Reklama


Reklama

Bezdomni, kto i jak im pomoże?


Do naszej redakcji wciąż docierają sygnały o bezdomnych mieszkańcach Szczytna. Pani Ewa pisała, że gromadzą się na ulicy Andersa. Podobny sygnał wraz ze zdjęciem otrzymaliśmy od pani Emilii. Bezdomny spał na wycieraczce przed wejściem do jej bloku. Bezdomni od lat stanowią kłopot, z którym nikt nie potrafi się do końca uporać. - A to dlatego, że sprawa jest bardzo złożona – wyjaśnia Hanna Bojarska, dyrektor MOPS w Szczytnie. - Takim osobom możemy jedynie proponować noclegownie, czy schroniska, ale nie możemy ich zmusić do skorzystania z takiej formy pomocy.Aktualnie, według statystyk Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w Szczytnie w jest 15 bezdomnych. W całym powiecie szczycieńskim szacuje się, że takich osób może być nawet 30.

 

W listach do naszej redakcji Czytelnicy skarżą się, że policja nie reaguje na sygnały o osobach bezdomnych. - Gdzie mam zgłosić to, bo naprawdę nie jest to fajna sytuacja, gdy wracam do domu, a na wycieraczce leży pijany bezdomny – napisała do nas pani Emilia. - Jaka służba jest za to odpowiedzialna?

 

Problem bezdomności trwa od lat. Wydaje się nierozwiązywalny, a prowadzi do tragedii. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Szczytnie doszło do pożarów w pustostanach, w których osoby bezdomne poniosły śmierć.

 

Służby niechętne

 

I tu pojawia się właśnie największy kłopot, bo każda ze służb nieoficjalnie próbuje temat bezdomnych od siebie oddalić. Policjanci twierdzą, że nie są od tego i że nie bardzo mają gdzie takich osób umieszczać. Podobnie pogotowie ratunkowe. Pozostają ośrodki pomocy społecznej, na których ciąży ustawowy obowiązek zapewnienia wsparcia takim osobom.

 

- Ale tak naprawdę, jeśli osoba bezdomna nie chce tej pomocy, to nikt jej nie pomoże – mówi nam jeden z ratowników. - Owszem policja, pogotowie, czy straż miejska zgarnie taką osobę z ulicy, delikwent trafi do szpitala, wytrzeźwieje, może trochę się ogarnie, ale za chwilę znowu ląduje na ulicy. To jest indywidualny wybór tego człowieka. Bywa, że tę samą osobę w ciągu tygodnia kilka razy zabieramy z ulicy. Mieszkańcy reagują, i dobrze, ale bez systemowych rozwiązań nic nie zdziałamy.

 

Część korzysta z pomocy

 

- Robimy wszystko, aby takim osobom pomóc i po części nam się to jednak udaje – przyznaje Hanna Bojarska, dyrektor MOSP w Szczytnie. - 11 osób wyraziło zgodę na skierowanie ich do schronisk i tam się znajdują. Są bezpieczni. Cztery inne, mimo naszych starań, wciąż odmawiają. Bezdomny z ulicy Andersa, o którym pisaliście, wyraził w końcu zgodę i trafił do schroniska. Ale przyznam, że były to długotrwałe negocjacje.

 

Szczycieński MOPS ma podpisane umowy z czterema takimi ośrodkami, które specjalizują się w pomocy bezdomnym, którzy jednak bezwzględnie muszą spełnić dwa warunki. Pierwszy – to dobrowolność pobytu w takiej placówce, drugi – zachowanie trzeźwości. Często ten drugi warunek jest nie do zaakceptowania przez bezdomnych.


Reklama

 

112 powinien pomóc

 

Jak twierdzą pracownicy socjalni najczęstszym powodem bezdomności jest właśnie choroba alkoholowa. Za pobyt w schroniskach płacą sami bezdomni, jeśli posiadają jakieś dochody, jeśli kwota jest za mała lub tych dochodów nie ma koszty pokrywa ośrodek pomocy społecznej.

 

Teraz dodatkowo niesienie pomocy bezdomnym utrudnia pandemia koronawirusa.

 

- Zgodnie z wytycznymi z ministerstwa, gdy osoba bezdomna, która przebywa w przestrzeni publicznej, ma objawy chorobowe, to bezwzględnie trzeba zadzwonić pod numer 112 i czekać na przyjazd zespołu medycznego – mówi dyrektor Bojarska. - W innych przypadkach należy powiadomić straż miejską bądź policję. Te służby z nami się skontaktują i będziemy próbowali pomóc takiej osobie. Noclegowni dla osób bezdomnych w Szczytnie nie ma, ale będziemy namawiać takie osoby na skorzystania ze schronisk, z którymi mamy podpisane umowy. Działa też w naszym województwie specjalna infolinia dla osób bezdomnych - 800 165 320. Tam też mogą szukać pomocy.

 

 

 

 

Sierżant Izabela Cyganiuk,

rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie

 

Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych. W jaki sposób policja może pomóc takim osobom?

 

W trosce o bezpieczeństwo osób bezdomnych dzielnicowi podjęli już czynności mające na celu rozpoznanie miejsc publicznych w podległych sobie rejonach służbowych, gdzie najczęściej dochodzi do gromadzenia się tych osób. Informacja ta została przekazana też pracownikom socjalnym, jak i funkcjonariuszom Straży Miejskiej.

Nasi dzielnicowi nawiązali też współpracę z terenowymi ośrodkami pomocy społecznej w celu uzyskania danych kontaktowych do osób tj. pracowników socjalnych, z którymi mundurowi będą mogli skontaktować się całodobowo w przypadku ujawnienia trzeźwej osoby bezdomnej, aby udzielona została jej odpowiednia pomoc.

 

 

Kto odpowiada za udzielnie schronienia osobom bezdomnym?

 

Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do zadań własnych gminy należy udzielania schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym. Zgodnie z art. 48 a ust 1. i ust 4 tejże ustawy, udzielenie schronienia następuje poprzez przyznanie tymczasowego miejsca w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych bądź w ogrzewalni.

Reklama

Policjanci, na co dzień pełniący służbę na terenie miasta, wyposażeni są również w oświadczenia dla osób bezdomnych, które zawierają informację, gdzie taka osoba może szukać pomocy. Na stronie internetowej KPP Szczytno umieszczono informację o bezpłatnej, działającej całodobowo infolinii dla osób bezdomnych. Przypominamy również, że od 1 listopada br. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną, całodobową infolinię dla osób bezdomnych. Pond numerem 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informację na temat schronisk, noclegowni oraz ogrzewalni położonych na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Taką informację również szczycieńscy policjanci każdorazowo przekazują wraz z numerem infolinii osobom, wobec których podejmują interwencje bądź mają z nimi kontakt. O podjętych działaniach w stosunku do osób bezdomnych szczycieńscy funkcjonariusze każdorazowo informować będą pracowników socjalnych, którzy w zakresie posiadanych uprawnień i możliwości oferować będą tym osobom pomoc.

Należy nadmienić również, że w ramach posiadanych kompetencji i uprawnień funkcjonariusze Policji mogą interweniować w stosunku do osób bezdomnych bądź nieporadnych życiowo w sytuacji, gdy dochodzi do popełniania przez nich czynu zabronionego bądź znajdują się w sytuacji, która może zagrażać ich życiu lub zdrowiu. W takich właśnie przypadkach nietrzeźwa osoba bezdomna może zostać doprowadzona do Policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych i spędzić tam noc, do czasu wytrzeźwienia.

Korzystając z okazji szczycieńscy funkcjonariusze apelują do mieszkańców o każdorazowe przekazywanie informacji o osobach bezdomnych, których stan wskazuje na to, że mogą znajdować się one w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. Nie bądźmy obojętni! Jeden telefon może uratować ludzkie życie! Przypominamy też, że zgłoszenie takie można nanieść za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeśli widzisz, że w Twojej okolicy notorycznie dzieją się coś niepokojącego, zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z nr alarmowego 112.

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Dziadek Mróz.

Chyba tylko matka Natura.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Półtora roku za kolegę
  Co to jest za kara ??? za zabicie człowieka !!! złodziejaszek ze sklepu jak zasunie konserwę dostaje większy wyrok. Popaprany kraj.

  ali


  2021-01-27 15:30:19
 • Jak pani Eugenia uratowała łabędzia
  Wspaniała kobieta. A o indolencji urzędników wszelkich szczebli to już się nawet pisać nie chce. Praca na zasadzie 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego. Znajdą milion argumentów na to , że nie mogli postąpić inaczej, a zabrakło po prostu empatii.

  dr


  2021-01-27 14:51:55
 • Stara Gwardia nie rdzewieje...
  Niestety z powodu Corona Wirusa nie doszlo do naszego spotkania w czerwcu 2020, zostalo ono przelozone na rok 2021 , aczkolwiek z tego samego powodu stoi ono pod znakiem zapytania. Czekamy do konca maja aby podjac ostateczna decyzje. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych Krzysztof Żelaskowski

  Krzysztof Żelaskowski


  2021-01-27 13:17:00
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  A co ma do zaoferowania dla miasta PIS czy PSL. Pierwszy jest wszystkiemu przeciw a drugi raz za a za chwilę przeciw. Dzieciaki, nie dostali chyba cukierków i się popłakali. A najgłośniej to chyba ten malutki .

  ryk


  2021-01-27 07:33:40
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Trudno się czyta te wpisy. ktoś kto ma trochę pojęcia wie że wszystkie wydatki są na komisjach uzgadniane, na tej podsdtawie tworzona jest dokumentacja za którą miasto płaci, a potem radni się wycofują bo pewnie chcą ugrać coś dla siebie (nie mieszkańców) ale za ich kompetencje płacimy wszyscy. Zobaczcie projekty z poprzedniej kadencji (2 mln) w błoto. Teraz dzieje się to samo, a robią to ci sami radni. Mają nas wszystkich gdzieś liczą się tylko oni.

  kol


  2021-01-27 06:41:11
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  wyroki wykonywane na komunistach w Szczytnie były słuszne

  Seneka


  2021-01-26 22:25:20
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  Milicjant Rzepka zginął za denuncjowanie swoich kolegow z AK

  Seneka


  2021-01-26 22:22:23
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  W tym (burdelu) na samym szczycie jest jeszcze większy pożar, więc szybko biegnij i go gaś strażaku!

  Do Mol


  2021-01-26 17:15:44
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taka sobie Aneczko (zwracam uwagę na to, iż piszę Cię z dużej bukwy). Jeśli jesteś bojownikiem strony Rybińskiej, Łachacza i Kiersikowskiego - to trudno. Zapewne nic nie odwiedzie Cię od ich obrony.Ale Aneczko - zwróć uwagę na to, że wymieniłem osoby, które od lat - podobnie jak p. Boczar - są wybierani do Rady Miejskiej. Furczak - to nowicjusz. Zastanów się co twoim zdanie ci \"inni\" z dużym stażem radnych - zrobili dla miasta? Nie chce mi się już wieszać psów na Górskiej. Ale jednak muszę to powtórzyć - nic nie zrobiła dla miasta mając 16 lat na funkcji wice - a potem burmistrza miasta.


  2021-01-26 16:47:38
 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04