Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Bakcyla ekonomii można złapać od Banku Spółdzielczego w Szczytnie


Gotówka, czy karta kredytowa? Jak przygotować dziecko do wyjazdu, aby uniknąć problemów? W jakim wieku zacząć edukację ekonomiczną naszej pociechy? Między innymi o to pytamy Justynę Matłoch, starszego specjalistę z Banku Spółdzielczego w Szczytnie, oddział Wielbark.

 Pani Justyna finansami zajmuje się już od 18 lat. Przeszła przez niemal wszystkie komórki Banku Spółdzielczego w Szczytnie. To absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej oraz mama dwóch nastolatków. Doskonale zna się na realiach ekonomicznych rodzin i dzieci.

 

Pani Justyno, czy Polacy mają dobrą wiedzę ekonomiczną?

 

Różnie z tym bywa. Są klienci, którzy naprawdę mają ogromną wiedzę i doskonale się poruszają po systemie ekonomicznym. Ale bywają też osoby, którym przydałaby się edukacja w tym zakresie. Myślę jednak, że podobnie jest w innych dziedzinach. Ekonomia nie jest tu jakimś wyjątkiem.

 

W jakim wieku można zacząć edukować ekonomicznie dzieci?

 

Jak najwcześniej. Dzieci to doskonali obserwatorzy. Podglądają swoich rodziców i czerpią z nich wiedzę. My, jako rodzice, nie powinniśmy obawiać się wprowadzać dzieci w tajemnice transakcji bankowych. Bo im szybciej poznają te mechanizmy, skąd się biorą pieniądze, jak oszczędzać, jak rozsądnie nimi gospodarować, tym łatwiej będzie im w życiu dorosłym.

 

Czy kieszonkowe to dobry sposób na takie lekcje?

 

Doskonały, bo uczy dziecko już od najmłodszych lat gospodarowania pieniędzmi, zarządzania, oszczędności. To ono samodzielnie decyduje, jaką część kieszonkowego i na co wyda, czy może odłoży fundusze i z czasem kupi sobie wymarzoną zabawkę, czy grę komputerową. W zarządzaniu finansami naszemu dziecku mogą pomóc produkty Banku Spółdzielczego w Szczytnie: polkonto junior, czy rachunek oszczędnościowy. Dzięki takim rachunkom dziecko może poczuć się jak dorosły, oraz samodzielnie obsługiwać je w łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej ebank go. Nie ma co ukrywać, że internet i aplikacje to dziś codzienność również dzieci. Ułatwiają one życie, gospodarowanie pieniędzmi, doskonale widzimy ich obrót. Na co i kiedy wydajemy, ile zaoszczędziliśmy. W tradycyjnej śwince skarbonce takich danych nie ma (śmiech). Warto zaznaczyć, że obsługa rachunków bankowych dla dzieci odbywa się za darmo.

 

Kiedy możemy naszemu dziecku założyć konto?

 

Konto w Banku Spółdzielczym w Szczytnie dziecko może mieć założone nawet od urodzenia. Ale dysponować, za zgodą opiekunów oczywiście, będzie mogło nim dopiero od 13 roku życia. Tak stanowi polskie prawo. Wówczas może otrzymać też kartę do bankomatu, czy dostęp do bankowości internetowej. Rodzic - oczywiście - nadal ma pełen podgląd na to konto, może również ustawiać limity dziennych operacji. Czyli na przykład wypłat, czy przelewów. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze niż żywa gotówka, nad której wydawaniem nie mamy właściwie żadnej kontroli.

 

A jak wygląda bezpieczeństwo użytkowania karty, czy konta przez dziecko?

 

Identycznie, jak w przypadku dorosłych. Karta zabezpieczona jest PIN-em. Dodatkowo to rodzic ustawia limit transakcji. Na przykład dla mojego najmłodszego dziecka ustawiłam limit dzienny na poziomie 20 zł, więc nawet w przypadku zagubienia karty ryzyko utraty dużych pieniędzy jest znikome, oczywiście kartę można zastrzec na całodobowej infolinii pod numerem telefonu +48 86 215 50 00. W dzisiejszych czasach zawsze mamy przy sobie telefon i nawet jak dziecko zostawi kartę w domu w łatwy sposób zapłacimy przelewem BLIK.

 

Mamy czas wakacji, ale i w roku szkolnym, który już za chwilę zdarza się, że dziecko jedzie na kolonię, obóz, do babci... Ma zabrać ze sobą gotówkę, czy kartę?

 

Zdecydowanie kartę. Jest to najbezpieczniejsza forma. Unikamy ryzyka kradzieży pieniędzy, czy zgubienia gotówki. Jako rodzice mamy pełną kontrolę nad tym, na co dziecko wydaje pieniążki. Poza tym gdy na przykład środki się skończą, to rodzic może zasilić konto dziecka będąc nawet setki kilometrów od niego. Gdy rodzic i dziecko mają konto w Banku Spółdzielczym w Szczytnie, to przelanie środków z jednego konta na drugie odbywa się dosłownie chwilę i dziecko ma już doładowane konto. To naprawdę wygoda, ale też pełne bezpieczeństwo.

 

Jak rodzice mogą kontrolować wydatki z konta dziecka?

 

Nasz bank udostępnia specjalną aplikację internetową, dzięki której rodzic ma wgląd na konto dziecka. Może podejrzeć na co są wydawane pieniądze oraz na bieżąco zmieniać limity operacji.

 

Karta przysługuje dopiero dziecku od 13 roku życia, a co z młodszymi?

 

To kwestia polskiego prawa. W przypadku młodszych dzieci pozostaje nam gotówka. Absolutnie nie można dziecku oddawać własnej karty, bo może wiązać się to z ogromnymi kłopotami. Karta to niemal dowód osobisty. W przypadku jej udostępnienia osobie trzeciej bank nie ponosi odpowiedzialność i ewentualne reklamacje transakcji nie będą uwzględniane.

 

Jak wygląda edukacja ekonomiczna dzieci w Polsce?

 

Niestety, polski system oświaty nie dostarcza młodemu człowiekowi wystarczającej wiedzy na temat systemu finansowego i produktów bankowych. Między innymi dlatego pracownicy Banku Spółdzielczego w Szczytnie i jego oddziały realizują program edukacyjny Bakcyl. Prowadzimy zajęcia edukacyjne w szkołach na terenie naszego powiatu. Zajęcia dotyczą edukacji finansowej, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Uczymy jak oszczędzać, jak bezpiecznie płacić kartą, czy logować się do bankowości internetowej. Staramy się być wszędzie tam, gdzie uczniowie i nauczyciele czują, że taka wiedza jest im potrzebna. A w dzisiejszych czasach potrzebna jest każdemu z nas. Polecamy się.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama