Czwartek, 4 Czerwiec, Imieniny: Christy, Helgi, Karola -

Reklama


Reklama

Bezdomni umierają na naszych oczach


Na terenie Szczytna znajduje się ponad 30 osób bezdomnych. Latem, czy wiosną dają sobie jakoś radę. Jesienią, zimą bywa, że umierają na naszych oczach. Takie przypadki były w ubiegłym i na początku tego roku. - Dziwię się, że w naszym mieście bardziej dba się o zwierzęta, dla których utworzono schronisko, a zapomina się o ludziach, którzy naprawdę potrzebują pomocy – mówi Anna Rybińska, miejska radna. Na ostatniej sesji wnioskowała ona o utworzenie schroniska dla bezdomnych.- Na swoją interpelację dotyczącą utworzenia schroniska otrzymałam odpowiedź, że nie ma takiej potrzeby – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Anna Rybińska. - Nie rozumiem tego, bo przecież na naszych oczach doszło już do kilku tragedii z udziałem bezdomnych. Dwie osoby spaliły się w pustostanie przy Poznańskiej, jedna zamarzła w parku, więc ja się pytam, czy naprawdę nie widać tej potrzeby? W Szczytnie bardziej dba się o zwierzęta, niż ludzi. I naprawdę nie ma dla mnie żadnego znaczenia, że ktoś jest pijany. Bo czy pijany człowiek, to już nie człowiek?

 

 

29 bezdomnych trafiło do schronisk

 

Po słowach radnej Rybińskiej postanowiliśmy nieco dokładniej przyjrzeć się bezdomności w Szczytnie. Hanna Bojarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyznaje, że na ternie miasta jest około 30 osób bezdomnych. Bywa, że jest ich więcej.

 

- Ale nie są to wyłącznie bezdomni ze Szczytna, ale również z gmin ościennych, czy nawet Olsztyna - tłumaczy. - Każdemu bezdomnemu proponujemy pobyt w schronisku, a z kilkoma mamy podpisane umowy, ale zmusić do skorzystania z tej formy pomocy nikogo nie możemy.

 

Jeśli ktoś się zgadza, trafia do Marwałd, Turowa lub Ełku. MOPS opłaca ich pobyt. Tylko w 2018 roku z tej formy pomocy skorzystało 29 osób. W tej chwili w schroniskach przebywa 12 bezdomnych z naszego miasta.

 

 

Szpital, jak izba wytrzeźwień

 

Na co dzień z bezdomnymi mają do czynienia ratownicy medyczni oraz pracownicy szczycieńskiego szpitala.

 

- Co jakiś czas karetki wzywane są do osób pod wpływem upojenia alkoholowego, ktoś zadzwoni, że jakaś osoba leży przy drodze, przy sklepie, w parku - mówi Beata Kostrzewa, dyrektor ZOZ w Szczytnie. - I tak naprawdę nikt, ani policja, ani straż miejska, ani MOPS, nie chce wziąć za nich odpowiedzialności. Trafiają na izbę przyjęć, do szpitala, mimo że tej pomocy medycznej nie potrzebują. To jest naprawdę spory problem dla naszych pacjentów i pracowników. Mówiąc delikatnie ci ludzie są bardzo zaniedbani. Nie jest im potrzebny lekarz, a prysznic, ciepły kąt i posiłek. Trzeba im pomóc, ale izba przyjęć, czy szpital to nie jest to właściwe miejsce. A nie będę ukrywała, że trafiają właśnie do nas. Co ciekawe, niemal zawsze są to te same osoby. Prześpią się, dostaną ubrania i jakieś kanapki od naszych pielęgniarek i znowu wychodzą na ulicę. To nie tak powinna wyglądać ta pomoc.


Reklama

 

 

Kosztowne schronisko

 

Temat utworzenia schroniska dla bezdomnych w Szczytnie podejmowany już był wielokrotnie. Efekt? Żaden.

 

- Problemem nie jest to, że na ternie miasta nie ma schroniska - mówi dyrektor Bojarska. - Bo my, jako MOSP jesteśmy w stanie zapewnić schronienie wszystkim osobom bezdomnym. Mamy podpisane stosowne porozumienia ze schroniskami, które świadczą tego typu usługi. Są to schroniska, które zapewniają wszystkie standardy – to nie może być pokoik, gdzie umieścimy pijanego, bo kto wówczas będzie za niego odpowiadał? Na terenie Szczytna mamy bezdomnych, których stan zdrowia wymaga umieszczenia w schronisku z usługami opiekuńczymi.

 

Koszt utrzymania osoby bezdomnej w schronisku wynosi od 840 zł do 1500 zł miesięcznie.

 

 

Pomoc bywa skuteczna

 

Jak mówią pracownicy MOPS nie każda osoba, która pomieszkuje w parkach, czy ogrodach, pustostanach to osoba bezdomna. - Część z nich ma gdzie mieszkać, mają nawet własne dochody ale wybierają taki sposób życia – mówią. - Trudno im pomóc, bo odrzucają każdą propozycję wsparcia, wyjścia na prostą.

 

W świetle uregulowań prawnych nikogo nie można zmusić do przyjęcia pomocy. Każde działanie odbywa się za zgodą danej osoby. - A my w praktyce spotykamy się z sytuacjami, kiedy osoby bezdomne, według nas wymagają wsparcia, a jednak odmawiają i nawet reagują agresywnie na propozycję pracownika socjalnego - mówi Bojarska. - Takie są realia. Problemem jest alkohol. W każdym schronisku jest zakaz spożywania alkoholu. Mamy przypadki, że osoby najpierw chcą, a potem same opuszczają schronisko, bo nie wytrzymują życia w trzeźwości. I nie ma znaczenia, czy to będzie Szczytno, czy Marwałd. Ale mamy też dwa przypadki, gdzie bezdomnym pomogliśmy wyjść z alkoholizmu, załatwiliśmy stancję, korzystają z naszej pomocy, wsparcia i żyją normalnie.

 

 

Bezdomny to nie człowiek?

Reklama

 

Takie wyjaśnienia nie trafiają do radnej Anny Rybińskiej. - Ale czy to oznacza, że osoba bezdomna, będąca pod wpływem alkoholu ma umrzeć, bo nie można umieścić jej w schronisku - pyta? - Przecież to wciąż człowiek. Gdyby w Szczytnie było jakieś miejsce, gdzie mogłaby trafić, ogrzać się, wytrzeźwieć, zjeść, to może może łatwiej byłoby ją przekonać do wyjścia z nałogu. A tak to taka osoba jest jak ten przysłowiowy kartofel, policja nie wie, co z nią zrobić, MOPS nie może jej pomóc, bo pijana, więc trafia do szpitala, mimo że nie musi. Wytrzeźwieje i z powrotem idzie na bruk. Coś tu jest jednak nie tak.

 

Ile warte ludzkie życie?

 

- Powtarzam raz jeszcze - mówi dyrektor MOPS. - W nagłych przypadkach osoby bezdomne z terenu miasta, będące jednocześnie trzeźwe i w ogólnym dobrym stanie zdrowia mogą uzyskać doraźnie schronienie na terenie miasta Szczytno. W tym celu podejmowane są stosowne działania wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Szczytnie.

 

- A co z osobami potrzebującymi zimą pomocy, ale będącymi pod wpływem alkoholu? – pyta Rybińska. - Mają umrzeć? Bo na razie tak właśnie się dzieje.

 

Pracownicy socjalni mówią, że nawet jeśli w Szczytnie powstałoby pomieszczenie, do którego trafiałby pany bezdomny, to rodzi się wówczas pytanie, kto będzie odpowiadał za życie i zdrowie przebywających tam osób? - Ale to żadne tłumaczenie, bo wynika z niego, że lepiej udać, że problemu nie ma, odwrócić wzrok, pozwolić zamarznąć, czy się spalić, a takie przypadki w Szczytnie już były, wówczas nikt nie będzie odpowiedzialny za ludzką śmierć, tragedię – ripostuje Anna Rybińska. - Dla mnie to skandal i pokazuje, jak przedmiotowo traktuje się ludzie życie.Komentarze do artykułu

Ja

I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.

Ja

Schronisko jest dla osob bezdomnych. Niestety większość z nich nadużywa alkoholu przez co nie będą mogli przebywać w tym miejscu.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2020-01-23 11:37:24

Gazem po oczach w obronie koleżanki

 • Sobota, 2019-11-09 15:54:25

Tie-break położył naszych siatkarzy

 • Niedziela, 2019-09-29 16:07:38

Kolejne trofea naszych łuczników

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Żartowniś z niego rybacy 9 a wędkarze 15 kg widziałem jak stawiają tam siaty co 20m w poprzek jeziora i tak kilka rzędów koło siebie żeby co nic nie spier.....o(j .kiersztanowo),już tam nie łapie bo studnia,bezrybie totalne

  Nicram1222


  2020-06-03 17:47:16
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Tak o kłamstwo sam widziałem na własne oczy jak rybacy łowio w tarło szczupaki i wrzucano do skrzynek nie do wytarcia i też one ryby wiosno w tarło kedyś tak nie było a jak były nie wymiarowe do wyrzucali śnięte do wody i niech nie oszukuje tak jest co roku na .jedzorze Leleskim

  Piotr polak


  2020-06-03 14:45:49
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Uderz w stół, a nożyce się zawsze odezwą.

  Śmieszek do Mieszkańca


  2020-06-03 13:45:58
 • 30 lat Samorządu Miejskiego w Szczytnie (wideo)
  No obejrzałem. Przykro pisać, ale szału nie ma. A wręcz nie ma czym się chwalić :( Najwięcej chyba o obiektach sportowych (ciekawe dlaczego?), trochę o oświacie, nieco o ulicach. I ciągłe podczepianie się pod tzw. Port Lotniczy, który wiemy jak intensywnie funkcjonuje i... co z niego nasz samorząd i mieszkańcy mają? Nawet porządna droga do Olsztyna nie powstała. Mdłe to wszystko, bez konkretów. Oceniam, że żaden z wymienionych włodarzy nie ma na koncie jakiejś sensownej inwestycji. A korki przy opuszczonych szlabanach i obraz wieży ciśnień z dostawką chyba najlepiej wkomponowują się w 30 lat udanej samorządności w naszym mieście. I zapowiada się takie sobie dalsze trwanie.

  taki sobie obywatel


  2020-06-03 12:47:28
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Wszyscy na łeb na szyję się tam budowali....aż żal było patrzeć

  Niko


  2020-06-03 10:14:07
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Śmieszek, jak Ty jesteś taki idealny to dlaczego nie zostaniesz Burmistrzem, a może nawet Posłem lub Premierem...?

  Mieszkaniec


  2020-06-02 21:44:25
 • Pływający dom stanie się atrakcją powiatu?
  I na noc trzeba spłynąć do brzegu. Na śródlądziu nie pływa się w porze nocnej. Ale pomysł fajny. Trzymamy kciuki żeby się powiodło przedsięwzięcie.

  Jarek


  2020-06-02 15:09:29
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-06-02 07:46:37
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Rada Miejska Miasta Szczytno zaprosiła do dyskusji o stanie miasta 15 mieszkańców, którzy wg ustawy mieli uzyskać 50 podpisów od swoich współobywateli, aby w tej debacie móc uczestniczyć. Tragifarsa. Na sali obrad wszyscy radni. Gdzie mieliby się zmieścić wg rygorów sanitarnych ci wybrańcy w liczbie 15? Oglądałem tę - jak to się obecnie mówi \"ekstraordynaryjną\" sesję (rzadko w ogóle to robię i cieszę się z tego). Elokwencja prezydium rady - na poziomie licealistów ze stresem przed tablicą. Radna Kosakowska - nauczyciela - która mówi tylko, że jej się wydaje, albo , że jest wszystko \"jak by\". Radna Boczar też raczej \"niewymowna\". Żadna z tych Pań nie sformułowała jasno żadnej myśli. Złote medale mogę przyznać jedynie Seniorce Ewie Czerw, która usiłowała opanować chaos intelektualny oraz Annie Rybińskiej, która - nie zagłębiając się w erystykę po prostu zadawała proste pytania. Zauważę tutaj też specyficzną dykcję Panów Łachacza, Myślaka, Kiersikowskiego, nad którą powinni popracować - bo to wstyd. Pomijam to, iż niektórzy radni - zamiast wyrazić swoje opinie - wyczytywali (z błędami i bez odpowiedniej wymowy, z użyciem słów nieadekwatnych) wcześniej przygotowane elaboraty. Żenada

  Śmieszek


  2020-06-02 00:39:56
 • Dozór policyjny za stalking
  Chory człowiek nie może się powstrzymać od alkoholu,trzeba było go skierować na przymusowe leczenie.

  Abstynent


  2020-06-01 22:34:26