Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Będzie zamek, jak z bajki


Ruiny? Raczej już nikt tak nie nazwie „szczycieńskiego zamku”.Jest wstępna wizualizacja jego „odbudowy”. Trzeba przyznać, że projekt wygląda imponująco. Władze miasta chcą zagospodarować przestrzeń zamkową przy wsparciu unijnych pieniędzy.W marcu do Regionalnego Programu Operacyjnego samorządowcy złożyli wniosek na rewitalizację ruin Zamku Krzyżackiego. W ramach prowadzonych działań zmienią one swój wygląd i zyskają nowe funkcje.

Restauracja, fosa, udostępniona zwiedzającym część podziemna, czy odsłonięte średniowieczne mury – jest szansa, że ruiny szczycieńskiego zamku w końcu zostaną zagospodarowane.

- Mamy opracowaną koncepcję, która spodobała się konserwatorowi zabytków – mówi Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - Wizualizację przygotowali artyści, którym bardzo dziękuję za wsparcie.

Z szacunków urzędników wynika, że rewitalizacja ruin może kosztować około 6 milionów złotych. Unijne środki miałby stanowić 85 procent tej kwoty.


Reklama

Przedstawiony „Tygodnikowi Szczytno” pomysł przebudowy ruin rzeczywiście jest imponujący. Zwiedzającym udostępnione zostałyby podziemia oraz część obecnie zasypanych średniowiecznych murów. - W te stare mury wkomponowana jest też część restauracyjna – mówi Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - Odrestaurowane ruiny zostałyby połączone kładką, właściwie mostem nad fosą z ulicą Spacerową. Zwiedzać można będzie też podziemia, gdzie powstanie cały kompleks z przeszklonych części, aby móc oglądać zabytkowe średniowieczne mury. Oczywiście wszystko będzie wzbogacone techniką multimedialną, dzięki niej będzie można poznać historię zamku, Szczytna. Obiekt ma być do dyspozycji zwiedzających okrągły rok.

Reklama

Ciekawostką będzie zapewne też to, że wokół zamku powstanie prawdziwa fosa wypełniona wodą. - Całość ma być połączaniem zieleni, zabytkowych murów, wody i nowoczesności – mówi burmistrz Górska. - Jestem przekonana, że stanie się to miejsce atrakcją turystyczną.

Fot. https://www.facebook.com/profile.php?id=100009459646628&fref=ts

Więcej czytaj w Tygodniku Szczytno.Komentarze do artykułu

Matiu

SUPER bardzo udany projekt ;)

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43