Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Bank Spółdzielczy w Szczytnie wspiera gospodarkę


W rządowych programach wsparcia dla biznesu, w trudnej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa, uczestniczy też Bank Spółdzielczy w Szczytnie. Realizuje program dopłat do oprocentowania kredytów – formę pomocy, określoną w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. O szczegółach tej pomocy rozmawiamy z Grzegorzem Michaleckim, kierownikiem Zespołu Obsługi Biznesu w Banku Spółdzielczym w Szczytnie.Na czym polegają te dopłaty do kredytów?

 

Dokładniej – nie tyle do kredytów, co do spłaty odsetek, które stanowią koszt obsługi zadłużenia. Pomoc sprowadza się do tego, że na 12 miesięcy obniżona zostaje stopa procentowa kredytów: mikro-, małe i średnie firmy otrzymają dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 punktów procentowych, a duże 1 punktu procentowego. Inaczej mówiąc, jeśli np. kredyt zaciągnięty został z oprocentowaniem na poziomie 6%, to przez rok będzie on tańszy dla kredytobiorcy w wyniku obniżenia oprocentowania do 4%, a co za tym idzie poprzez istotne obniżenia raty odsetkowej więcej pieniędzy zostanie w firmie. Po upływie 12 miesięcy wysokość oprocentowania automatycznie wróci do pierwotnego poziomu.

 

.

Czy tylko firmy mogą z tej ulgi korzystać?

 

Nie tylko. Ta pomoc obejmuje także rolników, co w naszym powiecie jest dość istotne.

 

Rozumiem, że dopłata do oprocentowania jest trwała, czyli ci, którzy skorzystają, nie będą musieli w przyszłości zwracać bankowi tych „brakujących” kwot odsetkowych?

 

Nie będą. To, czego nie zapłacą przez rok kredytobiorcy, zostaje pokryte ze specjalnie utworzonego Funduszu Dopłat do Oprocentowania (FDO) uruchomionego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Te dopłaty do oprocentowania obejmują wszystkie kredyty?

 

Poniekąd. Chodzi tu o kredyty obrotowe, czyli finansujące bieżącą działalność firmy. Programem objęte są zarówno kredyty odnawialne, np. limit kredytowy w rachunku bieżącym, jak też te nieodnawialne, spłacane w ratach. Warto też podkreślić, że dopłaty obejmują zarówno te kredyty, które zostały już zaciągnięte wcześniej, jak i nowe, o które klient dopiero wnioskuje. Przypomnę również, że mogą z nich skorzystać praktycznie wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość firmy. Dopłaty przysługują zarówno rolnikom prowadzącym podstawową produkcję rolną, jak i mikro, małym, średnim i dużym przedsiębiorcom. Jedynym ograniczeniem wysokości tych dopłat są limity tzw. pomocy publicznej, ale biorąc pod uwagę ich wysokość mało prawdopodobnym jest, żeby same dopłaty do kredytu je przekroczyły.

 

 

Trzeba spełnić jakieś szczególne wymagania, by uzyskać tę dopłatę?

 

Procedura nie jest skomplikowana. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, w wypełnieniu którego pomogą pracownicy naszego Banku. Klientów Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Zainteresowanych ofertą Funduszu Dopłat do Oprocentowania zapraszamy do kontaktu z doradcami w placówkach Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

 

Obowiązują jakieś terminy?

 

Owszem. Zgodnie z założeniami programu umowy o dopłaty muszą zostać podpisane do końca bieżącego roku. W związku z tym wnioski muszą być złożone odpowiednio wcześniej. Jest tu jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – zasoby FDO. Chodzi o to, że wysokość Funduszu Dopłat do Oprocentowania jest ograniczona. Limit wydatków na dopłaty na 2020 rok to ok. 296 mln zł, a na 2021 r. – 271 mln zł z budżetu państwa. Pozornie to duże kwoty, ale trzeba pamiętać, że są to środki „do podziału” dla rolników i przedsiębiorców w całym kraju. Dlatego nie należy zwlekać z odwiedzinami w placówkach Banku Spółdzielczego w Szczytnie i złożeniem wniosku o dopłatę do oprocentowania kredytu. Rozpatrujemy je bez zbędnej zwłoki, ale nic nie poradzimy, jeśli środki w FDO się wyczerpią. Dlatego jeszcze raz zachęcam wszystkich klientów do szybkiego złożenia wniosku o kredyt bądź o aneksowanie umowy zaciągniętego wcześniej kredytu.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama