Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Biurokracja blokuje inwestycje


Wójt i radni ze Świętajna w tym roku będą mieli pełne ręce roboty. W tegoroczny budżet wpisali 30 zadań inwestycyjnych, włodarz gminy zapowiada kolejne. – Jestem przekonany, że uda się zrobić trochę ponad to, co zaplanowaliśmy, ale udałoby się znacznie więcej gdyby nie biurokrac...Wójt i radni ze Świętajna w tym roku będą mieli pełne ręce roboty. W tegoroczny budżet wpisali 30 zadań inwestycyjnych, włodarz gminy zapowiada kolejne. – Jestem przekonany, że uda się zrobić trochę ponad to, co zaplanowaliśmy, ale udałoby się znacznie więcej gdyby nie biurokracja – narzeka.

Wiemy, co urzędnicy i radni będą starali się zrobić w ciągu tego roku. Mowa oczywiście o inwestycjach, a tych jak zapowiadają – nie zabraknie. – Budżet mamy mniejszy niż w roku ubiegłym, ale staraliśmy się dobrze rozdysponować środki – zapewnia wójt Janusz Pabich.

Na inwestycje przeznaczono grubo ponad 9,5 mln, lwia część tych środków pójdzie na poprawę infrastruktury drogowej. Jak zapowiada wójt, w tym roku będzie kontynuowana współpraca gminy i powiatu, co ma zaowocować budową dróg i chodników m.in. w Kolonii, Jerutach i Konradach. Planuje się także modernizację nawierzchni i wyprostowanie drogi ze Świętajna do Kolonii i dalej - do Spychowa oraz budowę wzdłuż niej ścieżki rowerowej. W Spychowie w kierunku ul. Myśliwskiej powstanie obiecywany od lat chodnik. Swoje położenie zmieni też targowisko, które zostanie przeniesione z centrum Świętajna w pobliże blokowiska.

Powód do zadowolenia powinni mieć również uczniowie i ich rodzice oraz strażacy z OSP. Na terenie Zespołu Szkół w ciągu najbliższych lat ma powstać nowoczesna sala gimnastyczna z zapleczem parkingowym, którego tak bardzo brakuje w Spychowie oraz połączona z nią nowa remiza. – Stara jest nie tylko za niska dla większości wozów strażackich, ale również fatalnie położona, co utrudnia szybki wyjazd na akcje – mówi wójt.


Inwestycja szkolna ma być w 70% dofinansowana ze środków ministerstwa sportu.

Na kontynuowanie budowy wodociągu m.in. w Połomi, Kierwiku i Koczku oraz modernizację oczyszczalni ścieków w Spychowie gmina planuje wydać ponad 7,2 mln.

Ostatnią pozycją, co nie znaczy, że mniej ważną jest rekreacja. Zostało zapisane na nią około 500 tys. Za te pieniądze powstaną place zabaw w Jerutkach, Konradach i plac fitness w Świętajnie, który ma służyć nie tylko dzieciom.

Paweł Salamucha

Fot. Paweł Salamucha

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
  Autor: piłjarz płotkarz
  2019-04-24 17:04:23
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
  Autor: piłkarka
  2019-04-24 16:57:29
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
  Autor: Nowak
  2019-04-24 08:37:01
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
  Autor: Czytelnik_2
  2019-04-23 23:26:51
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:29:07
 • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
  No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:12:44
 • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
  No i w tym mieście nie ma talentów!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 19:04:32
 • Egzaminy mimo strajku
  Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 15:12:16
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
  Autor: Rafał
  2019-04-23 13:21:09
 • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
  To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
  Autor: Karol
  2019-04-23 13:16:24