Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Arytmetyka w służbie gminnych finansów


Blisko osiem milionów złotych na wszystkie wnioskowane inwestycje otrzyma gmina Jedwabno z Polskiego Ładu. To najwyższe wsparcie spośród tych, jakie uzyskały nasze samorządy. - Bo trzeba było oceniać realne możliwości, a nie to, po ile można było sięgać – uzasadnia sukces gminy wójt Sławomir Ambroziak.


  • Data:

Przypomnijmy – każdy z samorządów mógł złożyć trzy wnioski o bardzo zróżnicowanej maksymalnej kwocie, która zależała też od wielkości samorządu. W ramach „najcenniejszych” oczekiwań można było ubiegać się nawet o dziesiątki milionów złotych.

 

- A tu rachunek był prosty. Rząd początkowo przeznaczył na to wsparcie 20 mld zł, które i tak ostatecznie powiększył o 3 mld – tłumaczy Ambroziak. - Wystarczyło tę kwotę podzielić przez liczbę województw, a następnie także liczbę samorządów.

 

Z tego prostego dzielenia wynikało, że nie ma najmniejszych szans, by niewielkie miasta czy samorządy gminne uzyskały po 30 czy 60 milionów, a wiele z nich o takie kwoty się starało. Ważne wskazówki zawierał też publikowany w prasie krajowej wywiad z przedstawicielką BGK, który ten program „obsługuje”. Mowa była np. o tym, że choć objęty programem zakres inwestycyjny był szeroki, to niektóre z tych zakresów będą traktowane priorytetowo, inne marginalnie. Przygotowując nasze wnioski wszystkie te elementy wzięliśmy pod uwagę i to zaprocentowało.


Reklama

 

Wystarczyło ograniczyć apetyt i być dobrze przygotowanym do konsumpcji, a my na wszystkie inwestycje, które wskazaliśmy, mamy nie tylko gotową dokumentację, ale i pozwolenia na budowę – podkreśla wójt Jedwabna.

 

Rozwaga przy składaniu wniosków zaprocentowała. Jedwabno uzyskało wsparcie na budowę sieci wodnej i kanalizacyjnej Piduń – Rekownica (5,5 mln zł), na drogę w Witówku, jedyna jeszcze wiejską i gruntową (1,8 mln zł) oraz na budowę niewielkiego odcinka kanalizacji, obejmującego nowe osiedle w Jedwabnie, za hala sportową (800 tys. zł). - Jeśli nie trzeba będzie weryfikować kosztorysów, to te inwestycje zostaną zrealizowane przy zaledwie 5-procentowym udziale budżetu gminy – wylicza Sławomir Ambroziak.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama