyrektor sanepidu. - Uzyskane przez nas wyniki pojadą do Krakowa i tam będą podlegały kolejnej analizie, w toku badań, które to wspomniane przeze mnie sekwencjonowanie zapewniają. Dopiero wtedy można będzie, ewentualnie, mówić o tym, czy w naszym powiecie brytyjski wirus się pojawił czy też nie.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wypij, Krassowski, Szumny... czyli Porozumienie buduje się w Szczytnie
  Trzymają z PIS , to tak jak PIS i tyle w temacie. Sama \"dobroć\"

  ha ha


  2021-02-26 11:30:52
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Bardziej by mu pomógł, gdyby znalazł nowy dom dla tego psa niż do schroniska. TO jakby dziecko zabrać z rodziny do domu dziecka.

  GOść


  2021-02-26 10:16:40
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  To jest rozwiązanie problemu? Wysłanie staruszka do schroniska? I jeszcze wójt lansuje się na bohatera. Gratuluję dobrego samopoczucia. Jakby nie można było włożyć minimum wysiłku i znaleźć psiakowi nowy dom.

  Załamana


  2021-02-26 00:46:48
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Największym muzykiem ze Szczytna był Tadzio Machela. To był poeta i prawdziwy artysta

  Tadeusz Machela


  2021-02-25 12:23:32
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Modlimy się o cud uzdrowienia dla Księdza za przyczyną Wandy Boniszewskiej, której proces beatyfiakcyjny właśnie ruszył. Ona ofiarowała swoje cierpienia za kapłanów, miała też dar uzdrawiania i stygmaty. Modlą się za Księdza Siostry od Aniołów, Karmelitanki Bose w Łasinie i my! Kto chce niech do nas dołącza. Kochamy Księdza

  Dagmara


  2021-02-25 08:52:04
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Stosunek do zwierząt bardzo dużo mówi o człowieku.

  Gość


  2021-02-25 08:27:22
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Cudem Bozym jest sama osoba KS. Andrzeja. Jest to człowiek o głębokich pokładach nadziei i i wiary. W swoim życiu nie spotkałem osoby o tak silnym powołaniu i tym że całym sobą wnosi tyle dobra . Miałem 10 lat gdy poznałem Ks. Andrzeja a dziś mam 40 lat. Myślę że Bóg mam co do samej osoby Księdza Andrzeja szczytny plan. Wiara czyni cuda A nadzieja zawsze umiera ostatnia. Polaczmy się w modlitwie.Niech Ksiądz Andrzej poczuje siłę potrzebna by iść dalej i nauczać słowo Boże. Okazmy miłosierdzie i wsparcie jakie jest potrzebne Andrzejowi poslanikowi Boga.

  Marian Lisnianski


  2021-02-25 01:50:35
 • Zaszczepiony sanepid, zachęca do szczepień
  Z chęcią, tylko terminów brak

  Ela


  2021-02-24 20:01:27
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Pan JM przedstawiciel rady gospodarczej, to może mógłby zachować więcej szacunku do samego siebie, bo występy na zdjęciach, filmach i teledyskach z morsami hluby nie przynoszą, zwłaszcza, że często jest tam widoczne przechylanie kubeczków, szklaneczek, z jakimś \"tajemniczym %\" płynem

  WcPicker


  2021-02-24 19:21:20
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Nie znam księdza osobiście. Zazdroszczę takiej wiary i ufności. Nie jeden na miejscu księdza błagał by Boga o cud. Życzę by każdego dnia dobry Pan obdarzał księdza potrzebnymi łaskami, by świadectwo życia przemianiało serca wszystkich którzy towarzyszą księdzu i czytają te słowa. Serdeczne Bóg zapłać.

  Tomek


  2021-02-24 18:11:10