Czwartek, 23 Styczeń, Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Bandyci próbowali w Szczytnie wyprać brudne pieniądze (zdjęcia)


Nasze miasto stało się elementem sieci prania brudnych pieniędzy z tak zwanych przestępstw fraudowych. Szczycieńscy policjanci zatrzymali właśnie trzech młodych mężczyzn, którzy wypłacali pieniądze z bankomatów ze Szczytna. Chcieli w ten sposób prawdopodobnie ukryć kasę, która pochodziła z przestępstw internetowych.Do zatrzymania doszło podczas spektakularnej akcji na ulicy 1 Maja. We wtorek, 20 sierpnia około godziny 20 funkcjonariusze dokonali dynamicznego zatrzymania trzech młodych mężczyzn.

 

- Był to efekt działań operacyjnych, o których z wiadomych względów nie będę mówił – usłyszeliśmy od Artura Choroszewskiego, szefa szczycieńskiej prokuratury.

 

 

Gdy opel corsa dojeżdżał do skrzyżowania ze światłami na ulicy 1 Maja, nagle drogę zajechały dwa nieznakowane policyjne samochody. Chwilę potem dojechały auta oznakowane.

 

Policjanci z corsy wyciągnęli trzech mężczyzn: 33-letniego mieszkańca powiatu makowskiego oraz 23-latka i jego o rok młodszego kolegę - mieszkańców powiatu gołdapskiego.

 

 

- Wobec dwóch sprawców został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, z kolei trzeciego zatrzymanego, który miał rolę wiodącą w procederze, sąd aresztował tymczasowo na trzy miesiące – mówi prokurator Choroszewski.


Reklama

 

 

Upraszczając, zatrzymani mężczyźni są jedynie częścią procederu prania brudnych pieniędzy. Śledztwo toczy się z artykułu 299 paragraf 5 Kodeksu Karnego. Śledczy zasłaniając się dobrem postępowania, nie chcą ujawniać więcej szczegółów. „Tygodnikowi Szczytno” udało się ustalić, że zatrzymanym mężczyznom wypłacili pieniądze z kilku bankomatów znajdujących się na terenie naszego miasta. Jaka to była kwota?

- Tego nie mogę zdradzić – mówi prokurator Choroszewski.

 

 

 

 

 

Art. 299. Pranie brudnych pieniędzy

 

Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

§ 1. Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, posiada, używa, przekazuje lub wywozi za granicę, ukrywa, dokonuje ich transferu lub konwersji, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Reklama

§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto będąc pracownikiem lub działając w imieniu lub na rzecz banku, instytucji finansowej lub kredytowej lub innego podmiotu, na którym na podstawie przepisów prawa ciąży obowiązek rejestracji transakcji i osób dokonujących transakcji, przyjmuje, wbrew przepisom, środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, dokonuje ich transferu lub konwersji, lub przyjmuje je w innych okolicznościach wzbudzających uzasadnione podejrzenie, że stanowią one przedmiot czynu określonego w § 1, lub świadczy inne usługi mające ukryć ich przestępne pochodzenie lub usługi w zabezpieczeniu przed zajęciem.

§ 3. (uchylony)

§ 4. (uchylony)

§ 5. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, działając w porozumieniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.Komentarze do artykułu

wiesław mądrzejowski

każdy dyletant ma prawo do głupiego komentarza. pranie pieniędzy jest niezwykle groźnym końcowym etapem bardzo wielu najcięższych przestępstw. jakby nie patrzeć zatrzymanie \'praczy\' na gorącym uczynku to sukces policji. inna sprawa, że ściąganie pieniędzy z bankomatów to prymitywna forma prania.

Ja

Przyszpanowali sobie nasi Panowie policjanci, lał ale wy jesteście skuteczni, śmiechu warte

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2020-01-20 13:31:55

Gwiazdy stand-up Comedy Central w Szczytnie

 • Poniedziałek, 2020-01-20 12:08:02

Ciężarówka zderzyła się z bmw (zdjęcia)

 • Poniedziałek, 2020-01-20 10:10:21

Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)

Reklama


Komentarze

 • 105 km/h w Dąbrowach i... już po prawie jazdy
  Noo niech staną na ruska Zabiele w stronę oczyszczalni zamykają budziki
  Autor: Atom
  2020-01-23 13:47:47
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  ustawa ustawą fakt jest do poprawy ale z takiego typu \"śmieciami\" to chyba nie ma p;roblemu, ludzie sami wezmą kosze i kartony ....
  Autor: normalny
  2020-01-23 13:08:37
 • Koperta czy dobre słowo?
  Po co oszukiwać. Oczywiście mówią ofiara, ale.... nie mniej niż....
  Autor: h
  2020-01-23 12:36:37
 • Szczytno stawia na sport od najmłodszych lat
  Z tą troską to nie do końca tak. Wieść gminna niesie, że dyrektorem szkoły będzie eks naczelnik Dobroński, skompromitowany przez seksankiety. Już nie raz ,,zadbał\'\' o dobro naszych dzieci, więc o ich rozwój nie byłbym taki spokojny. Czy naprawdę nie ma innych kompetentnych kandydatów?
  Autor: Rodzic
  2020-01-23 11:35:08
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Osobnik kulturalny to taki, który potrafi znaleźć się w różnych sytuacjach- tych trudnych również. Miałeś 3 dni na zredagowanie pożegnania (żona mogła pomóc wszak nauczycielką jest.....). Kultury człowieku i pokory trochę. Nie będziesz wiecznie na piedestale władzy a i śmierć kiedyś nadejdzie. Ktoś może powie wtedy to ten, co w kabarecie dźwierzuckim się przebierał, taaki gruby. Beznadziejne zachowanie, a tłumaczenie wyjątkowo prymitywne.
  Autor: mieszkaniec
  2020-01-23 08:26:43
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  I co komu da, że wina będzie po stronie kierowcy jak poszkodowany skończy w szpitalu, oby tylko. Odwołuję się do świadomości ludzi i ich wyobraźni. Kierowca musi przewidywać zdarzenia na drodze i pieszy też. Jeżeli w połowie pasów ktoś przejechał Ci po paznokciach, to gdzie był jak wchodziłaś na pasy. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i trzeba brać pod uwagę że może właśnie jechać zwykły burak. Dochodząc do przejścia widać czy kierowca zwalnia reagując na to że mamy zamiar przejść, jeżeli dociska to się nie wpychamy, buraka w pietruszkę nie zmienisz a życie to ŻYCIE. Nawet szlabany na przejściu sprawy nie załatwią, bo znajdzie się debil który będzie chciał je ominąć. A z tym teleportowaniem to fajna sprawa, też chciałbym umieć.
  Autor: Do A
  2020-01-23 07:25:18
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Nosorożcu weź Ty się za robotę bo o Tobie na dzień dzisiejszy można powiedzieć- persona, która przychodziła często do Urzędu Gminy a czasami pajacowała na scenie GOK-u.
  Autor: Podpowiadacz
  2020-01-23 00:25:26
 • Dziś i krowa zaprzyjaźnia się z komputerem
  I co dupa z tego wyszła. Nowinki heee dobre sobie
  Autor: Hello
  2020-01-22 21:30:44
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.
  Autor: Włodzimierz Dudek
  2020-01-22 15:26:17
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  \"Pieszy i kierowca\" - Z treści artykułu jasno wynika, że pieszy został zahaczony gdy już SCHODZIŁ z przejścia, to czyja to jest niby wina? Co się tak pieklisz? Na co miał ten pieszy uważać? Nagminnym jest, że kierowcy ruszają zanim pieszy opuści ulicę. Dziś w drodze do pracy jakiś idiota przejechał mi przed nosem, gdy już byłam w połowie pasów. Co niby miałam zrobić? Teleportować się na chodnik, żeby jaśnie pan nie musiał zwalniać przed pasami?
  Autor: A.
  2020-01-22 15:03:12

Reklama