Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Browar z własną warzelnią i pubem już na sylwestra? (zdjęcia)


8,5 mln zł netto – tyle ma kosztować pierwszy etap rewitalizacji browaru w Szczytnie. Część prac już została wykonana. Odrestaurowano 1700 m2 z dostępnych niemal 4,5 tys. metrów. Pomieszczenia czekają na linię warzelniczą i wyposażenie pubu. Kiedy ruszy produkcja piwa Jurand w browarze w Szczytnie? - Termin uzależniony jest od daty opublikowania wyników konkursu na unijną dotację – mówi wprost Jakub Gromek, prezes Mazurskiej Manufaktury, która jest właścicielem zabytkowego browaru.Mazurska Manufaktura alkoholu właściciel browaru w Szczytnie nie zwalnia tempa i robi wszystko, aby przywrócić świetność zabytkowemu obiektowi. Co ciekawe łączy to z rozszerzeniem produkcji oraz innowacyjnością. Właśnie zakończył się remont pomieszczeń, w których ma stanąć linia technologiczna do warzenia piwa Juranda. Wygospodarowano też miejsce na pub. Prace przygotowawcze pochłonęły niemal 2 mln zł. W pomieszczeniach rozprowadzono wszystkie niezbędne media, wykonano podłogowe wylewki. Odkryto piękne zabytkowe mury i sufit.

 

- Wzmocniliśmy też ściany, podłogi, fundamenty – wylicza Jakub Gromek.

 

Liczą na dotację

 

Jednocześnie Mazurska Manufaktura przystąpiła do konkursu na innowacyjność ogłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jeśli uda się pozyskać wsparcie do Szczytna trafi profesjonalna linia warzelnicza, a wraz z nią po latach nieobecności powróci do naszego miasta produkcja piwa Jurand. To marzenie wielu, ale jak widać również nowych właścicieli browaru.

 

Innowacyjność w browarze miałaby polegać na tym, że z produkcji nie będzie żadnego odpadu. - Bo cały odpad z procesu warzenia piwa będziemy przerabiali na batony, lub granulat białkowy i sprzedawali hodowcom trzody chlewnej. Bo jest to bardzo pożywny produkt.

 

Bezodpadowa produkcja

 

Innowację opracował i opisał zespół profesorów.


Reklama

 

- Obronił ją też przed eksportami BGK podczas specjalnych paneli formalnych i merytorycznych – dodaje Gromek.

 

Wyniki konkursu nieco się opóźniają, ale mają być znane do końca listopada tego roku.

 

- Od daty rozstrzygnięcia potrzebujemy sześć miesięcy na realizację naszych pomysłów – mówi Jakub Gormek. - Mowa tu o wprowadzeniu do przygotowanych powierzchni browaru linii technologicznej, uruchomianiu produkcji piwa i innowacji oraz otwarciu pubu.

 

Jest zatem spora szansa, że jeszcze pod koniec tego roku produkcja lub najpóźniej na początku przyszłego napijemy się piwa Jurand z browaru w Szczytnie.

 

Piwo będzie z kasą, a nawet bez

 

Pierwszy etap rewitalizacji ma kosztować 8,5 mln zł netto. Zagospodarowane ma być 1700 m2 z dostępnych niemal 4,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni browaru.

Oczekiwana dotacja znacznie pomogłaby i przyspieszyła inwestycję, ale jak podkreśla Jakub Gromek, nawet jeśli wsparcia browar nie otrzyma, to i tak prace będą szły.

 

- Być może w nieco mniejszym zakresie, bo nie wprowadzimy na przykład innowacyjności, i zamiast kupić linię warzelniczą weźmiemy ją w leasing, ale na pewno produkcję piwa w naszym browarze uruchomimy, tak samo jak pub – zapewnia. - Kiedy? Wszystko zależy od daty ogłoszenia wyników konkursu. Czy dostaniemy wsparcie, czy nie, termin do realizacji naszego przedsięwzięcia jest ten sam. Sześć miesięcy - dodaje.

Reklama

 

Nie tylko Jurand w milionach

 

Jakub Gromek właścicielem browaru w Szczytnie jest od 2016 roku, a od 2019 roku obiekt jest we władaniu Mazurskiej Manufaktury alkoholi, spółki, w której jest prezesem zarządu. To dzięki niemu na rynek wróciła piwna legenda, czyli piwo Jurand. Cieszy się ono coraz większą popularnością.

 

- W sezonie mamy zamówień na 500.000 butelek miesięcznie – mówi Jakub Gromek. - Obecnie współpracujemy tylko z lokalnymi hurtowniami. Nie pokazujemy się też z naszym piwem w dużych sieciach handlowych, choć jest już duże zainteresowanie, ale niestety nasze obecne moce to około 100.000 butelek miesięcznie. Zakład w Szczytnie na start będzie mógł produkować około 3,5 -4 mln butelek rocznie z możliwością szybkiej rozbudowy linii produkcyjnej nawet do 10 mln butelek.

 

Browar w Szczytnie zaangażował się też w produkcję preparatów do zwalczania koronawirusa. W środki dezynfekujące zaopatrzył ponad 2000 podmiotów z Warmii i Mazur.

 

Produkowane są tam też wódki, nalewki, ale browar w Szczytnie jest na liście placówek, które mają prawo rozlewać szkocką whiskey oraz karaibski rum.

 Komentarze do artykułu

Alkoholik

Czy alkohol szkodzi ? Po co inwestowac w cos co szkodzi. Powinno sie to likwidowac zgodnie z logika.

Luk

A dlaczego nikt nie mówi że w pierwszej kolejności ma być otwarty browar w Bydgoszczy który również jest w posiadaniu spółki

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama