Piątek, 24 Styczeń, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Bez strachu na zebrze z lampami wertykalnymi?


Zbigniew Orzoł, miejski radny domaga się zwiększenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Szczytnie. Chce, aby władze miasta zamontowały tam nowoczesne oświetlenie.Radny sugeruje, aby na przejściach pojawiły się lampy wertykalne.

 

- Takie oświetlenia stanowią bardzo nowoczesną formę doświetlenia tarcz przejść dla pieszych – mówił na sesji, na której zgłosił swoją interpelację Zbigniew Orzoł. - Warunkiem koniecznym dla zapewnienia widoczności osób na jezdni jest wygenerowanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego a tłem, czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne, jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne. Osiąga się to dzięki instalacji lamp świecących pod kątem bezpośrednio na przejście i jego najbliższe otoczenie.

 

 

 


Reklama

Dzięki lampom wertykalnym kierowca dostrzeże pieszego wcześnie i ma czas na odpowiednią reakcję.

To, że miejskie przejścia dla pieszych są niebezpieczne potwierdzają policyjne statystyki. Tylko tej jesienie na przejściach lub w ich bliskim sąsiedztwie doszło do kilkunastu potrąceń pieszych.

 

 

- Jesienne warunki mocno ograniczają widoczność na drodze – przyznaje Mateusz Kowalczyk, kierowca. - Deszcz, szybko zapadający zmrok, częsta mgła i piesi bez odblasków to rzeczywiście koszmar. Nawet gdy są tuż przy pasach bywa, że ich nie widać. Oni doskonale widzą nadjeżdżające auto, ale kierowca nie zawsze. Brak wyobraźni pieszych, kierowców może doprowadzić do tragedii.

Reklama

 

 

I niestety często doprowadza.

 

- Przekonałem się o tym na własnej skórze, a właściwie moja żona się o tym przekonała – mówił na sesji radny Orzoł. - Pod koniec ubiegłego roku uległa koszmarnemu wypadkowi, właśnie na przejściu dla pieszych. Aby zapobiec podobnym zdarzeniem proszę o rozpatrzenie mojej interpelacji i stworzenie na przejściach dla pieszych nowoczesnego systemu świetlnego, który da szanse na bezpieczeństwo i pieszym i kierowcom.

 

 Komentarze do artykułu

Wuka

Szanowny/a Rd. Aktywne przejścia dla pieszych widziałem na ul. Pomorskiej, Tetmajera i Lidzbarskiej. Nie jest to jednak oświetlenie wertykalne, które również nie rozwiąże problemu dopóty, dopóki piesi będą zachowywali się na przejściach \"bez strachu\", jak w tytule. Przecież w trakcie dnia, gdy widoczność jest nieporównywalnie lepsza niż przy najlepszym oświetleniu sztucznym dochodzi jednak do wypadków. To jest efekt między innymi ignorancji, braku respektu i wysokiej \"świadomości\" pieszych o ich prawach na drodze - z wyłączeniem praw fizyki.

Marcin

Miasto potrzebuje latarni nie tylko doświetlania przejść dla pieszych...

Rd

Policja szczycieński już dawno wniskowala do włodarzy o budowę aktywnych przejść dla pieszych.....

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2019-12-29 16:35:53

Mniej fajerwerków, to mnie bólu i strachu

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama