Sobota, 4 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

„Babciu wracaj” - baner otuchy i miłości zawisł na ogrodzeniu szpitala


Miłość ma różne oblicza. O takiej, jak u państwa Rząpów, marzy chyba każdy. Wnuki pani Teresy Walewskiej tak stęskniły się za babcią, która od 4 tygodni przebywa w szpitalu w Szczytnie, że zawiesiły na ogrodzeniu szpitala ogromny transparent „Babciu Wracaj” z dorysowanym sercem. Wnuczka Ilona z mężem Jakubem pokonali łącznie aż 600 km, aby ten baner powiesić. Babcia Teresa nie kryła łez wzruszenia. Ale nie ona jedna...Baner zauważył i upublicznił starosta szczycieński Jarosław Matłach.

 

- Ogromnie wzruszył mnie ten napis, a baner zaintrygował – mówi. - Zauważyłem go, gdy oglądałem postęp prac na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Zdjęcie upubliczniłem w mediach społecznościowych. Myślę, że takie wyrazy miłości są nam dziś wszystkim bardzo potrzebne. Wszyscy mamy osoby, które kochamy i chcemy, aby jak najszybciej do nas wróciły.

 

Trudny czas na chorowanie

 

Teresa Walewska ma 79 lat. Dość poważnie się rozchorowała i od 14 listopada przebywa w szczycieńskim szpitalu. Nie jest zakażona koronawirusem, ale obostrzenia pandemiczne sprawiają, że nikt nie może jej odwiedzić. Pozostaje jedynie rozmowa telefoniczna. Ale nie ma co się oszukiwać - nic nie zastąpi kontaktu osobistego.

 

- Jest to okrutny czas, zarówno dla ludzi, którzy trafiają do szpitali, jak i dla ich bliskich – mówi Iwona Rząp, córka pani Teresy. - Dobrze, że moja mama może jeszcze odebrać telefon i porozmawiać, ale bywa przecież, że jest to niemożliwe. Daje to poczucie ogromnej samotności i bezradności. Myślę, że też fatalnie wpływa na psychikę chorych. Są samotne, w zamknięciu. To nie służy leczeniu.


Reklama

 

Miłość zawisła na... płocie

 

Tak samo pomyślały wnuczęta pani Teresy, głównie Ilona i jej mąż Jakub. Oboje postanowili udowodnić, że ich ukochana babcia, nawet jeśli pozostaje w szpitalnym zamknięciu, to nie jest samotna, a rodzina, przynajmniej myślami, wciąż jest przy niej. Dowiedli tego nie tylko myślą, ale i uczynkiem. Wykonali wielki baner z napisem „Babciu wracaj”, dorysowali serce, wsiedli w samochód i przyjechali z Łodzi do Szczytna.

 

- Zawiesili go na wewnętrznym ogrodzeniu szpitala, tak, aby napis był widoczny z okna sali, w której przebywa babcia Teresa – mówi nie kryjąc wzruszenia Iwona Rząp. - Przyjechali wyłącznie po to, nawet nas nie odwiedzili. A w obie strony to 600 km. Ilonka zadzwoniła do babci, poprosiła aby podeszła do okna. Rozmawiała z nią i oboje trzymali baner. Niesamowite. Babcia się popłakała...

 

Baner – źródło otuchy i optymizmu

 

- To pomysł z serca – mówi pani Ilona. - Wydawało nam się, że jest to najlepsza rzecz, jaką możemy w tej chwili zrobić, aby wesprzeć naszą babcię, aby wiedziała, że nie jest sama, że czekamy na nią, tęsknimy... Babciu wracaj do nas.

Reklama

 

Iwona nie kryje dumy ze swoich dzieci Ilony, Bartka i Malwiny. - To tak naprawdę ich wspólny pomysł – mówi „Tygodnikowi”. - Od zawsze mieli bardzo dobry kontakt z babcią Tereską. Teraz też wciąż do niej dzwonią, ale jak się okazało, to było dla nich za mało. To niesamowity gest, który daje otuchę babci, ale też całej naszej rodzinie i myślę, że innym ludziom, którzy przeczytają ten tekst. Pandemia to bardzo trudny czas dla wszystkich. Mocno zostały ograniczone kontakty międzyludzkie, również wewnątrz rodzin. Został kontakt telefoniczny, czy internetowy. Ale to zdecydowanie za mało.

 

Trudno orzec, czy to gest wnuków sprawił, ale babcia Teresa czuje się już znacznie lepiej.

 

- Niestety, jest też nieco zła – dodaje z uśmiechem pani Iwona. - Bo gdy jej stan się polepszył, to przeniesiono ją do innej sali i teraz nie widzi napisu, którym obdarowały ją wnuki. Mamy nadzieję, że niedługo do nas wróci...Komentarze do artykułu

X-Men

Pozdrawiam zgorzkniałych malkontentów, pogody ducha życzę w nowym roku i trochę wiary w bezinteresowne ludzkie uczucia.

Taki sobie czytelnik

Pewnie w domu testament, albo inne zapisy czekały na Babcię do podpisu... Stąd te błagania - wróć Babciu, wróć!

Zbigniew

Widocznie reszta dzieci nie zasłużyła :)

Krajan

To tak, jakby ktoś przyszedł do domu dziecka i na oczach całej czeredy dzieciaków - obdarował tylko jedno z nich. Moim zdaniem \"dziadku\" to nie okazywanie miłości, tylko chełpliwe pokazanie SIEBIE: zobacz babciu, jak Cię kochamy! Nie sądzę, aby Babcia była z tego kontenta. Będąc jedną z wielu osób w szpitalu, które cierpiały i cierpią z powodu rozłąki z rodziną - pewnie byłoby jej milej, gdyby ten transparent pozdrawiał wszystkich chorych. Byłaby z tego pewnie dumna, jaką to ma czułą i wrażliwą rodzinę. A tak - wyszło, jak wyszło. Nieładnie.

dziadek

Jedno drugiego nie wyklucza , różne są sposoby okazywania miłości młody człowieku.

wnuk

Prawdziwą miłość nosimy w sercu a nie na transparentach. Tandetna pokazówka.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama