Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Apel ratowników medycznych. Lepszy rozsądek niż... karetka


Wakacje to okres wypoczynku i relaksu, ale nie dla wszystkich. Dla ratowników medycznych jest to przede wszystkim okres wzmożonej pracy. Statystyki pokazują, że podczas kanikuły zapotrzebowanie na interwencje medyczne znacznie wzrasta. W czerwcu trzy zespołu ratunkowe "obsłużyły" 400 wezwań. I to nie tylko za sprawą "zwykłych" chorób, ale zdarzeń losowych, często tragicznych w skutkach. Ratownicy, z którymi rozmawiamy, Grzegorz Achremczyk i Dawid Michalak apelują, by wakacyjna beztroska nie osłabiała zdrowego rozsądku.Już od początku maja przez powiat szczycieński przejeżdża tysiące samochodów, pełne amatorów wypoczynku na Mazurach. Szacuje się, że w okresie wakacyjnym liczba osób przebywających na terenie powiatu zwiększa się trzykrotnie. Wysoka temperatura sprzyja wypoczynkowi nad jeziorami, przez co plaże są oblegane. Ratownicy radzą, by wybierać plaże strzeżone przez ratowników wodnych, szczególnie gdy spędzamy czas z dziećmi.

 

Nie tylko żywioł, jakim jest woda, stanowi zagrożenie. Słońce bywa zdradliwe. Zbyt długie przebywanie w pełnym słońcu to osłabienie koncentracji, a nawet zawroty głowy, co w przypadku kierowców bywa zdradliwe.

 

Chociaż na miejscu zdarzeń strażacy i ratownicy pojawiają się dość szybko, to zwykle na miejscu, właściwie od razu są osoby postronne. Najczęściej to oni wzywają wykwalifikowaną pomoc, ale ich rola nie musi się na tym kończyć chociaż też jest niezwykle ważna. W każdym przypadku liczy się bowiem czas, bo na pomoc – być może – już gdzie indziej też ktoś czeka.


Reklama

 

- Wzywając zespół pogotowia ratunkowego do miejsca wypoczynku oddalonego od miasta, na dzikie plaże czy obszary leśne, należy wskazać charakterystyczne punkty, obiekty lub wyjść do drogi głównej – podpowiada Grzegorz Achremczyk. - Jak najszybszy dojazd karetki pogotowia pozwala na szybszą pomoc i zwiększa szanse na uratowanie komuś życia.

 

- Najważniejsze jest jednak by dzwonić pod numer alarmowy z głową. Co to znaczy? Karetkę pogotowia ratunkowego należy wezwać gdy mamy pewność, że ktoś tej pomocy naprawdę potrzebuje. Musimy pamiętać, że w każdej chwili, pomoc może być potrzebna komuś innemu – podkreśla Dawid Michalak.

 

Ratownicy apelują też o to, by nie bać się pomagać.

Reklama

- Widząc osobę poszkodowaną starajmy się zachować spokój i spróbować udzielić pierwszej pomocy. Osobę przytomną trzeba przede wszystkim uspokoić, rozmawiać z nią – mówi Grzegorz Achremczyk. - Poszkodowanemu, z którym nie ma kontaktu należy udrożnić drogi oddechowe, czyli po prostu odchylić jego głowę do tyłu – dodaje Dawid Michalak.

 

- Ale najważniejszy, podczas letniego rozluźnienia, pozostaje zdrowy rozsądek. Wystarczy pamiętać, że za rok znów będą wakacje i warto do nich dożyć – mówią ratownicy.

 

Dominika BancerekKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama