Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Bóbr Gminek w Zespole Szkół w Olszynach


Bóbr Gminek nie zmęczył się długą podróżą, aby przybyć do naszej szkoły….bo zszedł tylko dwa piętra niżej z Gminnej Biblioteki. Wspólnie z dziećmi uczestniczył w masie różnych wydarzeń, a każde z nich zostało opisane wierszykiem.
Kiedy nasz gość pojawił się w szkole zbiegły się wszystkie dzieci, aby go powitać. To był dopiero początek naszej znajomości, która pod koniec pobytu przerodziła się w przyjaźń. I tak zaczęła się nasza współpraca. Najpierw zwycięzca konkursu pięknego czytania odwiedził oddział przedszkolny, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami. Bóbr Gminek wspólnie z przedszkolakami z dużym zainteresowaniem wysłuchali bajki, którą przepięknie przeczytał nasz mistrz Bartosz Cichy z klasy III. Ale to nie był koniec czytelniczych atrakcji, bo następnego dnia spotkaliśmy się ze znanymi i lubianymi postaciami z bajek, które porwały nas do wspólnej zabawy. Oczywiście nasz gość nie pozostał w tyle i pląsał razem z nami. Nasi uczniowie od wielu lat biorą udział w programie „Cała Polska czyta dzieciom”, a w tym roku poszerzyliśmy go o program „Z książką przez świat”. Niedługo, bo 24 kwietnia, ponownie odwiedziliśmy bibliotekę. Nasza wizyta związana była ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, który był obchodzony 23 kwietnia. Pani Jola Bogacka poinformowała gości ,dlaczego święto jest ważne i co ma na celu.

Czytanie to nie wszystko, nadszedł czas aby zaczerpnąć świeżego powietrza i pokazać Gminkowi okolicę i pewne niezwykłe miejsce. Tym tajemniczym miejscem było Muzeum Rolnicze, którego opiekunem i założycielem jest sołtys Olszyn Zygmunt Rząp. Zostaliśmy oprowadzeni po tym niezwykłym miejscu. Dzieciaki z klas 0-III zaciekawione słuchały opowieści i anegdot pana Zygmunta. Bóbr Gminek otworzył buzię ze zdziwienia, gdy dowiedział się jakich niezwykłych przedmiotów używali mieszkańcy dawnej wsi. My nie byliśmy tacy zdziwieni, bo często odwiedzamy pana Zygmunta.

Po wycieczce nie daliśmy odpocząć naszemu gościowi. Zaprosiliśmy go na konkurs wiedzy o zdrowiu. Pytania były niezwykle trudne, a nasz gość znał odpowiedzi na niektóre z nich. Laureaci konkursu z klas II-III otrzymali nagrody na apelu podsumowującym Tydzień Kultury Ekologiczno- Zdrowotnej. Wręczono również nagrody tym, którzy wyróżnili się w konkursie plastycznym „Jak dbam o swoje środowisko?” Bóbr Gminek czynnie wspierał dzieci w plastycznej działalności i nawet wiedział jak się segreguje śmieci. Temat ekologii nie jest obcy naszym dzieciom. Przez cały rok zbierają makulaturę i nakrętki. Szczególnie liczba zebranych nakrętek zrobiła na Bobrze duże wrażenie. Z dumą rozsiadł się na górze nakrętek i pozował do zdjęć. Ale to nie koniec tematu ekologii. Nie lubimy gdy inni śmiecą, dlatego wspólnie z naszym gościem wyruszyliśmy w teren, aby posprzątać Warmię i Mazury. Trochę tego było… Gminek był zadowolony, bo też lubi porządek. Dbamy nie tylko o środowisko, ale nie zapominamy też o potrzebujących. Postanowiliśmy wspomóc Roberta Rekosza, który pochodzi ze Szczytna i ze względu na ciężką chorobę potrzebuje pomocy. Przeprowadziliśmy kwestę wśród uczniów i pracowników szkoły. Bóbr przeliczył, że zebraliśmy 207 złotych. Przekazaliśmy je na konto pana Roberta. Bóbr Gminek był wzruszony, że ofiarowaliśmy pieniądze z naszego kieszonkowego. Aby być zdrowym trzeba dużo ćwiczyć. Postanowiliśmy rozruszać Gminka. Wspólnie z uczniami klas I-III brał udział w Gminnym Turnieju Małych Sportowców. Gościliśmy uczniów z czterech szkół. Starał się kibicować wszystkim zawodnikom, ale kciuki trzymał za nas. Wspólnie z dyrektor Grażyną Kacprzyk wręczał puchary, medale i dyplomy.

Ponieważ wielkimi krokami zbliżało się święto majowe, zaprosiliśmy gościa do klasy III i poprosiliśmy, aby wspólnie wykonał kotyliony i flagi biało-czerwone. Byliśmy zdziwieni, że wiedział co oznaczają kolory naszej flagi. Potem z dumą uczestniczył w uroczystej akademii z okazji Święta Konstytucji.


Dobiegł końca czas spędzony w szkole w Olszynach. Jesteśmy pewni, że nasz niezwykły gość dobrze czuł się wśród nas i wyniósł wiele wiedzy i nauczył się wartościowych rzeczy. Nasi uczniowie będą miło wspominali gościa, który był inspiracją dla wielu niezwykłych akcji.

BÓBR GMINEK


1. Wizyta w Muzeum Rolniczym


Pana Rząpa wszyscy znamy,

bo muzeum odwiedzamy.

Eksponatów tutaj wiele

przyszli mali przyjaciele.

 

2. Fundacja p. Roberta Rekosza


Chorym z chęcią pomagamy

i pieniążki im zbieramy.

By wyzdrowieć szybko mogli

wtedy innym by pomogli.


3. Konkurs plastyczny: „Jak dbam o swoje środowisko”


Plastik, papier, szkło, baterie segreguję i sortuję,

aż pojemnik się wysypuje.

Czystym powietrzem oddychamy

i w konkursie plastycznym wygrywamy (i śmieci nie spalamy).


4. Konkurs wiedzy o zdrowiu


Zdrowie to największy skarb,

każdy musi o nie dbać.

Chcesz nieć piękną, gładką buźkę,

to zajadaj jabłko, gruszkę.


5. Gminny Konkurs Małych Sportowców (dwa do wyboru)


Gminny Konkurs dzisiaj mamy

i w sportowców się zamieniamy.

Każdy biega, skacze, rzuca

aby puchar zdobyć i podrzucać.


6. Sprzątamy Warmię i Mazury


Sprzątam Warmię i Mazury

Ekologiem jestem z natury. .

zbieram śmieci tak jak leci

dużo worków, dużo dzieci.


7. Światowy Dzień Książki – 23 IV


Książka swoje święto ma,

tak jak ty, czy także ja.

Praw autorskich przestrzegamy,

z Internetu nie ściągamy.


8. Postaci z bajek


Dziś gości niezwykłych mamy,

chętnie ich przywitamy.

Tygrysek, jeżyk, wilk i zajączek

mile zaskoczą nas na początek.


9. Cała Polska czyta dzieciom „Z książką przez świat”


Lubimy słuchać baśni,

zwłaszcza gdy czytają dorośli.

Każda jakiś morał ma,

chętnie słuchać się go da.

 

10. Konstytucja 3 Maja


3 Maja święto znane

Konstytucję napisano.

Każdy Polak dobrze wie,

że to cenne pismo jest.

 

11. Zakręceni nakrętkami, zbiórka makulatury ( do wyboru)


Nakrętki z plastikowych butelek

pożytku mogą przynieść wiele.

To nic, że trzeba ich tony,

Ale możemy komuś pomóc.


12. Czytanie przedszkolakom – ucz. kl. III Bartosz Cichy


Oto Bartek mistrz czytania

pięknie czyta opowiadania.

Przedszkolaki zasłuchane,

że aż buzie pootwierane.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
  Autor: piłjarz płotkarz
  2019-04-24 17:04:23
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
  Autor: piłkarka
  2019-04-24 16:57:29
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
  Autor: Nowak
  2019-04-24 08:37:01
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
  Autor: Czytelnik_2
  2019-04-23 23:26:51
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:29:07
 • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
  No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:12:44
 • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
  No i w tym mieście nie ma talentów!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 19:04:32
 • Egzaminy mimo strajku
  Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 15:12:16
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
  Autor: Rafał
  2019-04-23 13:21:09
 • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
  To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
  Autor: Karol
  2019-04-23 13:16:24