Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Bezdomni umierają na naszych oczach


Na terenie Szczytna znajduje się ponad 30 osób bezdomnych. Latem, czy wiosną dają sobie jakoś radę. Jesienią, zimą bywa, że umierają na naszych oczach. Takie przypadki były w ubiegłym i na początku tego roku. - Dziwię się, że w naszym mieście bardziej dba się o zwierzęta, dla których utworzono schronisko, a zapomina się o ludziach, którzy naprawdę potrzebują pomocy – mówi Anna Rybińska, miejska radna. Na ostatniej sesji wnioskowała ona o utworzenie schroniska dla bezdomnych.- Na swoją interpelację dotyczącą utworzenia schroniska otrzymałam odpowiedź, że nie ma takiej potrzeby – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Anna Rybińska. - Nie rozumiem tego, bo przecież na naszych oczach doszło już do kilku tragedii z udziałem bezdomnych. Dwie osoby spaliły się w pustostanie przy Poznańskiej, jedna zamarzła w parku, więc ja się pytam, czy naprawdę nie widać tej potrzeby? W Szczytnie bardziej dba się o zwierzęta, niż ludzi. I naprawdę nie ma dla mnie żadnego znaczenia, że ktoś jest pijany. Bo czy pijany człowiek, to już nie człowiek?

 

 

29 bezdomnych trafiło do schronisk

 

Po słowach radnej Rybińskiej postanowiliśmy nieco dokładniej przyjrzeć się bezdomności w Szczytnie. Hanna Bojarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyznaje, że na ternie miasta jest około 30 osób bezdomnych. Bywa, że jest ich więcej.

 

- Ale nie są to wyłącznie bezdomni ze Szczytna, ale również z gmin ościennych, czy nawet Olsztyna - tłumaczy. - Każdemu bezdomnemu proponujemy pobyt w schronisku, a z kilkoma mamy podpisane umowy, ale zmusić do skorzystania z tej formy pomocy nikogo nie możemy.

 

Jeśli ktoś się zgadza, trafia do Marwałd, Turowa lub Ełku. MOPS opłaca ich pobyt. Tylko w 2018 roku z tej formy pomocy skorzystało 29 osób. W tej chwili w schroniskach przebywa 12 bezdomnych z naszego miasta.

 

 

Szpital, jak izba wytrzeźwień

 

Na co dzień z bezdomnymi mają do czynienia ratownicy medyczni oraz pracownicy szczycieńskiego szpitala.

 

- Co jakiś czas karetki wzywane są do osób pod wpływem upojenia alkoholowego, ktoś zadzwoni, że jakaś osoba leży przy drodze, przy sklepie, w parku - mówi Beata Kostrzewa, dyrektor ZOZ w Szczytnie. - I tak naprawdę nikt, ani policja, ani straż miejska, ani MOPS, nie chce wziąć za nich odpowiedzialności. Trafiają na izbę przyjęć, do szpitala, mimo że tej pomocy medycznej nie potrzebują. To jest naprawdę spory problem dla naszych pacjentów i pracowników. Mówiąc delikatnie ci ludzie są bardzo zaniedbani. Nie jest im potrzebny lekarz, a prysznic, ciepły kąt i posiłek. Trzeba im pomóc, ale izba przyjęć, czy szpital to nie jest to właściwe miejsce. A nie będę ukrywała, że trafiają właśnie do nas. Co ciekawe, niemal zawsze są to te same osoby. Prześpią się, dostaną ubrania i jakieś kanapki od naszych pielęgniarek i znowu wychodzą na ulicę. To nie tak powinna wyglądać ta pomoc.

 

 

Kosztowne schronisko

 

Temat utworzenia schroniska dla bezdomnych w Szczytnie podejmowany już był wielokrotnie. Efekt? Żaden.

 

- Problemem nie jest to, że na ternie miasta nie ma schroniska - mówi dyrektor Bojarska. - Bo my, jako MOSP jesteśmy w stanie zapewnić schronienie wszystkim osobom bezdomnym. Mamy podpisane stosowne porozumienia ze schroniskami, które świadczą tego typu usługi. Są to schroniska, które zapewniają wszystkie standardy – to nie może być pokoik, gdzie umieścimy pijanego, bo kto wówczas będzie za niego odpowiadał? Na terenie Szczytna mamy bezdomnych, których stan zdrowia wymaga umieszczenia w schronisku z usługami opiekuńczymi.


 

Koszt utrzymania osoby bezdomnej w schronisku wynosi od 840 zł do 1500 zł miesięcznie.

 

 

Pomoc bywa skuteczna

 

Jak mówią pracownicy MOPS nie każda osoba, która pomieszkuje w parkach, czy ogrodach, pustostanach to osoba bezdomna. - Część z nich ma gdzie mieszkać, mają nawet własne dochody ale wybierają taki sposób życia – mówią. - Trudno im pomóc, bo odrzucają każdą propozycję wsparcia, wyjścia na prostą.

 

W świetle uregulowań prawnych nikogo nie można zmusić do przyjęcia pomocy. Każde działanie odbywa się za zgodą danej osoby. - A my w praktyce spotykamy się z sytuacjami, kiedy osoby bezdomne, według nas wymagają wsparcia, a jednak odmawiają i nawet reagują agresywnie na propozycję pracownika socjalnego - mówi Bojarska. - Takie są realia. Problemem jest alkohol. W każdym schronisku jest zakaz spożywania alkoholu. Mamy przypadki, że osoby najpierw chcą, a potem same opuszczają schronisko, bo nie wytrzymują życia w trzeźwości. I nie ma znaczenia, czy to będzie Szczytno, czy Marwałd. Ale mamy też dwa przypadki, gdzie bezdomnym pomogliśmy wyjść z alkoholizmu, załatwiliśmy stancję, korzystają z naszej pomocy, wsparcia i żyją normalnie.

 

 

Bezdomny to nie człowiek?

 

Takie wyjaśnienia nie trafiają do radnej Anny Rybińskiej. - Ale czy to oznacza, że osoba bezdomna, będąca pod wpływem alkoholu ma umrzeć, bo nie można umieścić jej w schronisku - pyta? - Przecież to wciąż człowiek. Gdyby w Szczytnie było jakieś miejsce, gdzie mogłaby trafić, ogrzać się, wytrzeźwieć, zjeść, to może może łatwiej byłoby ją przekonać do wyjścia z nałogu. A tak to taka osoba jest jak ten przysłowiowy kartofel, policja nie wie, co z nią zrobić, MOPS nie może jej pomóc, bo pijana, więc trafia do szpitala, mimo że nie musi. Wytrzeźwieje i z powrotem idzie na bruk. Coś tu jest jednak nie tak.

 

Ile warte ludzkie życie?

 

- Powtarzam raz jeszcze - mówi dyrektor MOPS. - W nagłych przypadkach osoby bezdomne z terenu miasta, będące jednocześnie trzeźwe i w ogólnym dobrym stanie zdrowia mogą uzyskać doraźnie schronienie na terenie miasta Szczytno. W tym celu podejmowane są stosowne działania wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Szczytnie.

 

- A co z osobami potrzebującymi zimą pomocy, ale będącymi pod wpływem alkoholu? – pyta Rybińska. - Mają umrzeć? Bo na razie tak właśnie się dzieje.

 

Pracownicy socjalni mówią, że nawet jeśli w Szczytnie powstałoby pomieszczenie, do którego trafiałby pany bezdomny, to rodzi się wówczas pytanie, kto będzie odpowiadał za życie i zdrowie przebywających tam osób? - Ale to żadne tłumaczenie, bo wynika z niego, że lepiej udać, że problemu nie ma, odwrócić wzrok, pozwolić zamarznąć, czy się spalić, a takie przypadki w Szczytnie już były, wówczas nikt nie będzie odpowiedzialny za ludzką śmierć, tragedię – ripostuje Anna Rybińska. - Dla mnie to skandal i pokazuje, jak przedmiotowo traktuje się ludzie życie.Komentarze do artykułu

Ja

I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.

Ja

Schronisko jest dla osob bezdomnych. Niestety większość z nich nadużywa alkoholu przez co nie będą mogli przebywać w tym miejscu.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50