Czwartek, 29 Lipiec
Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza -

Reklama


Reklama

Benedyktyński piknik w Farynach (zdjęcia)


Po ponad rocznej przerwie w Farynach zrobiło się tłoczno i głośno. Piknik, zorganizowany przez Fundację Opcja Benedykta, przyciągnął nie tylko wielu mieszkańców, ale i gości z odległych terenów.- Wśród przybyłych był na przykład senator Kazimierz Ujazdowski – mówi wójt Zbigniew Kudrzycki. - Fundacja przedstawiła swoje plany odnośnie do wykorzystania zakupionego przez nią budynku dawnej szkoły i zamierzenia dotyczące przyszłej działalności.

 

Jak dotąd Fundacja wywiązuje się z zobowiązań. Budynek zyskał nowy dach, wybudowana została pustelnia. Wszystkie działania wymagają uzgodnień konserwatorskich, bo budynek jest zabytkiem. Co prawda – figuruje tylko w gminnej ewidencji, ale mimo to jego remont musi respektować konserwatorskie wymagania.


Reklama

 

- Musi być zachowany wygląd zewnętrzny tego obiektu, a w środku na korytarzach mają pozostać lastrykowe posadzki – wyjaśnia wójt Rozóg.

 

Wydarzenie rozpoczęła msza święta, po której nastąpiła część – nazwijmy to – naukowa i duchowa, podczas której przemawiali goście, a wśród przemów był też wykład. Odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą o. Włodzimierzowi Zatorskiemu, który był pomysłodawcą utworzenia benedyktyńskiego ośrodka w Farynach.

Reklama

 

Nie zabrakło też elementów tradycyjnie piknikowych: muzycznych występów i poczęstunku. - Można było też zwiedzić budynek w środku i przy okazji obejrzeć przygotowaną tam wystawę fotografii pt. „Faryny dawniej i dziś”.

Ośrodek duchowej odnowy ma być dostępny przez cały rok. To dla Faryn, ale i dla gminy mocno rozwojowe przedsięwzięcie.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze