Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Bałucki okiem, gestem i słowem młodzieży


Czwartkowy spektakl teatralny sprowadził do miejskiej biblioteki rekordową liczbę widzów. Do wizyty zachęcała artystyczna aktywność szczycieńskiej młodzieży, jak też i autor prezentowanej sztuki – Michał Bałucki.



Przygotowanie spektaklu, w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu i ujętych w tym projekcie warsztatów, zajęło młodzieży z ZS nr 1 i jej opiekunom: teatralnemu – Alinie Kowalskiej oraz plastycznemu – Katarzynie Wolickiej-Kozak, zaledwie pięć tygodni. To zatem raptem kilka spotkań przeznaczonych na próby grupy aktorskiej i scenografów. Mimo przyjętego tempa pracy przedsięwzięcie należy zaliczyć do udanych. Zarówno widownia, jak i – co ważne – sami aktorzy doskonale się bawili.

- Wydarzenia kulturalne w bibliotece cieszą się coraz większym powodzeniem – mówi dyrektor Jadwiga Pijanowska. - Mamy solidną grupę stałych bywalców, ale każde kolejne sprowadza wielu nowych widzów. Szczególnie cieszy to, że dzieci i młodzież coraz chętniej uczestniczą w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Pękająca w szwach czytelnia i wypożyczalnia dla dzieci – największe z bibliotecznych pomieszczeń, sprowokowała obecnego na widowni dyrektora MDK-u Andrzeja Maternę do deklaracji, że kolejne prezentacja „Emancypowanych” będzie mogła odbyć się na emdekowskiej scenie, przy większej widowni.

Fabuła komedii „Emancypowane”, podobnie jak większości innych utworów Bałuckiego tego gatunku, oparta była na drobnych sprawach i łatwych do rozwiązania konfliktach. Wiodący motyw czyli tytułowa emancypacja kobiet może wydawać się przestarzały (wszak utwór liczy sobie już 140 lat), ale komizm postaci wynikał z rozbieżności między słowami, a czynami, mniemaniem o sobie, a oceną otoczenia. A te akurat rozbieżności są nieustająco aktualne i współczesne.


 

 

 

 

W realizacji projektu udział wzięli:

Grupa aktorska pod opieką Aliny Kowalskiej: Wiktoria Tomczyk, Gabriel Kąkolewski, Paulina Kęsicka, Maciej Bocianiak, Dawid Cieśluk, Karolina Stańczak, Maciej Samsel, Kamil Jakubcewicz, Karolina Wrzosek, Daniel Tomczyk.

 

Grupa scenografów pod kierunkiem Katarzyny Wolickiej-Kozak: Natalia Dunaj, Sylwia Klonowska,Hanna Krafzik, Patrycja Kuklińska, Karol Kulesza,Bartosz Radziwiński.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2015-11-26 11:49:39

Co grozi młodzieży?

  • Piątek, 2015-10-23 09:41:48

Sukces układany słowem


Komentarze

  • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
    Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
    Autor: piłjarz płotkarz
    2019-04-24 17:04:23
  • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
    Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
    Autor: piłkarka
    2019-04-24 16:57:29
  • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
    Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
    Autor: Nowak
    2019-04-24 08:37:01
  • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
    Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
    Autor: Czytelnik_2
    2019-04-23 23:26:51
  • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
    Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
    Autor: kaj
    2019-04-23 21:29:07
  • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
    No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
    Autor: kaj
    2019-04-23 21:12:44
  • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
    No i w tym mieście nie ma talentów!
    Autor: Śmieszek
    2019-04-23 19:04:32
  • Egzaminy mimo strajku
    Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
    Autor: Śmieszek
    2019-04-23 15:12:16
  • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
    Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
    Autor: Rafał
    2019-04-23 13:21:09
  • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
    To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
    Autor: Karol