Reklama


Reklama

Arcybiskup poświęcił krzyż


Krzyż to niezwykły wyraz miłości Boga do ludzi – mówił Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński podczas kazania w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. - Bóg tak kocha ludzi, że dał swojego syna, aby odkupić nasze winy. W poniedziałek, 14 września w święto Podwyższenia Krzyża odbyło się tam uroczyste poświęcenie krzyża, na który zrzucili się parafianie.Podwyższenie Krzyża Świętego to święto obchodzone zarówno w Kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.

 

Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian – jak mówi proboszcz parafii ksiądz Andrzej Preuss, trafił do Szczytna w sierpniu. - Z „drzazg”, bo to parafianie się na niego zrzucali, na te „drzazgi”, z których powstał krzyż.


Reklama

 

Reklama

Parafianie potrzebowali niespełna miesiąca, aby zebrać potrzebne 70 tysięcy złotych.

 

Krzyż to istne arcydzieło. Drewniany, artystyczny, z jednej strony ukazujący ziemskie życie Jezusa, a z drugiej to niebiańskie, po zmartwychwstaniu. Autorem tego dzieła jest Marek Omieczyński, artysta plastyk ze Sztumu.

 

- Gdy pierwszy raz zobaczyłam ten krzyż byłam w szoku, bo wygląda, jakby od zawsze tu był – mówi jedna z parafianek. - Nasza świątynia wygląda niesamowicie. To miejsce, w którym można się wyciszyć, porozmawiać z Bogiem...

 

Poświęcenie krzyża poprzedziły trzydniowe parafialne rekolekcje. Dotyczyły one właśnie krzyża.

 

- Krzyż to niewyobrażalna miłość Boga do ludzi, który poświęcił nawet swojego syna, aby odkupić naszą winę i dać nam szanse na zabawienie. Miłość do Boga i bliźniego to podstawa naszej wiary - tłumaczył Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze