Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Bezdomni, kto i jak im pomoże?


Do naszej redakcji wciąż docierają sygnały o bezdomnych mieszkańcach Szczytna. Pani Ewa pisała, że gromadzą się na ulicy Andersa. Podobny sygnał wraz ze zdjęciem otrzymaliśmy od pani Emilii. Bezdomny spał na wycieraczce przed wejściem do jej bloku. Bezdomni od lat stanowią kłopot, z którym nikt nie potrafi się do końca uporać. - A to dlatego, że sprawa jest bardzo złożona – wyjaśnia Hanna Bojarska, dyrektor MOPS w Szczytnie. - Takim osobom możemy jedynie proponować noclegownie, czy schroniska, ale nie możemy ich zmusić do skorzystania z takiej formy pomocy.


  • Data:

Aktualnie, według statystyk Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w Szczytnie w jest 15 bezdomnych. W całym powiecie szczycieńskim szacuje się, że takich osób może być nawet 30.

 

W listach do naszej redakcji Czytelnicy skarżą się, że policja nie reaguje na sygnały o osobach bezdomnych. - Gdzie mam zgłosić to, bo naprawdę nie jest to fajna sytuacja, gdy wracam do domu, a na wycieraczce leży pijany bezdomny – napisała do nas pani Emilia. - Jaka służba jest za to odpowiedzialna?

 

Problem bezdomności trwa od lat. Wydaje się nierozwiązywalny, a prowadzi do tragedii. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Szczytnie doszło do pożarów w pustostanach, w których osoby bezdomne poniosły śmierć.

 

Służby niechętne

 

I tu pojawia się właśnie największy kłopot, bo każda ze służb nieoficjalnie próbuje temat bezdomnych od siebie oddalić. Policjanci twierdzą, że nie są od tego i że nie bardzo mają gdzie takich osób umieszczać. Podobnie pogotowie ratunkowe. Pozostają ośrodki pomocy społecznej, na których ciąży ustawowy obowiązek zapewnienia wsparcia takim osobom.

 

- Ale tak naprawdę, jeśli osoba bezdomna nie chce tej pomocy, to nikt jej nie pomoże – mówi nam jeden z ratowników. - Owszem policja, pogotowie, czy straż miejska zgarnie taką osobę z ulicy, delikwent trafi do szpitala, wytrzeźwieje, może trochę się ogarnie, ale za chwilę znowu ląduje na ulicy. To jest indywidualny wybór tego człowieka. Bywa, że tę samą osobę w ciągu tygodnia kilka razy zabieramy z ulicy. Mieszkańcy reagują, i dobrze, ale bez systemowych rozwiązań nic nie zdziałamy.

 

Część korzysta z pomocy

 

- Robimy wszystko, aby takim osobom pomóc i po części nam się to jednak udaje – przyznaje Hanna Bojarska, dyrektor MOSP w Szczytnie. - 11 osób wyraziło zgodę na skierowanie ich do schronisk i tam się znajdują. Są bezpieczni. Cztery inne, mimo naszych starań, wciąż odmawiają. Bezdomny z ulicy Andersa, o którym pisaliście, wyraził w końcu zgodę i trafił do schroniska. Ale przyznam, że były to długotrwałe negocjacje.

 

Szczycieński MOPS ma podpisane umowy z czterema takimi ośrodkami, które specjalizują się w pomocy bezdomnym, którzy jednak bezwzględnie muszą spełnić dwa warunki. Pierwszy – to dobrowolność pobytu w takiej placówce, drugi – zachowanie trzeźwości. Często ten drugi warunek jest nie do zaakceptowania przez bezdomnych.


Reklama

 

112 powinien pomóc

 

Jak twierdzą pracownicy socjalni najczęstszym powodem bezdomności jest właśnie choroba alkoholowa. Za pobyt w schroniskach płacą sami bezdomni, jeśli posiadają jakieś dochody, jeśli kwota jest za mała lub tych dochodów nie ma koszty pokrywa ośrodek pomocy społecznej.

 

Teraz dodatkowo niesienie pomocy bezdomnym utrudnia pandemia koronawirusa.

 

- Zgodnie z wytycznymi z ministerstwa, gdy osoba bezdomna, która przebywa w przestrzeni publicznej, ma objawy chorobowe, to bezwzględnie trzeba zadzwonić pod numer 112 i czekać na przyjazd zespołu medycznego – mówi dyrektor Bojarska. - W innych przypadkach należy powiadomić straż miejską bądź policję. Te służby z nami się skontaktują i będziemy próbowali pomóc takiej osobie. Noclegowni dla osób bezdomnych w Szczytnie nie ma, ale będziemy namawiać takie osoby na skorzystania ze schronisk, z którymi mamy podpisane umowy. Działa też w naszym województwie specjalna infolinia dla osób bezdomnych - 800 165 320. Tam też mogą szukać pomocy.

 

 

 

 

Sierżant Izabela Cyganiuk,

rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie

 

Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych. W jaki sposób policja może pomóc takim osobom?

 

W trosce o bezpieczeństwo osób bezdomnych dzielnicowi podjęli już czynności mające na celu rozpoznanie miejsc publicznych w podległych sobie rejonach służbowych, gdzie najczęściej dochodzi do gromadzenia się tych osób. Informacja ta została przekazana też pracownikom socjalnym, jak i funkcjonariuszom Straży Miejskiej.

Nasi dzielnicowi nawiązali też współpracę z terenowymi ośrodkami pomocy społecznej w celu uzyskania danych kontaktowych do osób tj. pracowników socjalnych, z którymi mundurowi będą mogli skontaktować się całodobowo w przypadku ujawnienia trzeźwej osoby bezdomnej, aby udzielona została jej odpowiednia pomoc.

 

 

Kto odpowiada za udzielnie schronienia osobom bezdomnym?

 

Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do zadań własnych gminy należy udzielania schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym. Zgodnie z art. 48 a ust 1. i ust 4 tejże ustawy, udzielenie schronienia następuje poprzez przyznanie tymczasowego miejsca w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych bądź w ogrzewalni.

Reklama

Policjanci, na co dzień pełniący służbę na terenie miasta, wyposażeni są również w oświadczenia dla osób bezdomnych, które zawierają informację, gdzie taka osoba może szukać pomocy. Na stronie internetowej KPP Szczytno umieszczono informację o bezpłatnej, działającej całodobowo infolinii dla osób bezdomnych. Przypominamy również, że od 1 listopada br. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną, całodobową infolinię dla osób bezdomnych. Pond numerem 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informację na temat schronisk, noclegowni oraz ogrzewalni położonych na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Taką informację również szczycieńscy policjanci każdorazowo przekazują wraz z numerem infolinii osobom, wobec których podejmują interwencje bądź mają z nimi kontakt. O podjętych działaniach w stosunku do osób bezdomnych szczycieńscy funkcjonariusze każdorazowo informować będą pracowników socjalnych, którzy w zakresie posiadanych uprawnień i możliwości oferować będą tym osobom pomoc.

Należy nadmienić również, że w ramach posiadanych kompetencji i uprawnień funkcjonariusze Policji mogą interweniować w stosunku do osób bezdomnych bądź nieporadnych życiowo w sytuacji, gdy dochodzi do popełniania przez nich czynu zabronionego bądź znajdują się w sytuacji, która może zagrażać ich życiu lub zdrowiu. W takich właśnie przypadkach nietrzeźwa osoba bezdomna może zostać doprowadzona do Policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych i spędzić tam noc, do czasu wytrzeźwienia.

Korzystając z okazji szczycieńscy funkcjonariusze apelują do mieszkańców o każdorazowe przekazywanie informacji o osobach bezdomnych, których stan wskazuje na to, że mogą znajdować się one w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. Nie bądźmy obojętni! Jeden telefon może uratować ludzkie życie! Przypominamy też, że zgłoszenie takie można nanieść za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeśli widzisz, że w Twojej okolicy notorycznie dzieją się coś niepokojącego, zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z nr alarmowego 112.

 

 

 

 



Komentarze do artykułu

Dziadek Mróz.

Chyba tylko matka Natura.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama