Sobota, 6 Czerwiec, Imieniny: Laury, Laurentego, Nory -

Reklama


Reklama

Bez strachu na zebrze z lampami wertykalnymi?


Zbigniew Orzoł, miejski radny domaga się zwiększenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Szczytnie. Chce, aby władze miasta zamontowały tam nowoczesne oświetlenie.Radny sugeruje, aby na przejściach pojawiły się lampy wertykalne.

 

- Takie oświetlenia stanowią bardzo nowoczesną formę doświetlenia tarcz przejść dla pieszych – mówił na sesji, na której zgłosił swoją interpelację Zbigniew Orzoł. - Warunkiem koniecznym dla zapewnienia widoczności osób na jezdni jest wygenerowanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego a tłem, czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne, jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne. Osiąga się to dzięki instalacji lamp świecących pod kątem bezpośrednio na przejście i jego najbliższe otoczenie.

 

 

 


Reklama

Dzięki lampom wertykalnym kierowca dostrzeże pieszego wcześnie i ma czas na odpowiednią reakcję.

Reklama

To, że miejskie przejścia dla pieszych są niebezpieczne potwierdzają policyjne statystyki. Tylko tej jesienie na przejściach lub w ich bliskim sąsiedztwie doszło do kilkunastu potrąceń pieszych.

 

 

- Jesienne warunki mocno ograniczają widoczność na drodze – przyznaje Mateusz Kowalczyk, kierowca. - Deszcz, szybko zapadający zmrok, częsta mgła i piesi bez odblasków to rzeczywiście koszmar. Nawet gdy są tuż przy pasach bywa, że ich nie widać. Oni doskonale widzą nadjeżdżające auto, ale kierowca nie zawsze. Brak wyobraźni pieszych, kierowców może doprowadzić do tragedii.

 

 

I niestety często doprowadza.

 

- Przekonałem się o tym na własnej skórze, a właściwie moja żona się o tym przekonała – mówił na sesji radny Orzoł. - Pod koniec ubiegłego roku uległa koszmarnemu wypadkowi, właśnie na przejściu dla pieszych. Aby zapobiec podobnym zdarzeniem proszę o rozpatrzenie mojej interpelacji i stworzenie na przejściach dla pieszych nowoczesnego systemu świetlnego, który da szanse na bezpieczeństwo i pieszym i kierowcom.

 

 Komentarze do artykułu

Wuka

Szanowny/a Rd. Aktywne przejścia dla pieszych widziałem na ul. Pomorskiej, Tetmajera i Lidzbarskiej. Nie jest to jednak oświetlenie wertykalne, które również nie rozwiąże problemu dopóty, dopóki piesi będą zachowywali się na przejściach \"bez strachu\", jak w tytule. Przecież w trakcie dnia, gdy widoczność jest nieporównywalnie lepsza niż przy najlepszym oświetleniu sztucznym dochodzi jednak do wypadków. To jest efekt między innymi ignorancji, braku respektu i wysokiej \"świadomości\" pieszych o ich prawach na drodze - z wyłączeniem praw fizyki.

Marcin

Miasto potrzebuje latarni nie tylko doświetlania przejść dla pieszych...

Rd

Policja szczycieński już dawno wniskowala do włodarzy o budowę aktywnych przejść dla pieszych.....

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2020-06-03 18:32:40

I stała się jasność... z lampami LED

 • Niedziela, 2019-12-29 16:35:53

Mniej fajerwerków, to mnie bólu i strachu

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Widziałem kilkukrotnie,jak wyglądają ,,odłowy\" panów rybaków. ,,Legalni kłusownicy\"- to najlepsze określenie tych bandytów.

  Otwarte oczy


  2020-06-05 09:29:07
 • Pijane rekordy na drogach powiatu
  Ja pier.... czy Ci ludzie to nie mają wyobraźni, tylko idioci jeżdżą po alkoholu, stare to a głupie. Chociaż nie trzeba alkoholu żeby kretynów na drodze spotkać, jeżdże busem to nie raz się napatrze. Ludzie ogarnijcie się, ryzykujecie życie swoje i innych!!!

  Kaja


  2020-06-05 04:08:30
 • Inwazja bocianów w Dźwiersztynach
  Ptaki ważniejsze od asfaltu na drodze dla burmistrza.

  Wachacz


  2020-06-04 22:38:30
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Pan dyrektor widocznie nie wie co się nad wodą dzieje.

  Enduro


  2020-06-04 18:43:14
 • Inwazja bocianów w Dźwiersztynach
  A kiedy będzie asfalt na drodze w tej wiosce ?

  Zainteresowany


  2020-06-04 15:14:19
 • Bukiet dostarczył kurier
  To jest wygodna opcja, też wysyłałam babci na urodziny bukiet i kosz słodyczy pocztą kwiatową. Z racji korony nie ma co narażać seniora poprzez osobisty kontakt, a można złożyć życzenia telefonicznie.

  Maria


  2020-06-04 15:10:03
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Kłamią, kłamią, kłamią Każdy rybaka ma piękny dom, elegancki samochód!!! ( z pensji ) A ryb w jeziorach już prawie niema! Wszystko jasne jeden drogiego będzie krył Komunistyczne układy!

  Wedkarz


  2020-06-04 08:39:29
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Śćiema jakich mało siaty stoją non stop szczupak odlawiany w tarlo to przestępstwo. Przestańcie odlawiac ryby w tarlo natura sama odbuduje waszą bandycka gospodarkę. Widocznie gospodarstwo ma takie układy i nie obowiazuja ich okresy ochronne a osoba decyzyjna wszystko podpisze żeby mieć z tego korzyść. Uklady musza byc od dawna gospodarstwo przekazywane z pokolenia na pokolenie tej samej rodzinie... Ale to wędkarz i kormoran jest szkodnikem...

  Wędkarz


  2020-06-04 08:15:50
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Pan Kulas jasno sprecyzował w jakim rzędzie stawia wędkarzy: \"A odławiają go też wędkarze, kormorany i inne szkodniki\"

  MJS Blue


  2020-06-04 07:09:35
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Jak byście tak racjonalnie gospodarowali to nie potrzebne by były zarybienia. Co z tego, że macie papiery jak niszczycie wody zgodnie z przepisami.

  Boleń


  2020-06-04 00:21:43