Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Ankietowe sondowanie śmieciowej metody


Miejscy urzędnicy wciąż szukają najuczciwszej metody naliczania cen śmieci. Do tej pory w Szczytnie za odpady komunalne płacimy od osoby. System jednak nie działa jak należy. Dlatego miejscy urzędnicy zwrócili się do mieszkańców ze specjalną ankietą. I to oni, czyli my wszyscy mieliśmy wskazać najwłaściwszą metodę.Zastępca burmistrza Szczytna Ilona Bańkowska spotkała się w sprawie gospodarki śmieciowej z przedstawicielami największych spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości.

 

- Jeden z uczestników tego spotkania zaproponował, aby zapytać o metodę naliczania opłat mieszkańców i na to przystaliśmy – mówi wiceburmistrz Bańkowska.

 

Specjalne ankiety trafiły między innymi do mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Odrodzenie” (2000 ankiet) oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego (2500). Z TBS-u wróciły 563 wypełnione ankiety, a ze spółdzielni - 1032.

 

- Wynik jest jednoznaczny, w TBS aż 95,6 procent ankietowanych chce naliczenia opłat od osoby, a w SM „Odrodzenia” 93 procent – mówi Ilona Bańkowska. - Zatem zostajemy przy tej metodzie. Mimo że nie jest ona idealna. Bo wciąż „brakuje” nam mieszkańców. Mamy zdecydowanie więcej zameldowanych od tych zgłoszonych w deklaracjach śmieciowych. A to może świadczyć o tym, że ktoś unika płacenia. Te koszty ponoszą wówczas wszyscy uczciwie podchodzący do sprawy. Po raz kolejny apeluję o uczciwość i segregowanie odpadów, bo tylko to stwarza szansę, że ceny śmieci nie będą rosły.


Reklama

 

Ankietowani mieszkańcy mieli do wyboru jeszcze dwie opcje: naliczania opłat od powierzchni mieszkalnej (TBS - 0,7 procent ankietowych, 1 proc. w przypadku SM „Odrodzenie), lub od ilości zużywanej wody (TBS – 3,4%, SM „Odrodzenie” – 5,5%).

 

Temat śmieci w Szczytnie jest sprawą wciąż nierozwiązaną. Radni nie podjęli uchwały i w ten sposób i nie zaktualizowali tegorocznych stawek śmieciowych. Są one nadal na poziomie 18 zł od osoby. To sprawia, że system się nie bilansuje, a powinien. Brakuje w nim 2 mln zł. Radni nie drenują kieszeni mieszkańców, ale ktoś te 2 mln zł będzie musiał pokryć. Jak? Tego na razie nie wiadomo.

 

- Na pewno tej luki nie będzie można pokryć z nowych stawek śmieciowych, na przyszły rok, jeśli radni w końcu je przyjmą – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Analizujemy całą sytuację. Zagwozdkę mają i nasi prawnicy, i ci z Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Reklama

 

W przyszłym roku przepisy śmieciowe dopuszczą dofinansowywanie gospodarki śmieciowej przez samorządy.

 

- Ale radni będą musieli podjąć wówczas dwie uchwały – wyjaśnia burmistrz Mańkowski. - Jedną dotyczącą stawek śmieciowych, a drugą wskazującą źródła finansowania powstałego ewentualnego deficytu. Czyli będą musieli zadecydować, z czego mamy zabrać, aby pokryć lukę, jeśli w przyszłym roku system znów nie będzie się bilansował.

 Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

Niech tą dziurę śmieciową pokryją z pieniędzy z etatów urzędniczych, zdumiewające w każdym podległym urzędzie po kilku kierowników, dyrektor w takim razie co robi? Niech Burmistrz się najpierw przyjrzy polityce etatowej w swoim urzędzie i podległych i tam szuka pieniędzy a nie u mieszkańców.

Tam gdzie są rani to jest komedia

Kto poogląda sobie tą rade to będzie się śmiał w szczytnie lepiej byłoby jakby nie było żadnej rady. Tylko np. jednoosobowo ktoś by podejmował decyzje, które by zapadały tak jak jest w normalnych firmach. Jak będzie źle to plajta i nowy prezes. A tak to pozostało życie w kpinie i patrzenie na \"trolli politycznych\" jak przeżerają podatki.

smutny

Niesamowite, temat wałkowany od kilku miesięcy a niektórzy jakby z choinki się urwali. Stawki za śmieci uchwalają radni a nie burmistrz czy zastępca. Ich propozycje zainteresowanym są dobrze znane, problemu tylko \"inteligentni\" radni nie rozumieją. Szkoda bo zapłacimy za to wszyscy.

do zainteresowany

Słabo jesteś zorientowany, propozycje z urzędu poszły już dawno, stawka proponowana 23 nie została przyjęta przez radnych, którzy to głupio blokują już od dawna. Skończy się tym, że zapłacimy 30 i jeszcze 2 mln zostanie długu. Po tamtej kadencji dzięki tym samym radnym też tyle zostało - specjaliści.

zainteresowany

Robienie ankiety to ewidentna próba zrzucenia z siebie odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Szkoda, że nie ma informacji jaką metodę naliczania rekomenduje Pani Bańkowska lub Pan Mańkowski. Stara metoda. Teraz powiedzą, że to mieszkańcy (ankietowani) tak chcieli więc oni tylko ich słuchają. Drugi sposób \"wyślizgania się\" od podejmowania decyzji to oczekiwanie na decyzję radnych! A co proponują i jak to uzasadniają nasi urzędnicy? Co także nie mają zdania w tej sprawie? Tragedia!! Mam tylko nadzieję, że dziś mieszkańcy to widzą i kiedyś zareagują. Biorą wynagrodzenie za podejmowanie takich decyzji a unikają skutków podejmowanych decyzji! Wstyd!

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama