Poniedziałek, 16 Wrzesień, Imieniny: Albina, Lolity, Ronalda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Bandyci próbowali w Szczytnie wyprać brudne pieniądze (zdjęcia)


Nasze miasto stało się elementem sieci prania brudnych pieniędzy z tak zwanych przestępstw fraudowych. Szczycieńscy policjanci zatrzymali właśnie trzech młodych mężczyzn, którzy wypłacali pieniądze z bankomatów ze Szczytna. Chcieli w ten sposób prawdopodobnie ukryć kasę, która pochodziła z przestępstw internetowych.



Do zatrzymania doszło podczas spektakularnej akcji na ulicy 1 Maja. We wtorek, 20 sierpnia około godziny 20 funkcjonariusze dokonali dynamicznego zatrzymania trzech młodych mężczyzn.

 

- Był to efekt działań operacyjnych, o których z wiadomych względów nie będę mówił – usłyszeliśmy od Artura Choroszewskiego, szefa szczycieńskiej prokuratury.

 

 

Gdy opel corsa dojeżdżał do skrzyżowania ze światłami na ulicy 1 Maja, nagle drogę zajechały dwa nieznakowane policyjne samochody. Chwilę potem dojechały auta oznakowane.

 

Policjanci z corsy wyciągnęli trzech mężczyzn: 33-letniego mieszkańca powiatu makowskiego oraz 23-latka i jego o rok młodszego kolegę - mieszkańców powiatu gołdapskiego.

 

 

- Wobec dwóch sprawców został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, z kolei trzeciego zatrzymanego, który miał rolę wiodącą w procederze, sąd aresztował tymczasowo na trzy miesiące – mówi prokurator Choroszewski.

 

 

Upraszczając, zatrzymani mężczyźni są jedynie częścią procederu prania brudnych pieniędzy. Śledztwo toczy się z artykułu 299 paragraf 5 Kodeksu Karnego. Śledczy zasłaniając się dobrem postępowania, nie chcą ujawniać więcej szczegółów. „Tygodnikowi Szczytno” udało się ustalić, że zatrzymanym mężczyznom wypłacili pieniądze z kilku bankomatów znajdujących się na terenie naszego miasta. Jaka to była kwota?

- Tego nie mogę zdradzić – mówi prokurator Choroszewski.

 


 

 

 

 

Art. 299. Pranie brudnych pieniędzy

 

Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

§ 1. Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, posiada, używa, przekazuje lub wywozi za granicę, ukrywa, dokonuje ich transferu lub konwersji, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto będąc pracownikiem lub działając w imieniu lub na rzecz banku, instytucji finansowej lub kredytowej lub innego podmiotu, na którym na podstawie przepisów prawa ciąży obowiązek rejestracji transakcji i osób dokonujących transakcji, przyjmuje, wbrew przepisom, środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, dokonuje ich transferu lub konwersji, lub przyjmuje je w innych okolicznościach wzbudzających uzasadnione podejrzenie, że stanowią one przedmiot czynu określonego w § 1, lub świadczy inne usługi mające ukryć ich przestępne pochodzenie lub usługi w zabezpieczeniu przed zajęciem.

§ 3. (uchylony)

§ 4. (uchylony)

§ 5. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, działając w porozumieniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.



Komentarze do artykułu

wiesław mądrzejowski

każdy dyletant ma prawo do głupiego komentarza. pranie pieniędzy jest niezwykle groźnym końcowym etapem bardzo wielu najcięższych przestępstw. jakby nie patrzeć zatrzymanie \'praczy\' na gorącym uczynku to sukces policji. inna sprawa, że ściąganie pieniędzy z bankomatów to prymitywna forma prania.

Ja

Przyszpanowali sobie nasi Panowie policjanci, lał ale wy jesteście skuteczni, śmiechu warte

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Piątek, 2019-09-13 10:35:38

Dembowski dopadł niedźwiedzia (zdjęcia)

  • Środa, 2019-09-11 13:20:06

Radni chcą mieć KRUS i pieniądze

  • Wtorek, 2019-09-10 15:06:46

Przeżyli burzę na Giewoncie (zdjęcia)

  • Wtorek, 2019-09-10 15:01:55

Historyczne artefakty zostaną w Szczytnie

  • Wtorek, 2019-09-10 13:40:51

Pasymski koncert z premierem (zdjęcia)


Komentarze

  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Ale to muasto ma przedstawicieli.... Podobno przweodniczacy rady w kryzysie i w czasie zwolnien nauczycieli zalatwił prace swojej narzeczonej? .... Ot sukcesy...
    Autor: Lucjan
    2019-09-16 14:28:18
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    DOBRZE, ŻE PRZYNAJMNIEJ JEDEN RADNY SEJMIKU - H. ŻUCHOWSKI - zajął się \"skorupami\" ze Szczytna. Przez 16 lat miasto nie zajęło się problemem wieży! Choć mogło! Bo widać, że to jest ściema, ale zatwierdził to konserwator wojewódzki! Ale miasto wolało latarnie wokół ratusza za jego zgodą wymienić na te zapałki, niż walczyć o ukrócenie działań wokół wieży. Teraz powinno miasto właśnie przystąpić do renegocjacji umowy z inwestorem i ewentualnie obarczyć go kosztami dewastacji zabytku.
    Autor: Krajan
    2019-09-15 14:29:28
  • Burmistrz z interesantami na skwerze
    Marne naśladownictwo Roberta Biedronia , który rozmawiał z interesantami na sofie ustawionej przed magistratem. Tyle , że Biedroń robił coś sensownego dla Słupska- u nas poza wykopami nad Małym Domowym jakoś efektów działania nie widać. Za te tak zwane stanowiska dla wędkarzy / realizacja mrzonek za nasze pieniądze zresztą/ Ktos powinien oskarżyć Pana Burmistrza za zbrodnię na krajobrazie i środowisku.
    Autor: dr
    2019-09-15 10:37:50
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Działka warta 380 tyś??? Na wjeździe dwa ogromne drzewa, najwyzsze na ulicy, na połowie działki krzaki po pas, a na drugiej połowie ogródki. Działka w środku bloków I domków jednorodzinnych dojazd osiedlowa droga, droga nieprzejezdna. Kto to wyceniał? I co chcialoby zrobic w tym miejscu miasto?? Szkoda aż tego komentować.
    Autor: Mieszkaniec
    2019-09-15 09:38:00
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Do Aaa. Dużo racji w tym, że obecnej ekipie w miarę tylko udaje się zrobić to, co mieli przygotowane za poprzedniej i podane niemal na patelni. Z drugiej jednak strony znane motto Żuchowskiego brzmi: \"dajcie, bo ja chcę\". Dokładnie tak samo przed laty żądał od gminy oddania około tysiąca atrakcyjnych gospodarczo hektarów. Mieli mu (miastu) oddać i już, A jak się gmina nie zgodziła, to wodociągi odcinał. A kolei jak konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień wymagały dużo pracy, a propagandowo było słabe, to pchnął za złotówkę, a teraz - proszę! jaki dbały o skorupy z ruin, bo jedno pisemko do marszałka mu ktoś spłodził i dał podpisać!
    Autor: massakra
    2019-09-14 17:35:27
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Tak, poniższy komentarz przedstawia całą prawdę o gremiach władzy. Dobre w tym wszystkim jest to, że jako mieszkańcy wiemy czego się spodziewać po tych rządach.... Tj. Niczego owocnego dla nas mieszkańców poza zakupem nowego auta czy tez mieszkania przez radnego czy radnych..... Wiec jak mnniemam to jest rozwój szczytna.......
    Autor: Jerzy
    2019-09-14 14:40:43
  • Burmistrz z interesantami na skwerze
    Burmistrz miasta juz niedlugo będzie lody sprzedawał byle by go tylko ludzie widzieli pytanie tylko czy gałkowe czy kręcone...?
    Autor: Bogdan
    2019-09-14 09:24:26
  • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
    Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.
    Autor: Tomasz TK
    2019-09-14 08:49:29
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Szczytno ni miasto straconych szans... Biedni radni bez pomysłów i planów na jutro, cała wizja rozwoju miasta to festyny i pikniki jak i akcje co widać krótko terminowe. Radni jak i sam burmistrz to osoby bez doświadczeń w biznesach i zarządzaniu. Osiadli na etacikach czesto panstwowych gdzie zwierzchnik pokazuje palcem co mają robić. Obawiać się mozna czystej zapaści tego miasta..........
    Autor: Aaa
    2019-09-14 06:07:43
  • Adam Popek, nowy szef szczycieńskiej prokuratury
    A tak bardziej przyjaźniejszego zdjęcia nie mona było? Żeby ten pan troszeczkę chociaż się uśmiechnął?
    Autor: Śmieszek
    2019-09-13 17:12:30